1 FOCUSRITE ISA TWO DUAL CHANNEL MICROPHONE PREAMP : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
  > Миксети  
  > Микрофони  
  > Монитори  
  > Слушалки  
  > Уреди за Репродукција и Снимање  
  > Процесори  
  >> Процесори за Емитирање  
  >> Динамчки Процесори  
  >> Ефекти  
  >> Микрофонски Предзасилувачи  
  >> Еквилајзери  
  >> Channel Strip (Комбинирани Уреди)  
  > Теренска Опрема  
  > Студиски Светла  
  > Софтвер и Дополнителна Опрема  
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Focusrite
 
  FOCUSRITE ISA TWO DUAL CHANNEL MICROPHONE PREAMP Приказ на сите производи од Focusrite  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Радио, ТВ и "Бродкаст" / Процесори / Микрофонски Предзасилувачи
 
 

ПРОИЗВОДОТ НЕ Е НА ЗАЛИХА

You may only need a couple of mic preamps, but they need to be the very best.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

Two channel classic Focusrite ISA transformer-based preamps
Front panel, per channel:
1/4" instrument input
Variable input impedance - Low, ISA 110, Medium, High
Input selection - Mic, Line, Instrument
0 - 30 dB/30 - 60 dB gain switch
Phantom power switch
Phase invert switch
0 - 60 dB gain in 10 dB steps
0 - +20 dB continuously variable trim
Variable high-pass filter with on/off switch
Insert point on/off switch
Eight-LED user-calibrated level meters
Single power switch
Rear panel, per channel:
XLR-F mic inputs
1/4" TRS line inputs
1/4" TRS Sends
1/4" TRS Returns
XLR-M line output
Single peak meter calibration dial
Single IEC power socket
Measured Performance
Maximum Input and Output Levels
Maximum Output Level
+24 dBu with a THD+N < 0.01% at 1kHz measured with 150 Ω source impedance and 22Hz/22kHz band-pass filter
Maximum Microphone Transformer Input Level +7 dBu with a THD+N < 0.7% at 1kHz measured at 0 dB of gain with 150 Ω source impedance and 22Hz/22kHz band-pass filter
Mic Input Response
Gain range 0 dB to +60 dB in 10 dB steps, plus 0 dB to +20 dB continuously variable trim
Input Impedance
Switched Impedance setting
Equivalent Input Impedance at 1 kHz
Low = 600 Ω
ISA 110 = 1.4 kΩ
Med = 2.4 kΩ
High = 6.8 kΩ
EIN
(Equivalent Input Noise)
Measured at 60 dB of gain with 150 Ω
source impedance and 22 Hz-22 kHz band pass filter -127 dB
Noise
Noise at output with unity gain (0 dB) and 22 Hz-22 kHz band pass filter -97 dBu
Signal-to-Noise Ratio
Measured with 150 Ω source impedance and 22 Hz-22 kHz band pass filter 121 dB relative to max output +24 dBu
Total Harmonic Distortion + Noise
Measured with a -20 dBu input signal at +30 dB of gain and with a 22 Hz-22 kHz band pass filter
< 0.0007% at 1 kHz
Frequency Response
At minimum gain (0 dB)
-0.5 dB at 10 Hz,
-1 dB at 135 kHz, relative to 1 kHz
At +60 dB gain
-6 dB at 10 Hz,
-1 dB at 115 kHz, relative to 1 kHz
CMRR (Common Mode Rejection Ratio)
-94 dB for mic input at 60 Hz for max. output = +24 dBu
-91 dB for mic input at 10 kHz for max. output = +24 dBu
Crosstalk Channel to Channel
Mic input, with I/P = 0 dBu, gain = 0 dB @ 1 kHz input to channel A, channel B output = -85 dB
Line Input Response
Gain Range
-20 dB to +10 dB in 10 dB steps, plus 0 dB to +20 dB continuously variable trim
Input Impedance
10 kΩ from 10 Hz to 200 kHz
Noise
Noise at main output with gain at unity (0 dB) measured with 50 Ω source impedance and a 22Hz - 22 kHz band pass filter
-97 dBu
Signal-to-Noise Ratio
Measured with 50 Ω source impedance and a 22 Hz-22 kHz band pass filter
121 dB relative to max output +24 dBu
Total Harmonic Distortion + Noise
Measured with a 0 dBu input signal, +10 dB of gain and a 22 Hz-22 kHz band pass filter
< 0.002% at 1 kHz
Frequency Response
At unity gain (0 dB) -0.3 dB at 10 Hz,
-1 dB at 80 kHz, relative to 1 kHz
Crosstalk Channel to Channel
Line input, with I/P = 0 dBu, gain = 0dB
@ 1 kHz input to channel A
Channel B output
= -91 dB
Instrument Input Response
Gain Range
+10 dB to +40 dB continuously variable trim
Input Impedance
> 2 MΩ
Noise
>Measured with 22 Hz-22 kHz band pass filter Minimum gain (+10 dB) = -95 dBu
Frequency Response
At minimum gain (+10 dB)
-0.1 dB at 10 Hz,
-1 dB at 115 kHz, relative to 1 kHz
At maximum gain (+40 dB)
-2.5 dB at 10 Hz,
-1 dB at 110 kHz, relative to 1 kHz
High-Pass Filter
Roll-Off
18 dB per octave (3 pole filter)
Frequency Range
Continuously variable from 16 Hz to 420 Hz (-3 dB)
Weight and Dimensions
W x D x H
480 mm x 280 mm x 44 mm
Weight
3.7 kg

