1 Prism Sound Maselec MMA-4XR : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
  > Микрофони  
  >> Кондезаторски Микрофони  
  >> Лампашки Микрофони  
  >> Динамички Микрофони  
  >> Ribbon Микрофони  
  >> Микрофонски Предзасилувачи  
  >> Дополнителна Опрема и Аксесоари  
  > Софтвер  
  > Звучни и DSP Карти  
  > Контролери  
  > Дигитални ХД Снимачи  
  > Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard)  
  > Конвертори  
  > Миксети  
  > Монитори  
  > Студиски Слушалки  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Prism Sound
 
  Prism Sound Maselec MMA-4XR Приказ на сите производи од Prism Sound  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Studio & Recording / Микрофони / Микрофонски Предзасилувачи
 
 

The MMA-4XR is an audiophile microphone pre-amplifier offering the highest standards of performance. Design objectives included consistently good sound over the whole range of gain settings, a high level of transparency and ultra-low noise and distortion.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

Applications
The MMA-4XR is designed for the discerning professional recording engineer. The microphone pre-amplifier is a critical component in the recording chain, as it must take a low-level signal from any of a wide range of transducers and amplify it so that it can be transmitted to a recording or distribution system without loss of information or introduction of noise. To meet today's requirements for quality, particularly driven by advanced digital media such as CD, DVD, SACD/DSD places huge demands on the preamplifier electronics. The MMA-4XR has been designed to meet these challenges.

The MMA-4XR is a pre-amplifier that can provide precise gain adjustment with minimal noise - it is designed to provide a very transparent signal path where the original signal from the microphone is perfectly preserved, whether it is a classic tube or modern design.

MMA-4XR microphone preamplifierPedigree and design philosophy for the Maselec Master Series
The most recent addition in the range of Maselec Master Series products, the MMA-4XR was developed for Prism Sound by engineer/producer Leif Mases. Leif's work with a diverse range of artists including Abba, Led Zeppelin, Jeff Beck and Black Sabbath as well as co-ownership of the renowned Marcus Studios in London provided the essential experience using the "tools of the trade" needed to define and implement new and improved professional audio components.

Also qualified in electronic design, Leif Mases developed the highly acclaimed Maselec 9001 retrofit equalizer for SSL 4000 mixing consoles used in film sound and recording studios and currently also builds custom consoles and equipment for mastering and other applications.

The combination of Leif Mases' experience with the creative process and Prism Sound's focus on engineering and technical excellence ensure that the Maselec Master Series delivers great-sounding audio in an intuitive and easy-to-use package.

Using the MMA-4XR
The MMA-4XR is a minimalist microphone preamplifier that has been designed to provide integrity and transparency. Consistent with this, each channel has only controls for gain (69dB in 3dB steps), phase invert, cut (mute) and 48V phantom power. The Phantom power circuit provides a higher-than usual level of current output - often a problem with inferior designs which can result in compromised microphone performance. An LED bargraph clearly shows signal level with conventional green, yellow and red colouring for highest levels. Output headroom extends to +28dBu. The MMA-4XR frequency response extends to more than 200kHz - well beyond the basic 20kHz audio band.

Links
See also:
Review of the Maselec MMA-4XR - Pro Audio Review - January 2007
MMA-4XR technical specifications page for detailed technical data
Enquiry form to ask a question about the MMA-4XR.
Demo/quotation form to request a demo or a quotation for an MMA-4XR
Ideal companions for the MMA-4XR are the:
MLA-2 Compressor
MEA-2 Equalizer
ADA-8XR multi-channel A/D & D/A converter
AD-2 Stereo A/D converter
DA-2 Stereo D/A converter
See also the Maselec web site for other Maselec products including:
MTC-2 Mastering console,
MPL-2 Peak and high frequency limiter,
MDS-2 High frequency limiter (De-Esser),
MTC-6 Surround Mastering console,
MDC-70 VMS-70 controller,
MDC-80 VMS-80 controller, and the
MXF-1 Cross fader
STM-882 Stem Mixer

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Микрофони / Микрофонски Предзасилувачи

Kатегорија: Studio & Recording / Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard) / Микрофонски Предзасилувачи

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Prism Sound   
.
  Prism Sound Maselec MMA-4XR  
  Prism Sound Maselec MMA-4XR  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE NT3  
  RODE NT3  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Audio-Technica  
.
  Audio Technica AT2020  
  Behringer C3  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer C3  
  Behringer C3  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  PreSonus AudioBox Studio Bundle  
  PreSonus AudioBox Studio Bundle  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE NT1A Set  
  RODE NT1A Set  
  ПовеќеПовеќе  
.
  ZOOM  
.
  ZOOM H6 Handy Recorder  
  ZOOM H6 Handy Recorder  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Oktava  
.
  Oktava MK012-01  
  Oktava MK012-01  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Микрофонски Предзасилувачи :  
AMS Neve
Avid
Behringer
Crane Song Ltd.
dbx
Focusrite
George Massenburg Labs
Golden Age Project
Millennia Media
PreSonus
Prism Sound
RME
RODE
Rupert Neve
SPL
Summit Audio Inc.
TL Audio
Universal Audio
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Studio & Recording / Микрофони / Микрофонски Предзасилувачи
 
