1 Akai APC40 MKII ABLETON LIVE CONTROLLER : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
  > Миксети  
  > ЦД Плеери  
  > Грамофони  
  > ДЈ Конторлери и Процесори  
  > ДЈ Слушалки  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Akai
 
  Akai APC40 MKII ABLETON LIVE CONTROLLER Приказ на сите производи од Akai  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија ДЈ / ДЈ Конторлери и Процесори
 
 

ПОПУСТ!
СТАРА ЦЕНА : 25.300,oo ден
НОВА ЦЕНА : 23.900,oo денA MIDI controller designed from the ground up to match Ableton's interface, the APC40 MKII adds RGB-illuminated pads, robust faders, 5 GB of sounds and more.

ЦЕНА: 25.300 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

Akai APC40 MKII Ableton Live Controller
Building upon their original partnership with the creators of Ableton Live, Akai Professional has reimagined that first controller in its successor, the APC40 mkII.

You Asked, Akai Listened
The APC40 mkII incorporates five years of user feedback into its design. Almost every aspect of the original APC40 has been deliberated, reworked, and improved to provide extended controller functionality, countless musical capabilities, and a smarter workflow. In addition to its sleek look, veteran APC40 users will immediately notice the enhancements that include an RGB clip-launching grid, reinforced fader design, revised knob layout, and much more.

Get On The Grid
APC40 mkII features a 5x8 RGB clip-launching grid that's built for dexterous exploration: launch clips and create or perform your song from the ground up using 40 responsive triggers. RGB lighting provides visual feedback and displays three clip statuses -- loaded, playing, and recording -- so you can intelligently perform without looking at your computer. You can also color code your clips with the RGB lighting for advanced visual organization, and use the shift button and directional arrows to manipulate the scope of the 5x8 grid.

Total Control
APC40 mkII comes equipped with an array of assignable faders and knobs: nine reinforced faders and eight channel control knobs are arranged in-line with each channel for an intuitive layout and smarter workflow. Eight Device Control knobs make it easy to tweak device parameters and light up to provide visual feedback of each parameter. In addition, the Sends button enables users to cycle through all eight send buses right from their APC40 mkII. The A/B crossfader has also been reworked and can be assigned and re-assigned without ever having to touch the mouse.

Seamless Integration
APC40 mkII comes pre-mapped to Live for an instant performance and production setup. When APC40 mkII is plugged into your computer, its hardware controls correspond 1 to 1 with Ableton Live's interface--no additional configuring is required. In addition, all of APC40 mkII's controls can be re-assigned on the fly for customized setups that change with your performance or production style. APC40 mkII is also powered over USB and supports plug-and-play connectivity, allowing you to take this controller from the studio to the stage or wherever you go. Whether you are an electronic music artist and Live is your canvas, a DJ using Live for performance and real-time mixing, or a more traditional musician using Live on stage or in the studio, you will find the APC40 mkII to be the intuitive, powerful instrument that directly links your inspiration with Ableton Live.

Powerful Production Suite
APC40 mkII comes packed with a music production suite that includes a version of Ableton Live, two high-definition virtual synthesizers, and 5GB of professional samples and loops for immediate out-of-the-box music creation. Ableton Live Lite enables musicians and producers to spontaneously compose, record, remix, improvise, and edit musical ideas in a fluid audio/MIDI environment. Also included is the Puremagnetik Effect Racks, a collection of over 200 sophisticated audio effects engineered for instant sound sculpting. This collection comes packed with an endless variety of channel strips, DJ and live sound effects, glitch racks, amp racks, modulators, filters, beat processors, and noise boxes. Hybrid 3, by AIR Music Tech, is a virtual synthesizer for electronic musicians, DJs, sound designers, and music producers who love to get their hands dirty. Create anything from fat, retro synth sounds to edgy, modern leads and everything in between. SONiVOX Twist is a spectral morphing synthesis virtual instrument. Comprised of a dynamic interface, an advanced pattern generator, and onboard effects, Twist lets you create serious sounds using simple controls. Finally, five Toolroom artist launch packs and five Prime Loops sample packs feature an eclectic mix of sounds from today's electronic music scene. Jumpstart your inspiration with these premium instrumental loops, drum kits, one-shots, and more.

