1 MARANTZ PMD561 : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
  > Миксети  
  > Микрофони  
  > Монитори  
  > Слушалки  
  > Уреди за Репродукција и Снимање  
  >> Грамофони  
  >> ЦД/ДВД Плеери-Снимачи  
  >> Хард Диск Снимачи  
  >> Останато  
  >> Касетни Плеери-Снимачи  
  >> МиниДиск Плеери-Снимачи  
  > Процесори  
  > Теренска Опрема  
  > Студиски Светла  
  > Софтвер и Дополнителна Опрема  
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  MARANTZ
 
  MARANTZ PMD561 Приказ на сите производи од MARANTZ  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Радио, ТВ и "Бродкаст" / Уреди за Репродукција и Снимање
 
 

MARANTZ PMD561 | HANDHELD 4-CHANNEL SOLID STATE RECORDER

ХИТ ЦЕНА!
EВРОПСКА ЦЕНА: 389 €
АРТИСТ ЦЕНА:
21500,oo ден


The PMD561 is a compact handheld professional-grade audio recorder that records directly onto SD/SDHC flash media. It’s compact and lightweight, yet it delivers audio recording quality of the very highest caliber, thanks to its sensitive stereo microphone arrangement and superior solid-state recording process. The PMD561 is intended for reporters, safety personnel, researchers, anyone who needs accurate, detailed, reliable in-field recordings. It’s ideal for situations where no-compromise recordings are required, but bulky equipment and separate microphones are not possible or appropriate.

ЦЕНА: 21.500 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

Media

Storage: SD or SDHC card

Recording Formats

MP3 (MPEG Layer III compression 320, 256, 192, 128, 64, or 32 kbps)
WAV (16- or 24-bit linear PCM)

Audio System

Sampling Rate: 44.1, 48, or 96 KHz
Channels 2 (stereo) or 1 (mono)
Frequency Response 20 Hz – 24 kHz (+1 dB)
Signal-to-Noise Ratio 65 dB (Mic); 85 dB (Line); IEC-A-weighted
THD (@ 0 VU) 0.08% (Mic); 0.02% (Line)
Dynamic Range 85 dB

Microphone Array

Maximum SPL: 110 dB
Frequency range: 50Hz-20kHz
Total Harmonic Distortion (THD): 0.30%
Signal-To-Noise Ratio (SNR): 60 dB (A-Weighted Curve @ 1kHz)
Self-noise: dB

Inputs

Microphone (XLR) - Sensitivity: 1.2 mVrms / 4.2 kΩ
Line (1/4” / 6.35 mm) - Sensitivity: 0 dbu / 4.2 kΩ
Line 2 (1/8” / 3.5 mm) - Sensitivity: 500 mVrms / 20 kΩ

Outputs

Line (RCA stereo) - Standard Level: 2.0 V / 10 kΩ
Headphone (1/4” / 6.35 mm) - Standard Level: 16 mW / 32Ω
Speaker (internal) - Standard Level: 450 mW / 8Ω

Environmental

Operating Temperature: 32 to 104°F / 0 to 40°C
Storage Temperature: -4 to 158°F / -20 to 70°C
Operating Humidity: 30–80%

General

Power Adapter: 5 V DC, 1.5 A, center-positive
Batteries: (4) AA batteries; approx. 7 hours of battery life
Phantom Power: +48 V, 10 mA (maximum)
Consumption: 4.2 W (DC, recording & playback)
Dimensions (W x D x H): 6.7” x 4.1” x 1.6” (170 x 105 x 40mm)
Weight (without batteries): 12.5 oz. (353g)

 
  Дополнителни Информации:  
 

Features
Record directly to stable and reliable SD/SDHC flash media
Handheld portability, compact rugged design
Built-in studio-grade stereo condenser microphone array
44.1, 48, 96kHz sample rates (WAV)
Six selectable sampling rates from 192 kbps to 32 kbps (MP3)
S/PDIF Digital Input for connection to other audio equipment
(2) Balanced XLR Mic inputs with +48v phantom power
Dictation Functions including Pitch control and Skip Back
Card check compatibility feature
Passcode protection for the device
Linear style Retake record function
Large OLED (organic LED) Display
Built-in playback speaker and headphone jack
Selectable 16- and 24-bit recording depths
Unbalanced line-in and line-out
USB 2.0 for fast file transfer
Runs on AC power or 4 AA batteries
Up to 7 hours of continuous recording time from a set of batteries
Includes DMP Editor software for advanced features and functionality

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Уреди за Репродукција и Снимање

Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Теренска Опрема

Kатегорија: Studio & Recording / Дигитални ХД Снимачи

Kатегорија: ХИТ ЦЕНА / АРТИСТ ХИТ ЦЕНА

Kатегорија: РАСПРОДАЖБА / HOT DEAL

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  PreSonus   
.
  Presonus StudioLive 16.4.2  
  Presonus StudioLive 16.4.2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  ULTRASONE  
.
  Ultrasone HFI 580  
  Ultrasone HFI 580  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer MicroMon MA400  
  MARANTZ MPM1000  
  ПовеќеПовеќе  
.
  MARANTZ Professional  
.
  MARANTZ MPM1000  
  MARANTZ MPM1000  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE Rycote VideoMic  
  RODE Rycote VideoMic  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Klotz  
.
  Klotz MB1-X05  
  Klotz MB1-X05  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure MX153 Earset  
  Shure MX153 Earset  
  ПовеќеПовеќе  
.
  D&R  
.
  D&R Lyra 4  
  D&R Lyra 4  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Уреди за Репродукција и Снимање :  
MARANTZ Professional
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Радио, ТВ и "Бродкаст" / Уреди за Репродукција и Снимање
 
