1 TC Helicon MP 75 : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
  > Избор по Конструкција  
  >> Динамички Микрофони  
  >> Бежични Микрофони  
  >> Headset Микрофони  
  >> Lavalier Микрофони - БУБА  
  >> Boundary Микрофони  
  >> Ribbon Микрофони  
  >> Кондезаторски со Мала Мембрана  
  >> Кондезаторски со Голема Мембрана  
  > Избор по Намена  
  > Дополнителна опрема и аксесоари  
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  TC Helicon
 
  TC Helicon MP 75 Приказ на сите производи од TC Helicon  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Микрофони / Избор по Конструкција / Динамички Микрофони
 
 

HOT DEAL!
СТАРА ЦЕНА :
8.900,oo ден

ЖЕШКА ПОНУДА :
5.900,oo денDynamic Handheld Microphone with Helicon Control Switch

ЦЕНА: 8.900 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

Perhaps no one has done more for quality onstage vocal processing than TC Helicon, but what about that all-important first link in the signal chain? TC has answers with the MP-75 Modern Performance Vocal Microphone with Mic Control. This is what every singer deserves: a microphone engineered for the sonic realities of modern vocal performance and simple one button control of TC-Helicon vocal effects. You'd expect nothing less from the only pro audio company 100% dedicated to the needs of singers.

Another microphone?
Does the world really need yet another vocal microphone? In TC Helicon's opinion no-it just needs one really good one. One designed for today, where the advent of singers using studio quality vocal processing on stage has transformed live vocal performance. Singers are demanding more control. The effects used by modern vocalists require off-axis noise rejection and frequency response that the majority of dynamic instrument microphones repurposed for singers just can't deliver. TC-Helicon MP-75 delivers.

Superior Vocal Tone
The proprietary Lismer capsule design uses a patented neodymium magnet structure for high output and uniform performance. The placement of the super-cardioid capsule provides best in class off-axis noise rejection and feedback suppression. In addition, a dual-material diaphragm with light and rigid sections produces optimal high frequency response. If you're making use of the latest in vocal processing, this microphone can help give your sound that studio-produced edge.

Singers have the ultimate location for control right in their hands

On the microphonethat's where singers want to control their sound. This is what makes TC-Helicon unique among all the microphone brands on the market. TC Helicon is devoted to singers and takes your input seriously. You've been unanimous in how you want to extend the control for your vocal effects. You want a simple way to creatively control your sound in performance without being tied to one place on the stage. Now, TC-Helicon's patent pending Mic-Control circuit allows simple, single button control of all of TC-Helicon's USB enabled vocal processors, including VoiceLive 2 (#580324), VoiceLive Touch (#486066), VoiceTone Singles (H70273), Harmony-G XT (584276), Create XT (#485434) and Synth (#583674).

So what are you going to do with all this control?
When you're setup and singing with MP-75 and your USB-enabled TC-Helicon vocal processor*, you'll have the freedom to move around the stage while controlling your vocal sound.

VoiceLive Touch and VoiceLive 2: remote control of the single-button looper or any Shortcut in VoiceLive 2.

VoiceTone Harmony-G XT: turn your harmonies on and off for the verse or chorus.

VoiceTone Create XT: bypass the effects when it's time to talk to the audience.

VoiceTone Synth: add the HardTune or Vocoding effect on single words or phrases with ease.

VoiceTone Singles: chain the pedals together and set up Mic Control to turn HardTune and Doubling on and off - leaving your reverb and tone settings unchanged for example.

*may require free firmware update.

 
  Дополнителни Информации:  
 

Designed for singers
TC-Helicon's modern performance vocal microphones are not multipurpose microphones. They are designed and voiced for the realities of live performance. Whereas many vocal microphones get their target frequency response several inches away from the capsule, MP-75 and its brother MP-70 are voiced for the close-up mic technique modern vocalists use. Singers also expect a rugged design built for live performance. MP-75 uses a special heat-treated and hardened steel windscreen grill to provide up to 10 times the durability of non-hardened grills.Hand-held, live-performance dynamic mic designed and voiced for close-up vocal technique with the ability to control TC Helicon vocal processors.

