1 Behringer Europower PMP 6000 : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
  > Миксети  
  >> "Rack" и Мали Миксети (<16Канали)  
  >> Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)  
  >> "Power" Миксети  
  >> Инсталациски Миксети  
  > Засилувачи  
  > Звучни Кутии  
  > Процесори  
  > Микрофони  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
  > Разгласни Пакети  
  > Мониторинг : In-Ear & Звучници  
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Behringer
 
  Behringer Europower PMP 6000 Приказ на сите производи од Behringer  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)
 
 

The Behringer Europower PMP6000 Powered Mixer is a 1600-Watt 20-Channel Powered Mixer with Dual Multi-FX Processor and FBQ Feedback Detection System.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 


These new mixers produce even more power than their predecessors while maintaining a famously low weight and high efficiency. The PMP6000 employs Class-D technology including a new switch-mode power supply, significantly reducing weight and heat. The 20-channel PMP6000 features 12 built-in XENYX preamps, the 16-channel PMP4000 features 8 built-in XENYX mic preamps, and the 10-Channel PMP1680S features 8 high-quality built-in mic preamps. All three models feature 24-bit FX processors and FBQ Feedback Detection.

Behringer PMP6000 Powered Mixed Features
Ultra-compact 2 x 800-Watt stereo powered mixer (1600 Watts bridged)
Revolutionary Super-lightweight Class-D amplifier technology
Offers Ultra-compact design with half the weight of other powered mixers
20-channel mixer section features
12 mono and 4 stereo channels
Separate CDTape input-output
2 studio-grade 24-bit stereo FX processors with 100 awesome presets
includes reverb, chorus, flanger, delay, and various multi-effects
Revolutionary FBQ Feedback Detection system for easy feedback removal
12 high-quality XENYX Mic Preamps with switchable +48 V phantom power
3-band EQ, switchable Low cut filter, and Clip LEDs on all mono channels
Stereo 7-band graphic EQ for precise frequency correction of monitors or mains
Voice Canceller function removes singer’s voice from recordings for karaoke
Amp selectable between Stereo-L-R, Main-Monitor or bridged mono operation
Speaker Processing adjusts frequency response to match pro speaker systems
Includes Behringer Eurolive series and several others
Standby switch silences channels while CD-Tape input supplies background music
XPQ 3D stereo surround effect for an enhanced stereo image
Adjustable stereo 2-Track input for connecting external line sources
Multi-functional stereo Preamp outputs for added flexibility
Internal switch-mode power supply
Noise-free audio
Superior transient response
Very low power consumption
High-quality components and rugged construction ensure long life
Conceived and designed by Behringer Germany
Behringer PMP in Stereo Mode

What is Class-D Technology?
Instead of operating relatively continuously like Class AB circuits, Class-D amps switch on and off thousands of times per second, delivering power only when needed. In other words, the amplifier is either fully on or fully off, which significantly reduces power losses from the output devices given off as heat. Less heat means these amps don’t need massive heat sinks, and that means Behringer can make them lighter. The no-compromise design means the new PMP mixers will deliver full power with incredible fidelity all night long, without the need for lengthy rest cycles.

When used in conjunction with switching-mode power supplies, which don’t require huge and heavy transformers, these Class-D amplifiers provide tremendous dynamic punch and superior fidelity. The resulting speaker systems are much lighter, making them easy to transport and set up.

 
  Дополнителни Информации:  
 

Massive Mono or Stunning Stereo
The PMP6000 gives you the choice of 2 x 800-Watt stereo, 2 x 800-Watt dual mono mode (giving you a mono version of the main signal through one powered output plus a mono version of all monitor send signals through the second powered input) or 1,600-Watt bridged mono sound. Whether the center of attention happens to be a folk trio, a speech, or a synth-rock band with mind-boggling stereo patches, PMP mixers can accommodate. This sonic versatility also makes it an excellent choice for churches, where vocals and stereo recordings often share face time.

Classic Control, State-of-the-Art Sound
Leave the mic preamps at home, because the quality of sound that was once only available in the studio is ready to go wherever you do. Built-in, boutique-caliber mic preamps with switchable +48 V phantom power make it possible to use either dynamic or condenser mics with the PMP Series. The PMP6000 gives you 12 mic inputs.

Built-in Digital Effects Processor
The new generation of PMP mixers come equipped with 24-bit FX processors, giving you 100 mind-blowing digital effect presets such as delay, chorus and reverb. Apply them to any channel, as well as to the monitors and main output. In case you’re pulling double duty as sound engineer and performer, the FX processors features a footswitch jack for remote on-off. Of course, if you have treasured outboard gear you’ve grown attached to, these mixers can integrate them into the mix while leaving out the built-in FX processor.

