2 Avid System 5 : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
  > Микрофони  
  > Софтвер  
  > Звучни и DSP Карти  
  >> USB  
  >> Firewire  
  >> PCI, PCIe, PCMCIA ...  
  >> DSP - Процесорски Карти  
  >> Останати Уреди со Аудио Интерфејси  
  > Контролери  
  > Дигитални ХД Снимачи  
  > Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard)  
  > Конвертори  
  > Миксети  
  > Монитори  
  > Студиски Слушалки  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Avid
 
  Avid System 5 Приказ на сите производи од Avid  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Studio & Recording / Звучни и DSP Карти / DSP - Процесорски Карти
 
 

Get high-performance audio mixing in a standalone digital console specifically designed for the ultra-demanding worlds of professional music and audio post production.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

With System 5, you have power on demand to mix the biggest feature films and album projects in an advanced system that represents the pinnacle of digital audio console design, with a powerful DSP SuperCore engine, industry-leading ergonomics, and deep DAW control with the EUCON Hybrid option.

Expandable DSP SuperCore accommodates over 450 audio channels, each fully resourced with EQ, dynamics, Aux sends, panning, and routing
Customize and expand the modular surface and I/O for your needs—up to 3-operator configuration
Attain the highest sound quality and performance through professional-grade I/O and dedicated DSP
Accelerate your mixing with up to 240 SnapShot Recalls of all console settings
Customize the surface with up to 48 Layouts for different surface configurations
Get more secure operation—without communication bottlenecks—with the high-speedEthernet connection...
Read more
System 5 Digital Audio Console intuitive interface
System 5 Digital Audio Console surface details
System 5 surface details

Expandable to 112 channel strips/faders
8 touch-sensitive rotary encoders and 100 mm touch-sensitive motorized fader per strip
Accommodate up to 450 channels, with 4-band EQ, dynamics, and two filters per channel
High-resolution LED meters next to each fader
TFT high-resolution displays per channel for metering (up to 7.1), EQ, dynamics and pan graphs, and routing
Create up to 96 mix busses, 48 group busses, 24 Aux sends, and 72 external inputs
Feature details Expand all features
Accelerate your mixing
Much like any audio console, the System 5 features channel strips and a center section for master facilities. However, you can configure the surface modules for any audio post or music mixing application. No audio flows through the control surface, as the audio electronics are housed remotely, enabling you to customize your I/O and place and rearrange modules in any order. Each module is self-contained with a high-speed Ethernet connection for responsive control.

You also get constant visual feedback in everything you do, as each channel features stereo LED metering next to each fader, plus high-resolution multi-format TFT screens to view metering, sources, channels, auxes, groups, and gain reduction. The master module provides you with multiformat metering for the main busses and monitors, while the submaster module offers eight additional programmable meter displays, which you can customize and save as presets.

Each channel strip includes a multiformat, motorized fader and eight touch-sensitive knobs for EQ, filter, compressor, expander/gate, Aux sends, and pan control. If you’re using the EUCON Hybrid option, you can also use the faders and knobs to control DAW functions, including adjusting TDM, VST, and Audio Units plug-in parameters.

Powered by DSP
System 5 is powered by the lightweight and compact DSP SuperCore—the system’s primary signal-processing engine and router. Comprised of a system board and up to eight plug-in SP662 DSP cards, the SuperCore gives you more than enough DSP horsepower, system functionality, and reliability to satisfy your most demanding music and post applications.

The SC263 Studio Computer runs eMix software, enabling you to easily set up and customize the system, manage files, and perform diagnostics. It also includes PatchNet, a powerful digital patching system that enables you to quickly route all console inputs and outputs— unlike a traditional patchbay, you can store and recall every single patch that you make...

Take control with EUCON
The EUCON Hybrid option for System 5 extends the control capabilities of the console—beyond its dedicated DSP Core—to the outside world, enabling you to bring audio tracks from multiple DAWs to the console surface for mixing. With the EUCON control protocol, you can take deep, tightly integrated tactile control of an application over high-speed Ethernet—Pro Tools 9, Logic Pro, Pyramix, Nuendo, Digital Performer, and other DAWs all directly support EUCON. You can select, place, and control tracks on the System 5 surface from any DAW running the EUCON Client Application on your network. Position tracks anywhere you want on the surface. You can even place multiple tracks from separate DAWs, in any order on the surface, simultaneously next to System 5 DSP channels. You can then save these placements as Layouts for easy access and organization—for example, you can have one Layout for DSP channels, one for Pro Tools, and one with combinations from multiple DAWs. This greatly extends the capability of the console, enabling you to access DAW tracks that would otherwise be available only as traditional playback sources. With EUCON Hybrid, it’s now possible to have direct, high-speed access to any of these tracks, their plug-ins, and metering.
Connect to the world
Route and patch audio using industry-standard MADI connectivity, a very stable and robust AES-sanctioned format that delivers up to 64 channels of digital audio (at 24-bit, 48 kHz) along a single coaxial cable. You can also customize your I/O to interface with analog gear and other digital formats, such as AES/EBU. Avid offers a full range of high-quality converters that can be configured in multichannel, 3RU 19” rack mounting cases, making it easy to scale the I/O to meet your needs now and in the future.

