1 RODE Rycote VideoMic : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
  > Миксети  
  > Микрофони  
  > Монитори  
  > Слушалки  
  > Уреди за Репродукција и Снимање  
  > Процесори  
  > Теренска Опрема  
  > Студиски Светла  
  > Софтвер и Дополнителна Опрема  
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Rode
 
  RODE Rycote VideoMic Приказ на сите производи од Rode  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Радио, ТВ и "Бродкаст" / Микрофони
 
 

Directional Shotgun Microphone with Rycote Lyre Suspension System

ЦЕНА: 6.700 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

НАМАЛЕНИЕ
СТАРА ЦЕНА :
6.700,oo ден

НОВА ЦЕНА:
5.600,oo ден
When you can't run a separate boom mic, don't let your camera's lackluster onboard microphone be the weakest link in the chain. Upgrade your on-camera mic to the Rode VideoMic and be a true "one-man-band" videographer -- with uncompromised camera audio. The VideoMic shotgun microphone is the ideal solution for improving audio quality when you're shooting solo on a DSLR.

Still Using Your Camera's Onboard Mic?

When photojournalists demanded a still camera that could also capture HD video, the industry responded with high-end digital SLRs. As it turned out, shooting video on DSLR cameras was so convenient, even pro filmmakers started getting in on the action. But digital SLR cameras lack a professional onboard microphone -- and even full-sized HD video cameras can benefit from a better mic. Fortunately, any camera with an audio-in jack can accept input from the Rode VideoMic. There's no need for XLR inputs: the VideoMic's 8" coiled output cable terminates in a standard-size 3.5 mm (1/8") plug, which fits in your camera's stereo audio minijack. This setup is ideal for recording on-camera dialogue and interviews, since the VideoMic's plug automatically sends its mono signal to both sides of your video's stereo audio track.

Better Sound When You Roll Without a Boom

Video pros go to great lengths to get amazing shots, and the Rode VideoMic can help you deliver location audio that's on par with the quality of your images. The VideoMic is a highly-directional hypercardioid shotgun microphone that cancels audio from the sides and back of the mic, in order to better pick up your source in noisy environments or at far distances. The microphone is self-powered from a standard 9-volt battery for 100 hours, with an on/off switch on the back. With a flat frequency response save for a smooth, airy slight boost in the highs, this mic captures accurate, realistic voices and ambiances. Engage the high-pass filter switch to roll off bass frequencies below 80 Hz, eliminating hum from machinery or wind, and maximizing voice intelligibility. You can add the optional Rode "Deadcat" wind sock to deliver clean audio when rolling in windy environments. Best of all, this professional-quality shotgun mic is available at a much lower price than even entry-level XLR boom microphones.

Standard Shoe Mount Fits Most Cameras

The Rode VideoMic's integrated shock mount is designed to isolate the mic from rumble and vibrations from your hands or tripod. Underneath the all-in-one mic/shock mount, there's a standard-size shoe mount made to fit most video cameras, with an oversized fastening wheel that makes quick work of attaching the VideoMic to your camera. If you'd like to go dual-system and use your VideoMic on a separate boom pole (or you want to use the mic separately in the studio for VO or ADR sessions), just unscrew the shoe fastener to access 3/8" and 1/4" threaded holes for use on a boom pole or mic stand. Or attach the Rode PG1 Cold Shoe Pistol Grip to rotate your VideoMic independently, while it's mounted on your camera.

Features:

- Runs over 100 hours on one 9-volt battery
- Highly directional supercardioid pickup pattern
- Accurate frequency response
- 1/8" output fits your camera's audio input
- Records mono audio to both stereo tracks
- Standard shoe mount fits most cameras
- 80 Hz bass roll-off switch filters out hum and wind noise
- Integrated shock mount with replaceable rubber rings
- On/off switchA must-have accessory for videographers, the Rode VideoMic shotgun microphone provides the crisp audio quality of an external mic with the convenience of a standard camera shoe mount.

