1 BEHRINGER X Air XR12 : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
  > Миксети  
  >> "Rack" и Мали Миксети (<16Канали)  
  >> Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)  
  >> "Power" Миксети  
  >> Инсталациски Миксети  
  > Засилувачи  
  > Звучни Кутии  
  > Процесори  
  > Микрофони  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
  > Разгласни Пакети  
  > Мониторинг : In-Ear & Звучници  
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Behringer
 
  BEHRINGER X Air XR12 Приказ на сите производи од Behringer  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Озвучување / Миксети / "Rack" и Мали Миксети (<16Канали)
 
 

X Air Series 12-input Stage Box/Rackmount Digital Mixer for iPad/Android Tablets with 4 Gain-programmable Midas Preamps, Integrated Wi-Fi Module, and Rack Ears

ЦЕНА: 16.900 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

A Whole New Way to Mix
Behringer's cutting-edge X Air digital mixers integrate with your iPad or Android tablet for unprecedented mixing power and mobility. Plug in your mic and line level sources and mix from anywhere in the venue or studio via the free remote control app. The XR12 is a 12-input, rackmountable stage box unit with four gain-programmable Midas-designed microphone preamps, Behringer's renowned X32 effects rack, a 100-band Real Time Analyzer on all channels, and bus EQs, a stereo USB recorder, and integrated Wi-Fi, all in a convenient rackmount chassis. Just add mics, and you have everything you need to mix a live show and record a stereo mix straight to your device. The Behringer XR12 gives you a whole new way to mix.Behringer XR12 at a Glance:
Built-in Wi-Fi module
Convenient stage box/rackmount chassis
Includes rack ears and protection bumpers
Midas-designed preamps
40-bit floating-point DSP
Full-featured channel processing
FX Rack delivers studio-quality effects
100-band RTA for all channel and bus EQsMix From Anywhere in the House
Built-in Wi-Fi and tablet integration for unprecedented mixing mobility
Behringer's XR12 gives you the ultimate in mixing mobility. Imagine always being able to mix from the most advantageous spot in the house! The XR12 acknowledges the reality of modern live mixing — that you don't want to be tied down to a fixed front-of-house mix location. Integrated Wi-Fi gives you remote control over the mixer's functions from your tablet or laptop without needing to set up and configure an external router. Now you can focus on your mix, moving around the venue to experience what your audience is hearing at anyplace in the auditorium. Tweak the mix from the balcony. Adjust the monitors from the performers' perspective. This is live mixing the way it should be — natural and intuitive. The result will be better-sounding shows!

Mix from anywhere in the venue
Instant wireless for your tablet or laptop
Complete remote control over mix functions
No need to set up and configure an external routerYou're Connected
Ethernet port gives you networking options
The XR12's built-in Wi-Fi has you covered for most venues, but if you've got big stadium gigs booked, you'll be glad to know that you can easily integrate the XR12 into a larger setup using its Ethernet port to connect to a wired network or a monster router.

Ethernet port for networking options
Connect to a wired network
Set up an industrial routerGreat-sounding Mixes Start Here
Pristine preamps, ultra-wide dynamic range, and more
With four Midas-designed mic preamps and 40-bit floating-point DSP that delivers virtually unlimited dynamic range with no internal overload and vanishingly low latency, the XR12 delivers impeccable sound quality — the same as Behringer's acclaimed X32 digital mixer. The XR12's preamps are fully gain-programmable and remote-controllable from your iOS or Android tablet, for nearly unlimited flexibility in a live show situation. And because applications are loaded to the specific device, you can, for instance, prepare your channel layout offline while sitting in the tour bus before a show.