Features:
- Provides hands-on control of Ableton Live
- Seamlessly integrates 1 to 1 with Ableton Live
- 5x8 clip-launch matrix with RGB feedback for clip status and color coding
- 9 channel faders, 8 control knobs, and 8 device controls interface with Ableton Live
- USB-powered and plug-and-play connectivity for Mac and PC
- Sends button for quick access to 8 send buses
- Assignable A/B crossfader for dynamic mixing on the fly
- Shift button and directional arrows manipulate the scope of the grid
- Revised knob layout with in-line controls for streamlined workflow
- Production package included: Ableton Live Lite with Puremagnetik Effect Racks, Hybrid 3 by AIR Music Tech, SONiVOX Twist, Prime Loops sample packs, and Toolroom Records artist launch packs (downloads)

 
  Дополнителни Информации:  
 

Overview Specs Warranties and Docs Reviews

- System Requirements - Macintosh: Intel(R) Mac with Mac OS X 10.5, 10.6, 10.7, 10.8, or 10.9
- System Requirements - PC: Windows XP, Windows Vista, Windows 7 or Windows 8; multi core processor; 2 GB RAM; Windows compatible sound card (ASIO driver support recommended), QuickTime recommended
Weight, Dimensions, and Manufacturer Part Numbers
Shipping Weight: 6 lbs
Shipping Dimensions: 20 x 13 x 4 in
Manufacturer Part Number (MPN): APC40mkII

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Контролери / Keyboard & Pads Контролери

Kатегорија: Клавијатури / MIDI Клавијатури и Контролери / Останати MIDI контролери

Kатегорија: ДЈ / ДЈ Конторлери и Процесори

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  ULTRASONE   
.
  Ultrasone DJ1  
  Ultrasone DJ1  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  Numark CDN77 USB  
  Numark CDN77 USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Akai  
.
  AKAI AFX  
  Rane SL4  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RANE  
.
  Rane SL4  
  Rane SL4  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Native Instruments  
.
  Native Instruments TRAKTOR KONTROL D2  
  Native Instruments TRAKTOR KONTROL D2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  NUMARK WM200  
  NUMARK WM200  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  NUMARK PT01 TOURING  
  NUMARK PT01 TOURING  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure SE315  
  Shure SE315  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата ДЈ Конторлери и Процесори :  
Ableton
Akai
Allen&Heath
Behringer
Denon
Korg
Native Instruments
Novation
Numark
RANE
Roland
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија ДЈ / ДЈ Конторлери и Процесори
 
  ПРОИЗВОД  
  Akai
 
  Akai APC40 MKII ABLETON LIVE CONTROLLER  
 

ПОПУСТ!
СТАРА ЦЕНА : 25.300,oo ден
НОВА ЦЕНА : 23.900,oo денA MIDI controller designed from the ground up to match Ableton's interface, the APC40 MKII adds RGB-illuminated pads, robust faders, 5 GB of sounds and more.

ЦЕНА: 25.300 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

Akai APC40 MKII Ableton Live Controller
Building upon their original partnership with the creators of Ableton Live, Akai Professional has reimagined that first controller in its successor, the APC40 mkII.

You Asked, Akai Listened
The APC40 mkII incorporates five years of user feedback into its design. Almost every aspect of the original APC40 has been deliberated, reworked, and improved to provide extended controller functionality, countless musical capabilities, and a smarter workflow. In addition to its sleek look, veteran APC40 users will immediately notice the enhancements that include an RGB clip-launching grid, reinforced fader design, revised knob layout, and much more.

Get On The Grid
APC40 mkII features a 5x8 RGB clip-launching grid that's built for dexterous exploration: launch clips and create or perform your song from the ground up using 40 responsive triggers. RGB lighting provides visual feedback and displays three clip statuses -- loaded, playing, and recording -- so you can intelligently perform without looking at your computer. You can also color code your clips with the RGB lighting for advanced visual organization, and use the shift button and directional arrows to manipulate the scope of the 5x8 grid.

Total Control
APC40 mkII comes equipped with an array of assignable faders and knobs: nine reinforced faders and eight channel control knobs are arranged in-line with each channel for an intuitive layout and smarter workflow. Eight Device Control knobs make it easy to tweak device parameters and light up to provide visual feedback of each parameter. In addition, the Sends button enables users to cycle through all eight send buses right from their APC40 mkII. The A/B crossfader has also been reworked and can be assigned and re-assigned without ever having to touch the mouse.

