1 Denon DN-S1200 Tabletop Multi-Format DJ CD/MP3 Player : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
  > Миксети  
  > ЦД Плеери  
  > Грамофони  
  > ДЈ Конторлери и Процесори  
  > ДЈ Слушалки  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Denon
 
  Denon DN-S1200 Tabletop Multi-Format DJ CD/MP3 Player Приказ на сите производи од Denon  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија ДЈ / ЦД Плеери
 
 

The Denon DNS1200 weighs in at a mere 9 pounds and packs high-end features not found in much larger units. The DNS1200 allows for playing CD's or connecting a USB drive for instant access of up to 50,000 wav or mp3 files.

ЦЕНА: 29.200 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

Features:
- Compact, 9-inches wide
- Controls DJ Audio/Video DJ software by MIDI
- Built-In sound card (USB Audio)
- Touch sensitive scratch disc with feel of vinyl
- Supports up to 50,000 wav/mp3 files from a USB device
- Advanced file searching system by keyboard
- Pick next track and cross fade
- 4 on-board effects, including Echo Loop
- 3 platter effects
- 2 Hot Starts on the fly
- Saves memo's
- D-Link, shares two player's data together

Slot-In CD Player
The illuminated Slot-In, quick loading, and fast data reading mechanism offers a variety of audio compact disc support: CD, CD-R, CD-RW. CD-TEXT is also supported.

External USB Device Support
DNS1200 can support external USB mass storage class devices. Connect a iPod, thumb drive and large Hard Drives for easy access to small or extensive MP3/WAV libraries up to 50,000 files. Plug devices into the DNS1200 to get powerful on-board features such as, Instant Start, Seamless Looping, Scratching and easy File Searching to name a few.

MIDI Interface Controller (PC/MAC)
The DN-S1200 is also designed to interface and control a variety of popular Audio/Video DJ software applications that support USB MIDI interface, either by user custom mapping or direct native support by the software vendor. Supported platforms: Mac OSX 10.4 or Higher, Windows XP SP2, Windows Vista.

Internal 24-Bit Processing and USB Audio
The DN-S1200 has its own internal power supply to achieve the highest electrical specifications, resulting in the best possible performance. It features industry leading Burr Brown (a product of TI) 24-bit DAC processing for superior output audio fidelity. USB audio interface includes 2-channel stereo output pair, 44.1kHz sampling range and low latency ASIO/OSX core audio support. *ASIO Driver included on installation CD-ROM.

Multi-functional Touch Sensitive Jog Disc
The 110mm Jog Disc is constructed with an high-resolution pulse and touch sensor mechanism to accurately reproduce the most subtle or swift scratching movements made by the hand. The Jog Disc can perform other vital functions too such as, pitch bending, scanning, file searching and dry/wet control for effects.

PS/2 Keyboard Support and Intuitive File Navigation System
Three types of global USB keyboards are supported (Qwerty, Qwertz, Azerty) in 9 native languages for simplified song search of: artist, album, title, genre, year, BPM, file name and folder. Shortcut keys are assigned to perform various functions. A keyboard can also be shared in a 2-deck configuration by the D-Link connection.Other Features
- Hot Starts and Seamless Looping: Two Hot Starts (A1 and A2) can be made on-the-fly and easily turned into seamless loops.
- 4 Superb Built-in Effects: Building the mood and remixing live is easy with the on-board effects. Easily activate and have full parameter control with a Dry/Wet mix control of 4 effects: Flanger, Filter (high-mid-low), Echo and Echo/Loop.
- 3 Platter Effects
Brake (adjustable in real-time)
Dump (reverse sound without losing forward time, like a radio edit)
Reverse (plays your music backwards)
- Next Track Function with Cross Fade: With thousands of songs stored on an external USB device, play other files from the same source back to back with Next Track function. Search for the next file by 8 criteria (without interrupting playback) and crossfade seamlessly to that file. Available for CD discs as well. Cross fade time is user adjustable
- 4-Way BPM Counter Auto Beat Detection, Manual TAP, Manual BPM Input, Reads MP3/WAV BPM metadata from USB device (if available)
- Memo Function Cue Point, BPM, Pitch Setting and Range, Pitch On/Off, Key Adj On/Off, and Seamless Loop A and B data can be stored directly to a file for later recall. CD memo data can also be exported to USB memory and shared with other DN-S1200 players.
- Pitch Range and Deep Pitch Resolution: For DJs who perform long mix transitions and require high pitch resolution, the DN-S1200 offers a 100mm pitch slider with .02% for the 4% pitch range and .05% for the 10/16% pitch range. 24%/50%/100% ranges are also available.
- Key Adjust: Keeps vocals and music sounding true even when you adjust the speed of the track or file.
- Vibrant Tube Display w/2-line Character Text support: Offers two lines of character information to quickly navigate through CD Text tracks and USB files. A visual 32-position marker point follows fast hand movements without drift. Other indicators include Looping, Hot Starts, BPM info, Elapsed/Remain Time, MP3/WAV file types and more.
- Loop A/B Trim: The A or B point for seamless loops can be easily adjusted on-the-fly to perfection.
- Power On Play: Unattended playback is possible upon power up. Great for restaurants, bars and nightclubs at opening time.
- Relay Play: Unattended playback is possible between two players by the D-Link connection. Great for cocktail hour and dinners at banquets.
- 2-Way Pitch Bend: (Jog disc or buttons)
- Quick Jump: Jump around within a track/file by precise user adjustable increment time steps.
- 2-Way Cue Search System: Supports traditional Denon Cueing method and another popular style as well.
- Fader Start: Supports traditional Fader Start including all Denon mixers.
- Dimensions 8.4" (w) x 4.0" (h) x 10.3" (d) inches.

