1 Prism Sound Maselec MEA-2 : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
  > Микрофони  
  > Софтвер  
  > Звучни и DSP Карти  
  > Контролери  
  > Дигитални ХД Снимачи  
  > Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard)  
  > Конвертори  
  > Миксети  
  > Монитори  
  > Студиски Слушалки  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Prism Sound
 
  Prism Sound Maselec MEA-2 Приказ на сите производи од Prism Sound  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Studio & Recording / Конвертори
 
 

The MEA-2 is a stereo or 2-channel, four-band precision analogue equalizer with stepped Q/shelf, frequency and cut/boost controls on each band. It is designed for recording and mastering applications where ultimate sonic performance, musicality and precision are required.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

Applications
Top recording and mastering engineers still use some analogue signal processing equipment, finding the familiar correlation between sound and control better to work with. However, most analogue equalizers have either continuously variable controls, making precise adjustments difficult, or just a few coarsely-stepped controls. Many fail to meet the standards of audio performance consistent with digital media. The MEA-2 provides fully-stepped controls for precision and repeatability for ALL parameters.

The MEA-2 is extensively used in mastering but also works well on an insertion point in recording or mixing. The MEA-2 has stepped controls with a fine 0.5dB gain adjustment at low cut/boost settings. Maximum cut/boost per band is 8dB.

The MEA-2 is an equalizer that can provide precise equalization with minimal side-effects - it is designed to provide a very transparent signal path where only the desired equalization effect is obtained without adding any particular sonic signature.

Pedigree and design philosophy for the Maselec Master Series
The first to appear in the range of Maselec Master Series products, the MEA-2 was developed for Prism Sound by engineer/producer Leif Mases. Leif's work with a diverse range of artists including Abba, Led Zeppelin, Jeff Beck and Black Sabbath as well as co-ownership of the renowned Marcus Studios in London provided the essential experience using the "tools of the trade" needed to define and implement new and improved professional audio components.

Also qualified in electronic design, Leif Mases developed the highly acclaimed Maselec 9001 retrofit equalizer for SSL 4000 mixing consoles used in film sound and recording studios and currently also builds custom consoles and equipment for mastering and other applications.

The combination of Leif Mases' experience with the creative process and Prism Sound's focus on engineering and technical excellence ensure that the Maselec Master Series delivers great-sounding audio in an intuitive and easy-to-use package.

Maselec MEA-2 EqualizerUsing the MEA-2
The MEA-2 is a very special Equalizer that has been designed to achieve a certain sound. It has a distinctive character, discernable both sonically and in the unique shape of its EQ curves.

With 4 bands per channel, shelving/peaking/Q selection on each and 84 interleaved frequency settings per channel, the MEA-2 provides great flexibility and precision.

Each channel can be by-passed individually, indicated by illuminated push buttons on the front panel.

The MEA-2 provides the warmth, punch or air you need with a minimum of effort and without compromising the signal path. There's no easy way to describe it though, so contact us now to arrange a demo. Great sounding EQ is right behind the controls!

Look at the MEA-2 technical specifications page for detailed technical data or complete our brief enquiry form to ask a question about the MEA-2.

To request a demo or to order an MEA-2, please complete our demo/quotation request form.

Ideal companions for the MEA-2 are the MLA-2 Compressor, the AD-2 Stereo A/D converter and the DA-2 Stereo D/A converter.

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard) / Динамчки Процесори

Kатегорија: Studio & Recording / Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard) / Еквилајзери

Kатегорија: Studio & Recording / Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard) / Summing Amps и Мастеринг Процесори

Kатегорија: Studio & Recording / Конвертори

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  M-Audio   
.
  M-AUDIO MIDISPORT 2X2 AE  
  M-AUDIO MIDISPORT 2X2 AE  
  ПовеќеПовеќе  
.
  MARANTZ Professional  
.
  MARANTZ MPH-2  
  MARANTZ MPH-2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  PreSonus AudioBox Studio Bundle  
  PreSonus StudioLive RM32AI  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  PreSonus StudioLive RM32AI  
  PreSonus StudioLive RM32AI  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Klotz  
.
  Klotz MB1-X05  
  Klotz MB1-X05  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Strukture  
.
  Strukture Round Base Mic Stand  
  Strukture Round Base Mic Stand  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Peavey  
.
  Peavey Classic 30 Tube Combo - NEW MODEL  
  Peavey Classic 30 Tube Combo - NEW MODEL  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Universal Audio  
.
  UAD 2 APOLLO TWIN MKII QUAD  
  UAD 2 APOLLO TWIN MKII QUAD  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Конвертори :  
Alesis
American Audio
Antelope
Apogee
Avid
Behringer
Crane Song Ltd.
Focusrite
Lynx
PreSonus
Prism Sound
RME
Shure
SM Pro Audio
SPL
T.C. Electronic
Weiss
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Studio & Recording / Конвертори
 