Acclaimed X32 technology for impeccable sound quality
Fully gain-programmable, remote-controllable preamps
Applications loaded to specific device
Facilitates offline pre-production
Comprehensive Processing and Routing
Features that will make you a sound-mixing hero
With so many variables beyond a mixer's control, Sweetwater knows just how challenging mixing a live show can be. That's why Behringer designed the XR12 with smart features that can make you a sound-mixing hero. The XR12's channels are fully loaded, with per-channel low-cut filters, gates, full dynamics (including compression, limiting, expansion, ducking, sidechaining, and more), fully parametric 4-band EQ, and routing to the two aux outputs. When it comes to EQ, the XR12 lets you analyze the frequency content of your tracks to perfection, courtesy of its 100-band Real Time Analyzer, built into every input channel and then sculpt them with the bus equalizer. With visual feedback built right into the control app, you can see exactly what you need to do, and make fast, surgical adjustments to frequencies that need a boost or cut.

Smart features make mixing easier
Extensive per-channel processing
100-band Real Time Analyzer
Visual feedback simplifies EQ
Studio-quality Effects
Virtual FX Rack with four true-stereo multi-effects processors
The XR12 has an entire arsenal of effects under the hood. The virtual FX Rack gives you four true-stereo (8 mono) multi-effects processors, including delay, chorus, and dynamics. This engine is beefy enough to simultaneously run high-quality, true-stereo reverbs and 31-band EQ, without the need for additional hardware. Select any combination of high-end simulations of classic studio reverbs such as the Lexicon 480L and PCM70, the EMT250, or Quantec QRS. The XR12's onboard processing means your computer won't be tasked with additional heavy lifting during a mixdown session with numerous plug-ins.

Four stereo multi-effects processors
Simulations of legendary studio reverbs
Robust FX engine
Lightens the load on your computer

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Озвучување / Миксети / "Rack" и Мали Миксети (<16Канали)

Kатегорија: Озвучување / Миксети / Инсталациски Миксети

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Behringer   
.
  BEHRINGER X Air XR16  
  BEHRINGER X Air XR16  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Midas  
.
  MIDAS MR 12  
  MIDAS MR 12  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath ZED 24  
  ALESIS MULTIMIX 8 USB FX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Alesis  
.
  ALESIS MULTIMIX 8 USB FX  
  ALESIS MULTIMIX 8 USB FX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath iLive-T80  
  Allen&Heath iLive-T80  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Midas  
.
  Midas M32R Digital Mixer  
  Midas M32R Digital Mixer  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath dLive  
  Allen&Heath dLive  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer X32 Core Rack  
  Behringer X32 Core Rack  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата "Rack" и Мали Миксети (<16Канали) :  
Alesis
Allen&Heath
Behringer
LINE6
Midas
Peavey
PreSonus
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Озвучување / Миксети / "Rack" и Мали Миксети (<16Канали)
 
  ПРОИЗВОД  
  Behringer
 
  BEHRINGER X Air XR12  
 

X Air Series 12-input Stage Box/Rackmount Digital Mixer for iPad/Android Tablets with 4 Gain-programmable Midas Preamps, Integrated Wi-Fi Module, and Rack Ears

ЦЕНА: 16.900 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

A Whole New Way to Mix
Behringer's cutting-edge X Air digital mixers integrate with your iPad or Android tablet for unprecedented mixing power and mobility. Plug in your mic and line level sources and mix from anywhere in the venue or studio via the free remote control app. The XR12 is a 12-input, rackmountable stage box unit with four gain-programmable Midas-designed microphone preamps, Behringer's renowned X32 effects rack, a 100-band Real Time Analyzer on all channels, and bus EQs, a stereo USB recorder, and integrated Wi-Fi, all in a convenient rackmount chassis. Just add mics, and you have everything you need to mix a live show and record a stereo mix straight to your device. The Behringer XR12 gives you a whole new way to mix.Behringer XR12 at a Glance:
Built-in Wi-Fi module
Convenient stage box/rackmount chassis
Includes rack ears and protection bumpers
Midas-designed preamps
40-bit floating-point DSP
Full-featured channel processing
FX Rack delivers studio-quality effects
100-band RTA for all channel and bus EQsMix From Anywhere in the House
Built-in Wi-Fi and tablet integration for unprecedented mixing mobility
Behringer's XR12 gives you the ultimate in mixing mobility. Imagine always being able to mix from the most advantageous spot in the house! The XR12 acknowledges the reality of modern live mixing — that you don't want to be tied down to a fixed front-of-house mix location. Integrated Wi-Fi gives you remote control over the mixer's functions from your tablet or laptop without needing to set up and configure an external router. Now you can focus on your mix, moving around the venue to experience what your audience is hearing at anyplace in the auditorium. Tweak the mix from the balcony. Adjust the monitors from the performers' perspective. This is live mixing the way it should be — natural and intuitive. The result will be better-sounding shows!