 
  Дополнителни Информации:  
 

Type: Condenser, Shotgun, 9.84" long
Acoustic Principle: Line Gradient
Active Electronics: JFET impedance converter
Capsule: 0.50"
Polar Pattern: Supercardioid
Address Type: End-address
Frequency Range: 40Hz - 20kHz
High-Pass Filter: Selectable 80 Hz HPG at 12 dB/octave
Pads: -10 dB, -20 dB
Output Impedance: 200 Ohms
Signal to Noise Ratio: 74 dB (A weighted)
Self Noise: 20 dB (A weighted)
Maximum SPL: 134 dB SPL (@ 1kHz, 1% THD into 1KOhm load)
Sensitivity: -38.0dB re 1 Volt/Pascal (12.60mV @ 94 dB SPL) +/- 2 dB @ 1kHz
Weight: .39 lb, 176.00gm
Dimensions (H x W x D): (65 mm x 102 mm x 250 mm)
Output Connector: 1/8" (3.5mm)
Power: 9V battery
Included accessories: Shock mount and windscreen Dimensions and Weight in PackagingShipping Weight: 1 lbs Shipping Dimensions: 12 x 5 x 4 in

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Микрофони / Избор по Конструкција / Динамички Микрофони

Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Теренска Опрема / Теренски Микрофони

Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Микрофони

Kатегорија: РАСПРОДАЖБА / НАМАЛЕНИЕ

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  ULTRASONE   
.
  Ultrasone PRO 550  
  Ultrasone PRO 550  
  ПовеќеПовеќе  
.
  MARANTZ Professional  
.
  MARANTZ MPH-1  
  MARANTZ MPH-1  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE NTG2  
  MARANTZ MPM3500R RIBBON MICROPHONE  
  ПовеќеПовеќе  
.
  MARANTZ Professional  
.
  MARANTZ MPM3500R RIBBON MICROPHONE  
  MARANTZ MPM3500R RIBBON MICROPHONE  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Oktava  
.
  Oktava MK012-01  
  Oktava MK012-01  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure MX153 Earset  
  Shure MX153 Earset  
  ПовеќеПовеќе  
.
  MARANTZ Professional  
.
  MARANTZ MPM3000  
  MARANTZ MPM3000  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Fairlight  
.
  Fairlight SOLO  
  Fairlight SOLO  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Микрофони :  
AKG
Audio-Technica
Australian Monitor
Behringer
Bespeco
BeyerDynamic
dB Technologies
DPA Microphones
ICON pro-audio
Klotz
MARANTZ Professional
Neumann
Oktava
RODE
Shure
ZOOM
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Радио, ТВ и "Бродкаст" / Микрофони
 
  ПРОИЗВОД  
  Rode
 
  RODE Rycote VideoMic  
 

Directional Shotgun Microphone with Rycote Lyre Suspension System

ЦЕНА: 6.700 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

НАМАЛЕНИЕ
СТАРА ЦЕНА :
6.700,oo ден

НОВА ЦЕНА:
5.600,oo ден
When you can't run a separate boom mic, don't let your camera's lackluster onboard microphone be the weakest link in the chain. Upgrade your on-camera mic to the Rode VideoMic and be a true "one-man-band" videographer -- with uncompromised camera audio. The VideoMic shotgun microphone is the ideal solution for improving audio quality when you're shooting solo on a DSLR.

Still Using Your Camera's Onboard Mic?

When photojournalists demanded a still camera that could also capture HD video, the industry responded with high-end digital SLRs. As it turned out, shooting video on DSLR cameras was so convenient, even pro filmmakers started getting in on the action. But digital SLR cameras lack a professional onboard microphone -- and even full-sized HD video cameras can benefit from a better mic. Fortunately, any camera with an audio-in jack can accept input from the Rode VideoMic. There's no need for XLR inputs: the VideoMic's 8" coiled output cable terminates in a standard-size 3.5 mm (1/8") plug, which fits in your camera's stereo audio minijack. This setup is ideal for recording on-camera dialogue and interviews, since the VideoMic's plug automatically sends its mono signal to both sides of your video's stereo audio track.