  ПРОИЗВОД  
  Prism Sound
 
  Prism Sound Maselec MEA-2  
 

The MEA-2 is a stereo or 2-channel, four-band precision analogue equalizer with stepped Q/shelf, frequency and cut/boost controls on each band. It is designed for recording and mastering applications where ultimate sonic performance, musicality and precision are required.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

Applications
Top recording and mastering engineers still use some analogue signal processing equipment, finding the familiar correlation between sound and control better to work with. However, most analogue equalizers have either continuously variable controls, making precise adjustments difficult, or just a few coarsely-stepped controls. Many fail to meet the standards of audio performance consistent with digital media. The MEA-2 provides fully-stepped controls for precision and repeatability for ALL parameters.

The MEA-2 is extensively used in mastering but also works well on an insertion point in recording or mixing. The MEA-2 has stepped controls with a fine 0.5dB gain adjustment at low cut/boost settings. Maximum cut/boost per band is 8dB.

The MEA-2 is an equalizer that can provide precise equalization with minimal side-effects - it is designed to provide a very transparent signal path where only the desired equalization effect is obtained without adding any particular sonic signature.

Pedigree and design philosophy for the Maselec Master Series
The first to appear in the range of Maselec Master Series products, the MEA-2 was developed for Prism Sound by engineer/producer Leif Mases. Leif's work with a diverse range of artists including Abba, Led Zeppelin, Jeff Beck and Black Sabbath as well as co-ownership of the renowned Marcus Studios in London provided the essential experience using the "tools of the trade" needed to define and implement new and improved professional audio components.

Also qualified in electronic design, Leif Mases developed the highly acclaimed Maselec 9001 retrofit equalizer for SSL 4000 mixing consoles used in film sound and recording studios and currently also builds custom consoles and equipment for mastering and other applications.

The combination of Leif Mases' experience with the creative process and Prism Sound's focus on engineering and technical excellence ensure that the Maselec Master Series delivers great-sounding audio in an intuitive and easy-to-use package.

Maselec MEA-2 EqualizerUsing the MEA-2
The MEA-2 is a very special Equalizer that has been designed to achieve a certain sound. It has a distinctive character, discernable both sonically and in the unique shape of its EQ curves.

With 4 bands per channel, shelving/peaking/Q selection on each and 84 interleaved frequency settings per channel, the MEA-2 provides great flexibility and precision.

Each channel can be by-passed individually, indicated by illuminated push buttons on the front panel.

The MEA-2 provides the warmth, punch or air you need with a minimum of effort and without compromising the signal path. There's no easy way to describe it though, so contact us now to arrange a demo. Great sounding EQ is right behind the controls!

Look at the MEA-2 technical specifications page for detailed technical data or complete our brief enquiry form to ask a question about the MEA-2.

To request a demo or to order an MEA-2, please complete our demo/quotation request form.

Ideal companions for the MEA-2 are the MLA-2 Compressor, the AD-2 Stereo A/D converter and the DA-2 Stereo D/A converter.

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard) / Динамчки Процесори

Kатегорија: Studio & Recording / Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard) / Еквилајзери

Kатегорија: Studio & Recording / Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard) / Summing Amps и Мастеринг Процесори

Kатегорија: Studio & Recording / Конвертори

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  ULTRASONE   
.
  Ultrasone PRO 550  
  Ultrasone PRO 550  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Adam Hall  
.
  Adam Hall K28C30D  
  Adam Hall K28C30D  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Quik Lok  
.
  QuikLok BS402  
  Hot Wire Patchcable Set  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Gewa  
.
  Hot Wire Patchcable Set  
  Hot Wire Patchcable Set  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  PreSonus AudioBox Studio Bundle  
  PreSonus AudioBox Studio Bundle  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Alpine Music Safe Pro  
.
  ALPINE MUSICSAFE PRO  
  ALPINE MUSICSAFE PRO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  ZOOM  
.
  ZOOM H6 Handy Recorder  
  ZOOM H6 Handy Recorder  
  ПовеќеПовеќе  
.
  M-Audio  
.
  M-AUDIO CODE 25  
  M-AUDIO CODE 25  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.