Mix from anywhere in the venue
Instant wireless for your tablet or laptop
Complete remote control over mix functions
No need to set up and configure an external routerYou're Connected
Ethernet port gives you networking options
The XR12's built-in Wi-Fi has you covered for most venues, but if you've got big stadium gigs booked, you'll be glad to know that you can easily integrate the XR12 into a larger setup using its Ethernet port to connect to a wired network or a monster router.

Ethernet port for networking options
Connect to a wired network
Set up an industrial routerGreat-sounding Mixes Start Here
Pristine preamps, ultra-wide dynamic range, and more
With four Midas-designed mic preamps and 40-bit floating-point DSP that delivers virtually unlimited dynamic range with no internal overload and vanishingly low latency, the XR12 delivers impeccable sound quality — the same as Behringer's acclaimed X32 digital mixer. The XR12's preamps are fully gain-programmable and remote-controllable from your iOS or Android tablet, for nearly unlimited flexibility in a live show situation. And because applications are loaded to the specific device, you can, for instance, prepare your channel layout offline while sitting in the tour bus before a show.

Acclaimed X32 technology for impeccable sound quality
Fully gain-programmable, remote-controllable preamps
Applications loaded to specific device
Facilitates offline pre-production
Comprehensive Processing and Routing
Features that will make you a sound-mixing hero
With so many variables beyond a mixer's control, Sweetwater knows just how challenging mixing a live show can be. That's why Behringer designed the XR12 with smart features that can make you a sound-mixing hero. The XR12's channels are fully loaded, with per-channel low-cut filters, gates, full dynamics (including compression, limiting, expansion, ducking, sidechaining, and more), fully parametric 4-band EQ, and routing to the two aux outputs. When it comes to EQ, the XR12 lets you analyze the frequency content of your tracks to perfection, courtesy of its 100-band Real Time Analyzer, built into every input channel and then sculpt them with the bus equalizer. With visual feedback built right into the control app, you can see exactly what you need to do, and make fast, surgical adjustments to frequencies that need a boost or cut.

Smart features make mixing easier
Extensive per-channel processing
100-band Real Time Analyzer
Visual feedback simplifies EQ
Studio-quality Effects
Virtual FX Rack with four true-stereo multi-effects processors
The XR12 has an entire arsenal of effects under the hood. The virtual FX Rack gives you four true-stereo (8 mono) multi-effects processors, including delay, chorus, and dynamics. This engine is beefy enough to simultaneously run high-quality, true-stereo reverbs and 31-band EQ, without the need for additional hardware. Select any combination of high-end simulations of classic studio reverbs such as the Lexicon 480L and PCM70, the EMT250, or Quantec QRS. The XR12's onboard processing means your computer won't be tasked with additional heavy lifting during a mixdown session with numerous plug-ins.

Four stereo multi-effects processors
Simulations of legendary studio reverbs
Robust FX engine
Lightens the load on your computer

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Озвучување / Миксети / "Rack" и Мали Миксети (<16Канали)

Kатегорија: Озвучување / Миксети / Инсталациски Миксети

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Behringer   
.
  Behringer Xenyx 1202FX  
  Behringer Xenyx 1202FX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath QU-16  
  Allen&Heath QU-16  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer XENYX Q802USB  
  Allen&Heath GLD-80  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath GLD-80  
  Allen&Heath GLD-80  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Xenyx QX1222 USB  
  Behringer Xenyx QX1222 USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath ZED 60-14FX  
  Allen&Heath ZED 60-14FX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer XENYX QX1202USB  
  Behringer XENYX QX1202USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer XENYX X2442 USB  
  Behringer XENYX X2442 USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.