  ПРОИЗВОД  
  MARANTZ
 
  MARANTZ PMD561  
 

MARANTZ PMD561 | HANDHELD 4-CHANNEL SOLID STATE RECORDER

ХИТ ЦЕНА!
EВРОПСКА ЦЕНА: 389 €
АРТИСТ ЦЕНА:
21500,oo ден


The PMD561 is a compact handheld professional-grade audio recorder that records directly onto SD/SDHC flash media. It’s compact and lightweight, yet it delivers audio recording quality of the very highest caliber, thanks to its sensitive stereo microphone arrangement and superior solid-state recording process. The PMD561 is intended for reporters, safety personnel, researchers, anyone who needs accurate, detailed, reliable in-field recordings. It’s ideal for situations where no-compromise recordings are required, but bulky equipment and separate microphones are not possible or appropriate.

ЦЕНА: 21.500 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

Media

Storage: SD or SDHC card

Recording Formats

MP3 (MPEG Layer III compression 320, 256, 192, 128, 64, or 32 kbps)
WAV (16- or 24-bit linear PCM)

Audio System

Sampling Rate: 44.1, 48, or 96 KHz
Channels 2 (stereo) or 1 (mono)
Frequency Response 20 Hz – 24 kHz (+1 dB)
Signal-to-Noise Ratio 65 dB (Mic); 85 dB (Line); IEC-A-weighted
THD (@ 0 VU) 0.08% (Mic); 0.02% (Line)
Dynamic Range 85 dB

Microphone Array

Maximum SPL: 110 dB
Frequency range: 50Hz-20kHz
Total Harmonic Distortion (THD): 0.30%
Signal-To-Noise Ratio (SNR): 60 dB (A-Weighted Curve @ 1kHz)
Self-noise: dB

Inputs

Microphone (XLR) - Sensitivity: 1.2 mVrms / 4.2 kΩ
Line (1/4” / 6.35 mm) - Sensitivity: 0 dbu / 4.2 kΩ
Line 2 (1/8” / 3.5 mm) - Sensitivity: 500 mVrms / 20 kΩ

Outputs

Line (RCA stereo) - Standard Level: 2.0 V / 10 kΩ
Headphone (1/4” / 6.35 mm) - Standard Level: 16 mW / 32Ω
Speaker (internal) - Standard Level: 450 mW / 8Ω

Environmental

Operating Temperature: 32 to 104°F / 0 to 40°C
Storage Temperature: -4 to 158°F / -20 to 70°C
Operating Humidity: 30–80%

General

Power Adapter: 5 V DC, 1.5 A, center-positive
Batteries: (4) AA batteries; approx. 7 hours of battery life
Phantom Power: +48 V, 10 mA (maximum)
Consumption: 4.2 W (DC, recording & playback)
Dimensions (W x D x H): 6.7” x 4.1” x 1.6” (170 x 105 x 40mm)
Weight (without batteries): 12.5 oz. (353g)

 
  Дополнителни Информации:  
 

Features
Record directly to stable and reliable SD/SDHC flash media
Handheld portability, compact rugged design
Built-in studio-grade stereo condenser microphone array
44.1, 48, 96kHz sample rates (WAV)
Six selectable sampling rates from 192 kbps to 32 kbps (MP3)
S/PDIF Digital Input for connection to other audio equipment
(2) Balanced XLR Mic inputs with +48v phantom power
Dictation Functions including Pitch control and Skip Back
Card check compatibility feature
Passcode protection for the device
Linear style Retake record function
Large OLED (organic LED) Display
Built-in playback speaker and headphone jack
Selectable 16- and 24-bit recording depths
Unbalanced line-in and line-out
USB 2.0 for fast file transfer
Runs on AC power or 4 AA batteries
Up to 7 hours of continuous recording time from a set of batteries
Includes DMP Editor software for advanced features and functionality

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Уреди за Репродукција и Снимање

Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Теренска Опрема

Kатегорија: Studio & Recording / Дигитални ХД Снимачи

Kатегорија: ХИТ ЦЕНА / АРТИСТ ХИТ ЦЕНА

Kатегорија: РАСПРОДАЖБА / HOT DEAL

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  MARANTZ Professional   
.
  MARANTZ MPH-1  
  MARANTZ MPH-1  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE Mini Boompole  
  RODE Mini Boompole  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Adam Hall  
.
  ADAM HALL K20 C15 16/4 15m  
  SM Pro Audio Nano Patch Plus  
  ПовеќеПовеќе  
.
  SM Pro Audio  
.
  SM Pro Audio Nano Patch Plus  
  SM Pro Audio Nano Patch Plus  
  ПовеќеПовеќе  
.
  MARANTZ Professional  
.
  MARANTZ MPM1000  
  MARANTZ MPM1000  
  ПовеќеПовеќе  
.
  AKG  
.
  AKG K99  
  AKG K99  
  ПовеќеПовеќе  
.
  MARANTZ Professional  
.
  MARANTZ MPM3000  
  MARANTZ MPM3000  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE Blimp Zeppelin  
  RODE Blimp Zeppelin  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.