Better Sound When You Roll Without a Boom

Video pros go to great lengths to get amazing shots, and the Rode VideoMic can help you deliver location audio that's on par with the quality of your images. The VideoMic is a highly-directional hypercardioid shotgun microphone that cancels audio from the sides and back of the mic, in order to better pick up your source in noisy environments or at far distances. The microphone is self-powered from a standard 9-volt battery for 100 hours, with an on/off switch on the back. With a flat frequency response save for a smooth, airy slight boost in the highs, this mic captures accurate, realistic voices and ambiances. Engage the high-pass filter switch to roll off bass frequencies below 80 Hz, eliminating hum from machinery or wind, and maximizing voice intelligibility. You can add the optional Rode "Deadcat" wind sock to deliver clean audio when rolling in windy environments. Best of all, this professional-quality shotgun mic is available at a much lower price than even entry-level XLR boom microphones.

Standard Shoe Mount Fits Most Cameras

The Rode VideoMic's integrated shock mount is designed to isolate the mic from rumble and vibrations from your hands or tripod. Underneath the all-in-one mic/shock mount, there's a standard-size shoe mount made to fit most video cameras, with an oversized fastening wheel that makes quick work of attaching the VideoMic to your camera. If you'd like to go dual-system and use your VideoMic on a separate boom pole (or you want to use the mic separately in the studio for VO or ADR sessions), just unscrew the shoe fastener to access 3/8" and 1/4" threaded holes for use on a boom pole or mic stand. Or attach the Rode PG1 Cold Shoe Pistol Grip to rotate your VideoMic independently, while it's mounted on your camera.

Features:

- Runs over 100 hours on one 9-volt battery
- Highly directional supercardioid pickup pattern
- Accurate frequency response
- 1/8" output fits your camera's audio input
- Records mono audio to both stereo tracks
- Standard shoe mount fits most cameras
- 80 Hz bass roll-off switch filters out hum and wind noise
- Integrated shock mount with replaceable rubber rings
- On/off switchA must-have accessory for videographers, the Rode VideoMic shotgun microphone provides the crisp audio quality of an external mic with the convenience of a standard camera shoe mount.

 
  Дополнителни Информации:  
 

Type: Condenser, Shotgun, 9.84" long
Acoustic Principle: Line Gradient
Active Electronics: JFET impedance converter
Capsule: 0.50"
Polar Pattern: Supercardioid
Address Type: End-address
Frequency Range: 40Hz - 20kHz
High-Pass Filter: Selectable 80 Hz HPG at 12 dB/octave
Pads: -10 dB, -20 dB
Output Impedance: 200 Ohms
Signal to Noise Ratio: 74 dB (A weighted)
Self Noise: 20 dB (A weighted)
Maximum SPL: 134 dB SPL (@ 1kHz, 1% THD into 1KOhm load)
Sensitivity: -38.0dB re 1 Volt/Pascal (12.60mV @ 94 dB SPL) +/- 2 dB @ 1kHz
Weight: .39 lb, 176.00gm
Dimensions (H x W x D): (65 mm x 102 mm x 250 mm)
Output Connector: 1/8" (3.5mm)
Power: 9V battery
Included accessories: Shock mount and windscreen Dimensions and Weight in PackagingShipping Weight: 1 lbs Shipping Dimensions: 12 x 5 x 4 in

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Микрофони / Избор по Конструкција / Динамички Микрофони

Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Теренска Опрема / Теренски Микрофони

Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Микрофони

Kатегорија: РАСПРОДАЖБА / НАМАЛЕНИЕ

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  ICON pro-audio   
.
  ICON U2 USB MICROPHONE  
  ICON U2 USB MICROPHONE  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Klotz  
.
  Klotz MID-030  
  Klotz MID-030  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Neumann  
.
  Neumann EA87  
  RODE NT1A Set  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE NT1A Set  
  RODE NT1A Set  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath XB14-2  
  Allen&Heath XB14-2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  BeyerDynamic  
.
  Beyerdynamic DT770 PRO  
  Beyerdynamic DT770 PRO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  SM Pro Audio  
.
  SM Pro Audio Nano Patch Plus  
  SM Pro Audio Nano Patch Plus  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure BLX14R/MX53  
  Shure BLX14R/MX53  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.