 
  Дополнителни Информации:  
 

What's included
System 5 console:

Master Module (CM401)
From one to 14 8-fader Channel Strip Modules (CM408)
Choice of module options—Center Section (CM402), Film Monitoring Panel (CM403), Video display with joystick and PEC/Dir option (CM411), Producers Panel (CM424)
Choice of frame size, up to 24 feet (frame styles: lightweight or heavy-duty)
Available mixer models:

Audio Post Mixer—one card (54 channels, 20 mix busses, 8 group busses) up to eight cards (up to 454 channels, 96 mix busses, 24 group busses, Aux busses)
Music Mixer—one card (54 channels, 12 mix busses, 16 group busses) up to eight cards (up to 324 channels, 48 mix busses, 48 group busses, 24 Aux busses)
SC264 Studio Computer:

eMix file management and PatchNet software
Full mix automation software
RS422 and MMC machine control
DSP Core (DF66 or DF70):

1–8 DSP SP663 cards
I/O and monitoring:

4–32 MADI ins and 4–32 MADI outs (maximum 2,048 × 2,048 channels @ 48 kHz); 1 MADI out used by MA703 for monitoring
MA703 MADI to analog converter for analog monitor outputs
MC524 Monitor Controller Interface

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Звучни и DSP Карти / DSP - Процесорски Карти

Kатегорија: Studio & Recording / Контролери / Recording (DAW) Контролери

Kатегорија: Studio & Recording / Миксети / Дигитални Миксети

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  M-Audio   
.
  M-AUDIO M-TRACK 2X2  
  M-AUDIO M-TRACK 2X2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Native Instruments  
.
  Native Instruments Traktor Scratch A6  
  Native Instruments Traktor Scratch A6  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Prism Sound  
.
  Prism Sound Orpheus  
  RME MADIface Pro  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RME  
.
  RME MADIface Pro  
  RME MADIface Pro  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  PreSonus StudioLive RM32AI  
  PreSonus StudioLive RM32AI  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Fairlight  
.
  Fairlight SOLO  
  Fairlight SOLO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  PreSonus StudioLive RM32AI  
  PreSonus StudioLive RM32AI  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RME  
.
  RME Fireface UFX+  
  RME Fireface UFX+  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата DSP - Процесорски Карти :  
Avid
Fairlight
Midas
Universal Audio
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Studio & Recording / Звучни и DSP Карти / DSP - Процесорски Карти
 
  ПРОИЗВОД  
  Avid
 
  Avid System 5  
 

Get high-performance audio mixing in a standalone digital console specifically designed for the ultra-demanding worlds of professional music and audio post production.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

With System 5, you have power on demand to mix the biggest feature films and album projects in an advanced system that represents the pinnacle of digital audio console design, with a powerful DSP SuperCore engine, industry-leading ergonomics, and deep DAW control with the EUCON Hybrid option.

Expandable DSP SuperCore accommodates over 450 audio channels, each fully resourced with EQ, dynamics, Aux sends, panning, and routing
Customize and expand the modular surface and I/O for your needs—up to 3-operator configuration
Attain the highest sound quality and performance through professional-grade I/O and dedicated DSP
Accelerate your mixing with up to 240 SnapShot Recalls of all console settings
Customize the surface with up to 48 Layouts for different surface configurations
Get more secure operation—without communication bottlenecks—with the high-speedEthernet connection...
Read more
System 5 Digital Audio Console intuitive interface
System 5 Digital Audio Console surface details
System 5 surface details

Expandable to 112 channel strips/faders
8 touch-sensitive rotary encoders and 100 mm touch-sensitive motorized fader per strip
Accommodate up to 450 channels, with 4-band EQ, dynamics, and two filters per channel
High-resolution LED meters next to each fader
TFT high-resolution displays per channel for metering (up to 7.1), EQ, dynamics and pan graphs, and routing
Create up to 96 mix busses, 48 group busses, 24 Aux sends, and 72 external inputs
Feature details Expand all features
Accelerate your mixing
Much like any audio console, the System 5 features channel strips and a center section for master facilities. However, you can configure the surface modules for any audio post or music mixing application. No audio flows through the control surface, as the audio electronics are housed remotely, enabling you to customize your I/O and place and rearrange modules in any order. Each module is self-contained with a high-speed Ethernet connection for responsive control.