 
  Дополнителни Информации:  
 

Dimensions and Weight in Packaging
Base Item
Shipping Weight: 9 lbs
Shipping Dimensions: 16 x 14 x 10 in

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: ДЈ / ЦД Плеери

Kатегорија: ДЈ / ДЈ Конторлери и Процесори

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Novation   
.
  NOVATION LAUNCHPAD PRO  
  NOVATION LAUNCHPAD PRO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Native Instruments  
.
  Native Instruments Traktor Audio 2  
  Native Instruments Traktor Audio 2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  Numark DJ iO2  
  Behringer Xenyx QX1002USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Xenyx QX1002USB  
  Behringer Xenyx QX1002USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  NUMARK PARTYMIX PRO  
  NUMARK PARTYMIX PRO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Denon  
.
  Denon SC5000 Prime Professional Media Player  
  Denon SC5000 Prime Professional Media Player  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Novation  
.
  Novation Dicer USB  
  Novation Dicer USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Akai  
.
  AKAI AFX  
  AKAI AFX  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата ЦД Плеери :  
American Audio
Denon
Numark
Stanton
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија ДЈ / ЦД Плеери
 
  ПРОИЗВОД  
  Denon
 
  Denon DN-S1200 Tabletop Multi-Format DJ CD/MP3 Player  
 

The Denon DNS1200 weighs in at a mere 9 pounds and packs high-end features not found in much larger units. The DNS1200 allows for playing CD's or connecting a USB drive for instant access of up to 50,000 wav or mp3 files.

ЦЕНА: 29.200 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

Features:
- Compact, 9-inches wide
- Controls DJ Audio/Video DJ software by MIDI
- Built-In sound card (USB Audio)
- Touch sensitive scratch disc with feel of vinyl
- Supports up to 50,000 wav/mp3 files from a USB device
- Advanced file searching system by keyboard
- Pick next track and cross fade
- 4 on-board effects, including Echo Loop
- 3 platter effects
- 2 Hot Starts on the fly
- Saves memo's
- D-Link, shares two player's data together

Slot-In CD Player
The illuminated Slot-In, quick loading, and fast data reading mechanism offers a variety of audio compact disc support: CD, CD-R, CD-RW. CD-TEXT is also supported.

External USB Device Support
DNS1200 can support external USB mass storage class devices. Connect a iPod, thumb drive and large Hard Drives for easy access to small or extensive MP3/WAV libraries up to 50,000 files. Plug devices into the DNS1200 to get powerful on-board features such as, Instant Start, Seamless Looping, Scratching and easy File Searching to name a few.

MIDI Interface Controller (PC/MAC)
The DN-S1200 is also designed to interface and control a variety of popular Audio/Video DJ software applications that support USB MIDI interface, either by user custom mapping or direct native support by the software vendor. Supported platforms: Mac OSX 10.4 or Higher, Windows XP SP2, Windows Vista.

Internal 24-Bit Processing and USB Audio
The DN-S1200 has its own internal power supply to achieve the highest electrical specifications, resulting in the best possible performance. It features industry leading Burr Brown (a product of TI) 24-bit DAC processing for superior output audio fidelity. USB audio interface includes 2-channel stereo output pair, 44.1kHz sampling range and low latency ASIO/OSX core audio support. *ASIO Driver included on installation CD-ROM.

