1 Native Instruments Traktor Kontrol Z2 : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
  > Миксети  
  > ЦД Плеери  
  > Грамофони  
  > ДЈ Конторлери и Процесори  
  > ДЈ Слушалки  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Native Instruments
 
  Native Instruments Traktor Kontrol Z2 Приказ на сите производи од Native Instruments  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија ДЈ / Миксети
 
 

The new Traktor Kontrol Z2 DJ mixer/controller from Native Instruments offers Traktor DJs an elegant and simplified centerpiece for performance. Whether using Traktor Scratch Pro vinyl, CDJ2000s or remix sets with NI’s F1 controller, the Z2 offers great functionality and feel.

ЦЕНА: 36.900 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

Native Instruments are releasing their first hardware DJ mixer next week, the Traktor Kontrol Z2. The Z2 is the latest in NI’s Traktor Kontrol hardware series, building on years of research and development. With a high-quality built-in audio interface, sturdy construction and some intelligent design decisions made with software integration in mind, the Z2 offers some interesting new directions and possibilities for digital DJs.

2+2: Traktor Mixer or Standalone Mixer

The Z2 mixer features two main audio channels that allow it to operate just like a standard DJ mixer when it’s not connected to a computer. All of the central mix controls, including the built-in high-pass/low-pass filters, are fully functional without any USB connection and sound fantastic. However, it is the Traktor integration that makes the Z2 stand out. When starting the latest newly-updated version of Traktor (2.6), the mixer is automatically recognized, requiring no setup windows or wizards. All of the Z2 controls are intuitively mapped to Traktor’s internal mixer, with a few added features. The outer sections of the Z2 are designed for additional control of Traktor’s C and D decks (this is where the “+2” comes in) or for jumping to cue points using the four hot cue buttons on either side of the mixer. These buttons are cleverly programmed to set and trigger cue points or to be used with the remix decks, adding new performance possibilities with Traktor’s new “Flux Mode”

Flux Mode and Macro FX

Flux Mode is a new setting in Traktor that keeps track of song position while using cue points or looping. As NI describe it themselves, “Flux Mode tracks the time while you’re juggling cue points or looping and lets you drop back in at exactly the right moment.” This means Traktor is keeping track of where the song would be playing, so when you release your cue points or loops, the song will jump to the place where it would have been had you not manipulated the playback. This makes Flux Mode especially effective for buildups and breakdowns, especially if used in conjunction with the newly added “Macro FX” feature which are new combinations of effects intuitively assigned to one knob, for dramatic easily-executed performance moves.

Crossfader

The build quality on the Z2 is solid, and the knobs, dials and faders are reminiscent of NI’s recent S4 and X1 controllers. One control that really stands out is the crossfader, a crucial centerpiece of any DJ mixer. The Innofaders™ hardware component that Native Instruments chose to use for the Z2’s crossfader is extremely smooth and accurate, demonstrated in many of Dubspot instructor DJ Shiftee’s recent YouTube videos. The great feel of the crossfader is augmented by the reverse switch and steep curve knob on the bottom panel of the Z2, which turntablists will love.

No More Cable Mess

The Z2 simplifies the audio cabling required for controlling Traktor with timecode vinyl. Now, turntables connect directly to the phono inputs on the Z2, just like any other DJ mixer, and the mixer connects to the computer via a USB 2 connection. This eliminates the need for proprietary Traktor Scratch cables and the multitude of connections required for that setup. The Z2 goes another step in uncluttering the DJ workspace by including a 2-port powered USB hub, so you can save USB ports on your laptop while still connecting your Maschine, Traktor Kontrol X1 or F1, or even two Pioneer CDJ2000 decks.

Conclusions

The market for DJ mixers is huge and there are a few popular mixers that are very hard to top. The Z2 suggests that Native Instruments considered the standard of the competition and offered a mixer that truly measures up. While diehard fans of other mixers may be difficult to sway, the Z2 is a solid, great-sounding DJ mixer for any Traktor user. Combined with Traktor’s new functionality it offers a new level of performance for professionals and bedroom DJs alike.

-Digital DJing with Traktor Pro 2 Program

The definition of DJing has changed dramatically in the last decade. Laptops, controllers, and software have emerged alongside more traditional turntables and CDJs, smashing the barrier to entry. In today’s digital age, anyone can become a DJ. To reflect this renaissance, Dubspot has created the Digital DJing with Traktor program. In both our physical and online schools, students will learn how to DJ entirely with Traktor’s cutting-edge technology. An emphasis will be placed on the concepts of DJing rather than simply learning how to use the software.What’s Included:
Digital DJing w/ Traktor Pro 2 Level 1: Introduction to DJing
Digital DJing w/ Traktor Pro 2 Level 2: Phrase Mixing
Digital DJing w/ Traktor Pro 2 Level 3: Beyond The Beatmatch

Starting with a historical overview, students will learn the fundamental concepts of the DJ via Traktor’s intuitive interface. They will then begin to delve into the vast array of new possibilities offered by this groundbreaking software, presenting their work along the way. Students will leave with finished DJ mixes, a thorough exploration of DJing with Traktor, and a skill set and knowledge base perfect for further development.