You also get constant visual feedback in everything you do, as each channel features stereo LED metering next to each fader, plus high-resolution multi-format TFT screens to view metering, sources, channels, auxes, groups, and gain reduction. The master module provides you with multiformat metering for the main busses and monitors, while the submaster module offers eight additional programmable meter displays, which you can customize and save as presets.

Each channel strip includes a multiformat, motorized fader and eight touch-sensitive knobs for EQ, filter, compressor, expander/gate, Aux sends, and pan control. If you’re using the EUCON Hybrid option, you can also use the faders and knobs to control DAW functions, including adjusting TDM, VST, and Audio Units plug-in parameters.

Powered by DSP
System 5 is powered by the lightweight and compact DSP SuperCore—the system’s primary signal-processing engine and router. Comprised of a system board and up to eight plug-in SP662 DSP cards, the SuperCore gives you more than enough DSP horsepower, system functionality, and reliability to satisfy your most demanding music and post applications.

The SC263 Studio Computer runs eMix software, enabling you to easily set up and customize the system, manage files, and perform diagnostics. It also includes PatchNet, a powerful digital patching system that enables you to quickly route all console inputs and outputs— unlike a traditional patchbay, you can store and recall every single patch that you make...

Take control with EUCON
The EUCON Hybrid option for System 5 extends the control capabilities of the console—beyond its dedicated DSP Core—to the outside world, enabling you to bring audio tracks from multiple DAWs to the console surface for mixing. With the EUCON control protocol, you can take deep, tightly integrated tactile control of an application over high-speed Ethernet—Pro Tools 9, Logic Pro, Pyramix, Nuendo, Digital Performer, and other DAWs all directly support EUCON. You can select, place, and control tracks on the System 5 surface from any DAW running the EUCON Client Application on your network. Position tracks anywhere you want on the surface. You can even place multiple tracks from separate DAWs, in any order on the surface, simultaneously next to System 5 DSP channels. You can then save these placements as Layouts for easy access and organization—for example, you can have one Layout for DSP channels, one for Pro Tools, and one with combinations from multiple DAWs. This greatly extends the capability of the console, enabling you to access DAW tracks that would otherwise be available only as traditional playback sources. With EUCON Hybrid, it’s now possible to have direct, high-speed access to any of these tracks, their plug-ins, and metering.
Connect to the world
Route and patch audio using industry-standard MADI connectivity, a very stable and robust AES-sanctioned format that delivers up to 64 channels of digital audio (at 24-bit, 48 kHz) along a single coaxial cable. You can also customize your I/O to interface with analog gear and other digital formats, such as AES/EBU. Avid offers a full range of high-quality converters that can be configured in multichannel, 3RU 19” rack mounting cases, making it easy to scale the I/O to meet your needs now and in the future.

 
  Дополнителни Информации:  
 

What's included
System 5 console:

Master Module (CM401)
From one to 14 8-fader Channel Strip Modules (CM408)
Choice of module options—Center Section (CM402), Film Monitoring Panel (CM403), Video display with joystick and PEC/Dir option (CM411), Producers Panel (CM424)
Choice of frame size, up to 24 feet (frame styles: lightweight or heavy-duty)
Available mixer models:

Audio Post Mixer—one card (54 channels, 20 mix busses, 8 group busses) up to eight cards (up to 454 channels, 96 mix busses, 24 group busses, Aux busses)
Music Mixer—one card (54 channels, 12 mix busses, 16 group busses) up to eight cards (up to 324 channels, 48 mix busses, 48 group busses, 24 Aux busses)
SC264 Studio Computer:

eMix file management and PatchNet software
Full mix automation software
RS422 and MMC machine control
DSP Core (DF66 or DF70):

1–8 DSP SP663 cards
I/O and monitoring:

4–32 MADI ins and 4–32 MADI outs (maximum 2,048 × 2,048 channels @ 48 kHz); 1 MADI out used by MA703 for monitoring
MA703 MADI to analog converter for analog monitor outputs
MC524 Monitor Controller Interface

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Звучни и DSP Карти / DSP - Процесорски Карти

Kатегорија: Studio & Recording / Контролери / Recording (DAW) Контролери

Kатегорија: Studio & Recording / Миксети / Дигитални Миксети

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Universal Audio   
.
  Universal Audio UAD2 Satellite DSP  
  Universal Audio UAD2 Satellite DSP  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Native Instruments  
.
  Native Instruments Traktor Scratch A10  
  Native Instruments Traktor Scratch A10  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RME  
.
  RME Fireface UFX+  
  RME Fireface UCX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RME  
.
  RME Fireface UCX  
  RME Fireface UCX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  Presonus StudioLive 16.4.2  
  Presonus StudioLive 16.4.2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  LINE6  
.
  Line6 StageScape M20d  
  Line6 StageScape M20d  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  Numark Stereo IO  
  Numark Stereo IO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Apogee  
.
  Apogee One  
  Apogee One  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.