FEATURES
Excellent pop and breath noise rejection
Superior background noise rejection and resistance to feedback
Supercardioid pickup pattern for superior isolation onstage
Lismer dynamic capsule voiced for close-up mic technique
Suspended dual shockmount for low handling noise
Patent-pending Mic Control circuit for controlling TC Helocon vocal effects units
Construction
:
Zinc die-cast Body
Special heat treated hardened steel wire mesh ball grill provides up to 10 times durability of non-hardened ball grills
Patented neodymium magnet structure for high output and uniform performance
Combination cloth/foam pop filter rivals studio performance
Patented dual-material diaphragm-light, rigid section for optimal high frequency response; light, flexible section for optimal low frequency response
Elastomer momentary switch for Mic Control
Included with MP-75
:
Microphone clip (accepts EU and US type threads)
Compact cylindrical carrying case
User guide
1-year warranty parts and labor
Put your money where your mouth is and get superior sound and TC Helicon effects control to boost your performance to new heights. Order today!
SPECIFICATIONS

MP-75 Dynamic Handheld Microphone with Helicon Control Switch

Type: Dynamic
Polar pattern: Supercardioid
Frequency response: 50Hz-18kHz
Impedance: 150 ohm rated, (300 ohm actual)
Output level (at 1kHz): -54dBV/Pa (1.99mV) -1 Pa = 94dB SPL
Length: 7-1/4" (185 mm)
Diameter: 2" (50 mm)
Weight: .63 lb. (.29 kg)

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Микрофони / Избор по Конструкција / Динамички Микрофони

Kатегорија: Микрофони / Избор по Намена / Микрофони за Настапи

Kатегорија: Озвучување / Микрофони / Динамички Микрофони

Kатегорија: Studio & Recording / Микрофони / Динамички Микрофони

Kатегорија: РАСПРОДАЖБА / HOT DEAL

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Peavey   
.
  Peavey PVM DMS5  
  Peavey PVM DMS5  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure BRH 440M  
  Shure BRH 440M  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  SHURE SLX24E/BETA 58  
  Bespeco GM4018  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Bespeco  
.
  Bespeco GM4018  
  Bespeco GM4018  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE NT3  
  RODE NT3  
  ПовеќеПовеќе  
.
  AKG  
.
  AKG WMS 40 Mini2 Instrument-Microphone Set  
  AKG WMS 40 Mini2 Instrument-Microphone Set  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure GLXD24/SM58  
  Shure GLXD24/SM58  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure GLXD24/B58  
  Shure GLXD24/B58  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Динамички Микрофони :  
AKG
Audio-Technica
Behringer
BeyerDynamic
Peavey
RODE
Sennheiser
Shure
TC Helicon
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Микрофони / Избор по Конструкција / Динамички Микрофони
 
  ПРОИЗВОД  
  TC Helicon
 
  TC Helicon MP 75  
 

HOT DEAL!
СТАРА ЦЕНА :
8.900,oo ден

ЖЕШКА ПОНУДА :
5.900,oo денDynamic Handheld Microphone with Helicon Control Switch

ЦЕНА: 8.900 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

Perhaps no one has done more for quality onstage vocal processing than TC Helicon, but what about that all-important first link in the signal chain? TC has answers with the MP-75 Modern Performance Vocal Microphone with Mic Control. This is what every singer deserves: a microphone engineered for the sonic realities of modern vocal performance and simple one button control of TC-Helicon vocal effects. You'd expect nothing less from the only pro audio company 100% dedicated to the needs of singers.

Another microphone?
Does the world really need yet another vocal microphone? In TC Helicon's opinion no-it just needs one really good one. One designed for today, where the advent of singers using studio quality vocal processing on stage has transformed live vocal performance. Singers are demanding more control. The effects used by modern vocalists require off-axis noise rejection and frequency response that the majority of dynamic instrument microphones repurposed for singers just can't deliver. TC-Helicon MP-75 delivers.

Superior Vocal Tone
The proprietary Lismer capsule design uses a patented neodymium magnet structure for high output and uniform performance. The placement of the super-cardioid capsule provides best in class off-axis noise rejection and feedback suppression. In addition, a dual-material diaphragm with light and rigid sections produces optimal high frequency response. If you're making use of the latest in vocal processing, this microphone can help give your sound that studio-produced edge.