Multi-functional Touch Sensitive Jog Disc
The 110mm Jog Disc is constructed with an high-resolution pulse and touch sensor mechanism to accurately reproduce the most subtle or swift scratching movements made by the hand. The Jog Disc can perform other vital functions too such as, pitch bending, scanning, file searching and dry/wet control for effects.

PS/2 Keyboard Support and Intuitive File Navigation System
Three types of global USB keyboards are supported (Qwerty, Qwertz, Azerty) in 9 native languages for simplified song search of: artist, album, title, genre, year, BPM, file name and folder. Shortcut keys are assigned to perform various functions. A keyboard can also be shared in a 2-deck configuration by the D-Link connection.Other Features
- Hot Starts and Seamless Looping: Two Hot Starts (A1 and A2) can be made on-the-fly and easily turned into seamless loops.
- 4 Superb Built-in Effects: Building the mood and remixing live is easy with the on-board effects. Easily activate and have full parameter control with a Dry/Wet mix control of 4 effects: Flanger, Filter (high-mid-low), Echo and Echo/Loop.
- 3 Platter Effects
Brake (adjustable in real-time)
Dump (reverse sound without losing forward time, like a radio edit)
Reverse (plays your music backwards)
- Next Track Function with Cross Fade: With thousands of songs stored on an external USB device, play other files from the same source back to back with Next Track function. Search for the next file by 8 criteria (without interrupting playback) and crossfade seamlessly to that file. Available for CD discs as well. Cross fade time is user adjustable
- 4-Way BPM Counter Auto Beat Detection, Manual TAP, Manual BPM Input, Reads MP3/WAV BPM metadata from USB device (if available)
- Memo Function Cue Point, BPM, Pitch Setting and Range, Pitch On/Off, Key Adj On/Off, and Seamless Loop A and B data can be stored directly to a file for later recall. CD memo data can also be exported to USB memory and shared with other DN-S1200 players.
- Pitch Range and Deep Pitch Resolution: For DJs who perform long mix transitions and require high pitch resolution, the DN-S1200 offers a 100mm pitch slider with .02% for the 4% pitch range and .05% for the 10/16% pitch range. 24%/50%/100% ranges are also available.
- Key Adjust: Keeps vocals and music sounding true even when you adjust the speed of the track or file.
- Vibrant Tube Display w/2-line Character Text support: Offers two lines of character information to quickly navigate through CD Text tracks and USB files. A visual 32-position marker point follows fast hand movements without drift. Other indicators include Looping, Hot Starts, BPM info, Elapsed/Remain Time, MP3/WAV file types and more.
- Loop A/B Trim: The A or B point for seamless loops can be easily adjusted on-the-fly to perfection.
- Power On Play: Unattended playback is possible upon power up. Great for restaurants, bars and nightclubs at opening time.
- Relay Play: Unattended playback is possible between two players by the D-Link connection. Great for cocktail hour and dinners at banquets.
- 2-Way Pitch Bend: (Jog disc or buttons)
- Quick Jump: Jump around within a track/file by precise user adjustable increment time steps.
- 2-Way Cue Search System: Supports traditional Denon Cueing method and another popular style as well.
- Fader Start: Supports traditional Fader Start including all Denon mixers.
- Dimensions 8.4" (w) x 4.0" (h) x 10.3" (d) inches.

 
  Дополнителни Информации:  
 

Dimensions and Weight in Packaging
Base Item
Shipping Weight: 9 lbs
Shipping Dimensions: 16 x 14 x 10 in

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: ДЈ / ЦД Плеери

Kатегорија: ДЈ / ДЈ Конторлери и Процесори

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Denon   
.
  Denon DN-S1200 Tabletop Multi-Format DJ CD/MP3 Player  
  Denon DN-S1200 Tabletop Multi-Format DJ CD/MP3 Player  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  Numark MP102  
  Numark MP102  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer CMD PL-1  
  M-AUDIO BASS TRAVELLER  
  ПовеќеПовеќе  
.
  M-Audio  
.
  M-AUDIO BASS TRAVELLER  
  M-AUDIO BASS TRAVELLER  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Akai  
.
  Akai MPC Element  
  Akai MPC Element  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  Numark Mixtrack Pro 3  
  Numark Mixtrack Pro 3  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure N44-7Z Stylus  
  Shure N44-7Z Stylus  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  NUMARK NV II  
  NUMARK NV II  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.