Changing the Channels
The PMP Series gives you excellent flexibility to accommodate whatever a performance requires. The PMP600 Class D Powered Mixer offers 12 channels for mics, guitars and other mono instruments while channels 13-20 are designed to work in pairs as stereo channels, or split independently for more mono instruments. All mono channels have 3-band EQ, switchable Low cut filter for eliminating infrasonics, and Clip LEDs to indicate when the input signal is too hot.

The Behringer PMP6000 uses a STANDBY switch that mutes all mic channels during breaks, preventing the microphones from picking up noise or interference. You can leave all faders untouched while you play a CD via the CD-TAPE inputs.

The FBQ Feedback Detection system automatically shows you which frequencies are causing feedback. Just touch the FBQ button and watch the red LEDs on the 7-band graphic EQ pinpoint show you which frequencies to adjust for optimized sound, without the feedback.

The Ins and Outs
Use the CD-TAPE IN RCA inputs to feed in external stereo signals from CD players or tape decks. The VOICE CANCELLER switch eliminates the vocals from pre-recorded music for instant karaoke applications.

CD-TAPE OUT RCA outputs send line-level signals from the mixer to a recording device. The left and right output 1,4 inch connectors can be used for a variety of purposes, including connecting more power amps. Connect monitor power amps or active monitor speakers to the MON SOUND output. Powered outputs on these mixers are available in professional Speakon-compatible format.

Small, Simple, Superb
Medium-sized events call for a lightweight, easy-to-use powered mixer. BEHRINGER powered mixers are the most efficient, affordable mixers for the job, and are even suitable for use as pure analog mixers or as pure power amplifiers. With new technological advantages and incredible built-in features, it’s easier than ever to lend exceptional sound quality to all kinds of public performances.

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Behringer   
.
  BEHRINGER X-AIR XR18  
  BEHRINGER X-AIR XR18  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  BEHRINGER X Air XR12  
  BEHRINGER X Air XR12  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath MIXWIZARD WZ4 14:4:2  
  Allen&Heath GL2400 - 24  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath GL2400 - 24  
  Allen&Heath GL2400 - 24  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  Presonus StudioLive 24.4.2  
  Presonus StudioLive 24.4.2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer X32 Core Rack  
  Behringer X32 Core Rack  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath ZED 24  
  Allen&Heath ZED 24  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath ZEDi 10FX  
  Allen&Heath ZEDi 10FX  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали) :  
Allen&Heath
Behringer
Digico
Midas
Peavey
PreSonus
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)
 
  ПРОИЗВОД  
  Behringer
 
  Behringer Europower PMP 6000  
 

The Behringer Europower PMP6000 Powered Mixer is a 1600-Watt 20-Channel Powered Mixer with Dual Multi-FX Processor and FBQ Feedback Detection System.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 


These new mixers produce even more power than their predecessors while maintaining a famously low weight and high efficiency. The PMP6000 employs Class-D technology including a new switch-mode power supply, significantly reducing weight and heat. The 20-channel PMP6000 features 12 built-in XENYX preamps, the 16-channel PMP4000 features 8 built-in XENYX mic preamps, and the 10-Channel PMP1680S features 8 high-quality built-in mic preamps. All three models feature 24-bit FX processors and FBQ Feedback Detection.

Behringer PMP6000 Powered Mixed Features
Ultra-compact 2 x 800-Watt stereo powered mixer (1600 Watts bridged)
Revolutionary Super-lightweight Class-D amplifier technology
Offers Ultra-compact design with half the weight of other powered mixers
20-channel mixer section features
12 mono and 4 stereo channels
Separate CDTape input-output
2 studio-grade 24-bit stereo FX processors with 100 awesome presets
includes reverb, chorus, flanger, delay, and various multi-effects
Revolutionary FBQ Feedback Detection system for easy feedback removal
12 high-quality XENYX Mic Preamps with switchable +48 V phantom power
3-band EQ, switchable Low cut filter, and Clip LEDs on all mono channels
Stereo 7-band graphic EQ for precise frequency correction of monitors or mains
Voice Canceller function removes singer’s voice from recordings for karaoke
Amp selectable between Stereo-L-R, Main-Monitor or bridged mono operation
Speaker Processing adjusts frequency response to match pro speaker systems
Includes Behringer Eurolive series and several others
Standby switch silences channels while CD-Tape input supplies background music
XPQ 3D stereo surround effect for an enhanced stereo image
Adjustable stereo 2-Track input for connecting external line sources
Multi-functional stereo Preamp outputs for added flexibility
Internal switch-mode power supply
Noise-free audio
Superior transient response
Very low power consumption
High-quality components and rugged construction ensure long life
Conceived and designed by Behringer Germany
Behringer PMP in Stereo Mode

What is Class-D Technology?
Instead of operating relatively continuously like Class AB circuits, Class-D amps switch on and off thousands of times per second, delivering power only when needed. In other words, the amplifier is either fully on or fully off, which significantly reduces power losses from the output devices given off as heat. Less heat means these amps don’t need massive heat sinks, and that means Behringer can make them lighter. The no-compromise design means the new PMP mixers will deliver full power with incredible fidelity all night long, without the need for lengthy rest cycles.