Singers have the ultimate location for control right in their hands

On the microphonethat's where singers want to control their sound. This is what makes TC-Helicon unique among all the microphone brands on the market. TC Helicon is devoted to singers and takes your input seriously. You've been unanimous in how you want to extend the control for your vocal effects. You want a simple way to creatively control your sound in performance without being tied to one place on the stage. Now, TC-Helicon's patent pending Mic-Control circuit allows simple, single button control of all of TC-Helicon's USB enabled vocal processors, including VoiceLive 2 (#580324), VoiceLive Touch (#486066), VoiceTone Singles (H70273), Harmony-G XT (584276), Create XT (#485434) and Synth (#583674).

So what are you going to do with all this control?
When you're setup and singing with MP-75 and your USB-enabled TC-Helicon vocal processor*, you'll have the freedom to move around the stage while controlling your vocal sound.

VoiceLive Touch and VoiceLive 2: remote control of the single-button looper or any Shortcut in VoiceLive 2.

VoiceTone Harmony-G XT: turn your harmonies on and off for the verse or chorus.

VoiceTone Create XT: bypass the effects when it's time to talk to the audience.

VoiceTone Synth: add the HardTune or Vocoding effect on single words or phrases with ease.

VoiceTone Singles: chain the pedals together and set up Mic Control to turn HardTune and Doubling on and off - leaving your reverb and tone settings unchanged for example.

*may require free firmware update.

 
  Дополнителни Информации:  
 

Designed for singers
TC-Helicon's modern performance vocal microphones are not multipurpose microphones. They are designed and voiced for the realities of live performance. Whereas many vocal microphones get their target frequency response several inches away from the capsule, MP-75 and its brother MP-70 are voiced for the close-up mic technique modern vocalists use. Singers also expect a rugged design built for live performance. MP-75 uses a special heat-treated and hardened steel windscreen grill to provide up to 10 times the durability of non-hardened grills.Hand-held, live-performance dynamic mic designed and voiced for close-up vocal technique with the ability to control TC Helicon vocal processors.

FEATURES
Excellent pop and breath noise rejection
Superior background noise rejection and resistance to feedback
Supercardioid pickup pattern for superior isolation onstage
Lismer dynamic capsule voiced for close-up mic technique
Suspended dual shockmount for low handling noise
Patent-pending Mic Control circuit for controlling TC Helocon vocal effects units
Construction
:
Zinc die-cast Body
Special heat treated hardened steel wire mesh ball grill provides up to 10 times durability of non-hardened ball grills
Patented neodymium magnet structure for high output and uniform performance
Combination cloth/foam pop filter rivals studio performance
Patented dual-material diaphragm-light, rigid section for optimal high frequency response; light, flexible section for optimal low frequency response
Elastomer momentary switch for Mic Control
Included with MP-75
:
Microphone clip (accepts EU and US type threads)
Compact cylindrical carrying case
User guide
1-year warranty parts and labor
Put your money where your mouth is and get superior sound and TC Helicon effects control to boost your performance to new heights. Order today!
SPECIFICATIONS

MP-75 Dynamic Handheld Microphone with Helicon Control Switch

Type: Dynamic
Polar pattern: Supercardioid
Frequency response: 50Hz-18kHz
Impedance: 150 ohm rated, (300 ohm actual)
Output level (at 1kHz): -54dBV/Pa (1.99mV) -1 Pa = 94dB SPL
Length: 7-1/4" (185 mm)
Diameter: 2" (50 mm)
Weight: .63 lb. (.29 kg)

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Микрофони / Избор по Конструкција / Динамички Микрофони

Kатегорија: Микрофони / Избор по Намена / Микрофони за Настапи

Kатегорија: Озвучување / Микрофони / Динамички Микрофони

Kатегорија: Studio & Recording / Микрофони / Динамички Микрофони

Kатегорија: РАСПРОДАЖБА / HOT DEAL

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Shure   
.
  Shure BLX24/PG58  
  Shure BLX24/PG58  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE PinMic  
  RODE PinMic  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Audio-Technica  
.
  Audio Technica PRO35  
  RODE VIDEOMIC ME - FOR SMART PHONES  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE VIDEOMIC ME - FOR SMART PHONES  
  RODE VIDEOMIC ME - FOR SMART PHONES  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE M1  
  RODE M1  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE M2  
  RODE M2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure FP25/SM58  
  Shure FP25/SM58  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure MX184  
  Shure MX184  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.