 
  Дополнителни Информации:  
 

The ISA Two dual-mono mic pre is the ideal solution: two independent channels of the highest quality classic Focusrite mic pres, with line in and front-panel instrument inputs – no DI box required. Based on the legendary designs found in the Focusrite Forte and Studio Consoles, ISA Two is the ideal front-end for your rack.

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Процесори / Микрофонски Предзасилувачи

Kатегорија: Studio & Recording / Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard) / Микрофонски Предзасилувачи

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  TL Audio   
.
  TL Audio IvoryII 5051  
  TL Audio IvoryII 5051  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Weiss  
.
  Weiss EQ1 MKII  
  Weiss EQ1 MKII  
  ПовеќеПовеќе  
.
  dbx  
.
  dbx 376  
  Universal Audio SOLO 610  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Universal Audio  
.
  Universal Audio SOLO 610  
  Universal Audio SOLO 610  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Focusrite  
.
  FOCUSRITE ISA TWO DUAL CHANNEL MICROPHONE PREAMP  
  FOCUSRITE ISA TWO DUAL CHANNEL MICROPHONE PREAMP  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Lexicon  
.
  Lexicon MX200  
  Lexicon MX200  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC Electronic DBMax  
  TC Electronic DBMax  
  ПовеќеПовеќе  
.
  TL Audio  
.
  TL Audio Ebony A2  
  TL Audio Ebony A2  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Микрофонски Предзасилувачи :  
AMS Neve
Behringer
Crane Song Ltd.
dbx
Focusrite
George Massenburg Labs
Manley
Millennia Media
PreSonus
SM Pro Audio
SPL
Summit Audio Inc.
TL Audio
Universal Audio
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Радио, ТВ и "Бродкаст" / Процесори / Микрофонски Предзасилувачи
 
  ПРОИЗВОД  
  Focusrite
 
  FOCUSRITE ISA TWO DUAL CHANNEL MICROPHONE PREAMP  
 

ПРОИЗВОДОТ НЕ Е НА ЗАЛИХА

You may only need a couple of mic preamps, but they need to be the very best.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