When used in conjunction with switching-mode power supplies, which don’t require huge and heavy transformers, these Class-D amplifiers provide tremendous dynamic punch and superior fidelity. The resulting speaker systems are much lighter, making them easy to transport and set up.

 
  Дополнителни Информации:  
 

Massive Mono or Stunning Stereo
The PMP6000 gives you the choice of 2 x 800-Watt stereo, 2 x 800-Watt dual mono mode (giving you a mono version of the main signal through one powered output plus a mono version of all monitor send signals through the second powered input) or 1,600-Watt bridged mono sound. Whether the center of attention happens to be a folk trio, a speech, or a synth-rock band with mind-boggling stereo patches, PMP mixers can accommodate. This sonic versatility also makes it an excellent choice for churches, where vocals and stereo recordings often share face time.

Classic Control, State-of-the-Art Sound
Leave the mic preamps at home, because the quality of sound that was once only available in the studio is ready to go wherever you do. Built-in, boutique-caliber mic preamps with switchable +48 V phantom power make it possible to use either dynamic or condenser mics with the PMP Series. The PMP6000 gives you 12 mic inputs.

Built-in Digital Effects Processor
The new generation of PMP mixers come equipped with 24-bit FX processors, giving you 100 mind-blowing digital effect presets such as delay, chorus and reverb. Apply them to any channel, as well as to the monitors and main output. In case you’re pulling double duty as sound engineer and performer, the FX processors features a footswitch jack for remote on-off. Of course, if you have treasured outboard gear you’ve grown attached to, these mixers can integrate them into the mix while leaving out the built-in FX processor.

Changing the Channels
The PMP Series gives you excellent flexibility to accommodate whatever a performance requires. The PMP600 Class D Powered Mixer offers 12 channels for mics, guitars and other mono instruments while channels 13-20 are designed to work in pairs as stereo channels, or split independently for more mono instruments. All mono channels have 3-band EQ, switchable Low cut filter for eliminating infrasonics, and Clip LEDs to indicate when the input signal is too hot.

The Behringer PMP6000 uses a STANDBY switch that mutes all mic channels during breaks, preventing the microphones from picking up noise or interference. You can leave all faders untouched while you play a CD via the CD-TAPE inputs.

The FBQ Feedback Detection system automatically shows you which frequencies are causing feedback. Just touch the FBQ button and watch the red LEDs on the 7-band graphic EQ pinpoint show you which frequencies to adjust for optimized sound, without the feedback.

The Ins and Outs
Use the CD-TAPE IN RCA inputs to feed in external stereo signals from CD players or tape decks. The VOICE CANCELLER switch eliminates the vocals from pre-recorded music for instant karaoke applications.

CD-TAPE OUT RCA outputs send line-level signals from the mixer to a recording device. The left and right output 1,4 inch connectors can be used for a variety of purposes, including connecting more power amps. Connect monitor power amps or active monitor speakers to the MON SOUND output. Powered outputs on these mixers are available in professional Speakon-compatible format.

Small, Simple, Superb
Medium-sized events call for a lightweight, easy-to-use powered mixer. BEHRINGER powered mixers are the most efficient, affordable mixers for the job, and are even suitable for use as pure analog mixers or as pure power amplifiers. With new technological advantages and incredible built-in features, it’s easier than ever to lend exceptional sound quality to all kinds of public performances.

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  PreSonus   
.
  Presonus StudioLive 16.4.2  
  Presonus StudioLive 16.4.2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath MIXWIZARD WZ4 14:4:2  
  Allen&Heath MIXWIZARD WZ4 14:4:2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  BEHRINGER X-AIR XR18  
  Allen&Heath ZED 428  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath ZED 428  
  Allen&Heath ZED 428  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer XENYX X2442 USB  
  Behringer XENYX X2442 USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Europower PMP500  
  Behringer Europower PMP500  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath ZED 22FX  
  Allen&Heath ZED 22FX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer XENYX QX1202USB  
  Behringer XENYX QX1202USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.