  ПРОИЗВОД  
  Prism Sound
 
  Prism Sound Maselec MMA-4XR  
 

The MMA-4XR is an audiophile microphone pre-amplifier offering the highest standards of performance. Design objectives included consistently good sound over the whole range of gain settings, a high level of transparency and ultra-low noise and distortion.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

Applications
The MMA-4XR is designed for the discerning professional recording engineer. The microphone pre-amplifier is a critical component in the recording chain, as it must take a low-level signal from any of a wide range of transducers and amplify it so that it can be transmitted to a recording or distribution system without loss of information or introduction of noise. To meet today's requirements for quality, particularly driven by advanced digital media such as CD, DVD, SACD/DSD places huge demands on the preamplifier electronics. The MMA-4XR has been designed to meet these challenges.

The MMA-4XR is a pre-amplifier that can provide precise gain adjustment with minimal noise - it is designed to provide a very transparent signal path where the original signal from the microphone is perfectly preserved, whether it is a classic tube or modern design.

MMA-4XR microphone preamplifierPedigree and design philosophy for the Maselec Master Series
The most recent addition in the range of Maselec Master Series products, the MMA-4XR was developed for Prism Sound by engineer/producer Leif Mases. Leif's work with a diverse range of artists including Abba, Led Zeppelin, Jeff Beck and Black Sabbath as well as co-ownership of the renowned Marcus Studios in London provided the essential experience using the "tools of the trade" needed to define and implement new and improved professional audio components.

Also qualified in electronic design, Leif Mases developed the highly acclaimed Maselec 9001 retrofit equalizer for SSL 4000 mixing consoles used in film sound and recording studios and currently also builds custom consoles and equipment for mastering and other applications.

The combination of Leif Mases' experience with the creative process and Prism Sound's focus on engineering and technical excellence ensure that the Maselec Master Series delivers great-sounding audio in an intuitive and easy-to-use package.

Using the MMA-4XR
The MMA-4XR is a minimalist microphone preamplifier that has been designed to provide integrity and transparency. Consistent with this, each channel has only controls for gain (69dB in 3dB steps), phase invert, cut (mute) and 48V phantom power. The Phantom power circuit provides a higher-than usual level of current output - often a problem with inferior designs which can result in compromised microphone performance. An LED bargraph clearly shows signal level with conventional green, yellow and red colouring for highest levels. Output headroom extends to +28dBu. The MMA-4XR frequency response extends to more than 200kHz - well beyond the basic 20kHz audio band.

Links
See also:
Review of the Maselec MMA-4XR - Pro Audio Review - January 2007
MMA-4XR technical specifications page for detailed technical data
Enquiry form to ask a question about the MMA-4XR.
Demo/quotation form to request a demo or a quotation for an MMA-4XR
Ideal companions for the MMA-4XR are the:
MLA-2 Compressor
MEA-2 Equalizer
ADA-8XR multi-channel A/D & D/A converter
AD-2 Stereo A/D converter
DA-2 Stereo D/A converter
See also the Maselec web site for other Maselec products including:
MTC-2 Mastering console,
MPL-2 Peak and high frequency limiter,
MDS-2 High frequency limiter (De-Esser),
MTC-6 Surround Mastering console,
MDC-70 VMS-70 controller,
MDC-80 VMS-80 controller, and the
MXF-1 Cross fader
STM-882 Stem Mixer

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Микрофони / Микрофонски Предзасилувачи

Kатегорија: Studio & Recording / Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard) / Микрофонски Предзасилувачи

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Athletic   
.
  Athletic MIC-D  
  Athletic MIC-D  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Athletic  
.
  Athletic MIC-8E Microphone stand  
  Athletic MIC-8E Microphone stand  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Neumann  
.
  Neumann EA87  
  RODE NT2000  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE NT2000  
  RODE NT2000  
  ПовеќеПовеќе  
.
  AKG  
.
  AKG MPA VL phantom power adapter  
  AKG MPA VL phantom power adapter  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE NTG2  
  RODE NTG2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure A27M Stereo Microphone Adapter  
  Shure A27M Stereo Microphone Adapter  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE NT5 Matched pair  
  RODE NT5 Matched pair  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.