Two channel classic Focusrite ISA transformer-based preamps
Front panel, per channel:
1/4" instrument input
Variable input impedance - Low, ISA 110, Medium, High
Input selection - Mic, Line, Instrument
0 - 30 dB/30 - 60 dB gain switch
Phantom power switch
Phase invert switch
0 - 60 dB gain in 10 dB steps
0 - +20 dB continuously variable trim
Variable high-pass filter with on/off switch
Insert point on/off switch
Eight-LED user-calibrated level meters
Single power switch
Rear panel, per channel:
XLR-F mic inputs
1/4" TRS line inputs
1/4" TRS Sends
1/4" TRS Returns
XLR-M line output
Single peak meter calibration dial
Single IEC power socket
Measured Performance
Maximum Input and Output Levels
Maximum Output Level
+24 dBu with a THD+N < 0.01% at 1kHz measured with 150 Ω source impedance and 22Hz/22kHz band-pass filter
Maximum Microphone Transformer Input Level +7 dBu with a THD+N < 0.7% at 1kHz measured at 0 dB of gain with 150 Ω source impedance and 22Hz/22kHz band-pass filter
Mic Input Response
Gain range 0 dB to +60 dB in 10 dB steps, plus 0 dB to +20 dB continuously variable trim
Input Impedance
Switched Impedance setting
Equivalent Input Impedance at 1 kHz
Low = 600 Ω
ISA 110 = 1.4 kΩ
Med = 2.4 kΩ
High = 6.8 kΩ
EIN
(Equivalent Input Noise)
Measured at 60 dB of gain with 150 Ω
source impedance and 22 Hz-22 kHz band pass filter -127 dB
Noise
Noise at output with unity gain (0 dB) and 22 Hz-22 kHz band pass filter -97 dBu
Signal-to-Noise Ratio
Measured with 150 Ω source impedance and 22 Hz-22 kHz band pass filter 121 dB relative to max output +24 dBu
Total Harmonic Distortion + Noise
Measured with a -20 dBu input signal at +30 dB of gain and with a 22 Hz-22 kHz band pass filter
< 0.0007% at 1 kHz
Frequency Response
At minimum gain (0 dB)
-0.5 dB at 10 Hz,
-1 dB at 135 kHz, relative to 1 kHz
At +60 dB gain
-6 dB at 10 Hz,
-1 dB at 115 kHz, relative to 1 kHz
CMRR (Common Mode Rejection Ratio)
-94 dB for mic input at 60 Hz for max. output = +24 dBu
-91 dB for mic input at 10 kHz for max. output = +24 dBu
Crosstalk Channel to Channel
Mic input, with I/P = 0 dBu, gain = 0 dB @ 1 kHz input to channel A, channel B output = -85 dB
Line Input Response
Gain Range
-20 dB to +10 dB in 10 dB steps, plus 0 dB to +20 dB continuously variable trim
Input Impedance
10 kΩ from 10 Hz to 200 kHz
Noise
Noise at main output with gain at unity (0 dB) measured with 50 Ω source impedance and a 22Hz - 22 kHz band pass filter
-97 dBu
Signal-to-Noise Ratio
Measured with 50 Ω source impedance and a 22 Hz-22 kHz band pass filter
121 dB relative to max output +24 dBu
Total Harmonic Distortion + Noise
Measured with a 0 dBu input signal, +10 dB of gain and a 22 Hz-22 kHz band pass filter
< 0.002% at 1 kHz
Frequency Response
At unity gain (0 dB) -0.3 dB at 10 Hz,
-1 dB at 80 kHz, relative to 1 kHz
Crosstalk Channel to Channel
Line input, with I/P = 0 dBu, gain = 0dB
@ 1 kHz input to channel A
Channel B output
= -91 dB
Instrument Input Response
Gain Range
+10 dB to +40 dB continuously variable trim
Input Impedance
> 2 MΩ
Noise
>Measured with 22 Hz-22 kHz band pass filter Minimum gain (+10 dB) = -95 dBu
Frequency Response
At minimum gain (+10 dB)
-0.1 dB at 10 Hz,
-1 dB at 115 kHz, relative to 1 kHz
At maximum gain (+40 dB)
-2.5 dB at 10 Hz,
-1 dB at 110 kHz, relative to 1 kHz
High-Pass Filter
Roll-Off
18 dB per octave (3 pole filter)
Frequency Range
Continuously variable from 16 Hz to 420 Hz (-3 dB)
Weight and Dimensions
W x D x H
480 mm x 280 mm x 44 mm
Weight
3.7 kg

 
  Дополнителни Информации:  
 

The ISA Two dual-mono mic pre is the ideal solution: two independent channels of the highest quality classic Focusrite mic pres, with line in and front-panel instrument inputs – no DI box required. Based on the legendary designs found in the Focusrite Forte and Studio Consoles, ISA Two is the ideal front-end for your rack.

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Процесори / Микрофонски Предзасилувачи

Kатегорија: Studio & Recording / Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard) / Микрофонски Предзасилувачи

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  dbx   
.
  dbx 386  
  dbx 386  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Weiss  
.
  Weiss EQ1 MKII  
  Weiss EQ1 MKII  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Bricasti Design  
.
  Bricasti Model 7 Mainframe  
  TC Electronic Reverb 4000  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC Electronic Reverb 4000  
  TC Electronic Reverb 4000  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  PreSonus BlueTube DP  
  PreSonus BlueTube DP  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Lexicon  
.
  Lexicon MX200  
  Lexicon MX200  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  Presonus TubePre  
  Presonus TubePre  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC Electronic Finalizer 96K  
  TC Electronic Finalizer 96K  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.