Seamless Integration
APC40 mkII comes pre-mapped to Live for an instant performance and production setup. When APC40 mkII is plugged into your computer, its hardware controls correspond 1 to 1 with Ableton Live's interface--no additional configuring is required. In addition, all of APC40 mkII's controls can be re-assigned on the fly for customized setups that change with your performance or production style. APC40 mkII is also powered over USB and supports plug-and-play connectivity, allowing you to take this controller from the studio to the stage or wherever you go. Whether you are an electronic music artist and Live is your canvas, a DJ using Live for performance and real-time mixing, or a more traditional musician using Live on stage or in the studio, you will find the APC40 mkII to be the intuitive, powerful instrument that directly links your inspiration with Ableton Live.

Powerful Production Suite
APC40 mkII comes packed with a music production suite that includes a version of Ableton Live, two high-definition virtual synthesizers, and 5GB of professional samples and loops for immediate out-of-the-box music creation. Ableton Live Lite enables musicians and producers to spontaneously compose, record, remix, improvise, and edit musical ideas in a fluid audio/MIDI environment. Also included is the Puremagnetik Effect Racks, a collection of over 200 sophisticated audio effects engineered for instant sound sculpting. This collection comes packed with an endless variety of channel strips, DJ and live sound effects, glitch racks, amp racks, modulators, filters, beat processors, and noise boxes. Hybrid 3, by AIR Music Tech, is a virtual synthesizer for electronic musicians, DJs, sound designers, and music producers who love to get their hands dirty. Create anything from fat, retro synth sounds to edgy, modern leads and everything in between. SONiVOX Twist is a spectral morphing synthesis virtual instrument. Comprised of a dynamic interface, an advanced pattern generator, and onboard effects, Twist lets you create serious sounds using simple controls. Finally, five Toolroom artist launch packs and five Prime Loops sample packs feature an eclectic mix of sounds from today's electronic music scene. Jumpstart your inspiration with these premium instrumental loops, drum kits, one-shots, and more.

Features:
- Provides hands-on control of Ableton Live
- Seamlessly integrates 1 to 1 with Ableton Live
- 5x8 clip-launch matrix with RGB feedback for clip status and color coding
- 9 channel faders, 8 control knobs, and 8 device controls interface with Ableton Live
- USB-powered and plug-and-play connectivity for Mac and PC
- Sends button for quick access to 8 send buses
- Assignable A/B crossfader for dynamic mixing on the fly
- Shift button and directional arrows manipulate the scope of the grid
- Revised knob layout with in-line controls for streamlined workflow
- Production package included: Ableton Live Lite with Puremagnetik Effect Racks, Hybrid 3 by AIR Music Tech, SONiVOX Twist, Prime Loops sample packs, and Toolroom Records artist launch packs (downloads)

 
  Дополнителни Информации:  
 

Overview Specs Warranties and Docs Reviews

- System Requirements - Macintosh: Intel(R) Mac with Mac OS X 10.5, 10.6, 10.7, 10.8, or 10.9
- System Requirements - PC: Windows XP, Windows Vista, Windows 7 or Windows 8; multi core processor; 2 GB RAM; Windows compatible sound card (ASIO driver support recommended), QuickTime recommended
Weight, Dimensions, and Manufacturer Part Numbers
Shipping Weight: 6 lbs
Shipping Dimensions: 20 x 13 x 4 in
Manufacturer Part Number (MPN): APC40mkII

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Контролери / Keyboard & Pads Контролери

Kатегорија: Клавијатури / MIDI Клавијатури и Контролери / Останати MIDI контролери

Kатегорија: ДЈ / ДЈ Конторлери и Процесори

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Native Instruments   
.
  Native Instruments Traktor Scratch A10  
  Native Instruments Traktor Scratch A10  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  NUMARK PT 01 SCRATCH  
  NUMARK PT 01 SCRATCH  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure N44-7Z Stylus  
  Rane TTM 56S  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RANE  
.
  Rane TTM 56S  
  Rane TTM 56S  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Denon  
.
  Denon DN-SC2900 Digital Controller  
  Denon DN-SC2900 Digital Controller  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Native Instruments  
.
  NATIVE INSTRUMENTS MASCHINE JAM  
  NATIVE INSTRUMENTS MASCHINE JAM  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Akai  
.
  Akai MIDImix  
  Akai MIDImix  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath Xone:43  
  Allen&Heath Xone:43  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.