DJ Extensive Program

Immerse yourself in the complete art of DJing from beatmatching to stage presence. Whether you’re a beginner in search of the fundamentals or a seasoned pro looking to take your talent to the next level, our curriculum is designed to accommodate all skill levels and styles of music. This comprehensive DJ program covers everything from basic mixing to advanced digital DJing. Learn more about our DJ courses and programs.

What’s Included:
DJ Level 1: Rookie Sessions | Essentials I
DJ Level 2: Phrase Mixing | Essentials II
DJ Level 3: Beyond The Blend | Intermediate Skills
DJ Level 4: Preparation | DJ Psychology
DJ Level 5: Classroom to the Club | Advanced Techniques I
DJ Level 6: Club to the World | Advanced Techniques II

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: ДЈ / Миксети

Kатегорија: ДЈ / ДЈ Конторлери и Процесори

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Numark   
.
  Numark Mixtrack Pro 3  
  Numark Mixtrack Pro 3  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer CMD MM-1  
  Behringer CMD MM-1  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  NUMARK MIXTRACK PLATINUM  
  Numark HF150  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  Numark HF150  
  Numark HF150  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Native Instruments  
.
  Native Instruments Traktor Kontrol S5  
  Native Instruments Traktor Kontrol S5  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure SRH750 DJ  
  Shure SRH750 DJ  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Denon  
.
  Denon DN-HP1000 Professional DJ Headphones  
  Denon DN-HP1000 Professional DJ Headphones  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Denon  
.
  Denon DN-SC2900 Digital Controller  
  Denon DN-SC2900 Digital Controller  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Миксети :  
Akai
Allen&Heath
Behringer
Denon
Native Instruments
Numark
RANE
Stanton
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија ДЈ / Миксети
 
  ПРОИЗВОД  
  Native Instruments
 
  Native Instruments Traktor Kontrol Z2  
 

The new Traktor Kontrol Z2 DJ mixer/controller from Native Instruments offers Traktor DJs an elegant and simplified centerpiece for performance. Whether using Traktor Scratch Pro vinyl, CDJ2000s or remix sets with NI’s F1 controller, the Z2 offers great functionality and feel.

ЦЕНА: 36.900 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

Native Instruments are releasing their first hardware DJ mixer next week, the Traktor Kontrol Z2. The Z2 is the latest in NI’s Traktor Kontrol hardware series, building on years of research and development. With a high-quality built-in audio interface, sturdy construction and some intelligent design decisions made with software integration in mind, the Z2 offers some interesting new directions and possibilities for digital DJs.

2+2: Traktor Mixer or Standalone Mixer

The Z2 mixer features two main audio channels that allow it to operate just like a standard DJ mixer when it’s not connected to a computer. All of the central mix controls, including the built-in high-pass/low-pass filters, are fully functional without any USB connection and sound fantastic. However, it is the Traktor integration that makes the Z2 stand out. When starting the latest newly-updated version of Traktor (2.6), the mixer is automatically recognized, requiring no setup windows or wizards. All of the Z2 controls are intuitively mapped to Traktor’s internal mixer, with a few added features. The outer sections of the Z2 are designed for additional control of Traktor’s C and D decks (this is where the “+2” comes in) or for jumping to cue points using the four hot cue buttons on either side of the mixer. These buttons are cleverly programmed to set and trigger cue points or to be used with the remix decks, adding new performance possibilities with Traktor’s new “Flux Mode”

Flux Mode and Macro FX

Flux Mode is a new setting in Traktor that keeps track of song position while using cue points or looping. As NI describe it themselves, “Flux Mode tracks the time while you’re juggling cue points or looping and lets you drop back in at exactly the right moment.” This means Traktor is keeping track of where the song would be playing, so when you release your cue points or loops, the song will jump to the place where it would have been had you not manipulated the playback. This makes Flux Mode especially effective for buildups and breakdowns, especially if used in conjunction with the newly added “Macro FX” feature which are new combinations of effects intuitively assigned to one knob, for dramatic easily-executed performance moves.

Crossfader

The build quality on the Z2 is solid, and the knobs, dials and faders are reminiscent of NI’s recent S4 and X1 controllers. One control that really stands out is the crossfader, a crucial centerpiece of any DJ mixer. The Innofaders™ hardware component that Native Instruments chose to use for the Z2’s crossfader is extremely smooth and accurate, demonstrated in many of Dubspot instructor DJ Shiftee’s recent YouTube videos. The great feel of the crossfader is augmented by the reverse switch and steep curve knob on the bottom panel of the Z2, which turntablists will love.

No More Cable Mess

The Z2 simplifies the audio cabling required for controlling Traktor with timecode vinyl. Now, turntables connect directly to the phono inputs on the Z2, just like any other DJ mixer, and the mixer connects to the computer via a USB 2 connection. This eliminates the need for proprietary Traktor Scratch cables and the multitude of connections required for that setup. The Z2 goes another step in uncluttering the DJ workspace by including a 2-port powered USB hub, so you can save USB ports on your laptop while still connecting your Maschine, Traktor Kontrol X1 or F1, or even two Pioneer CDJ2000 decks.

Conclusions

The market for DJ mixers is huge and there are a few popular mixers that are very hard to top. The Z2 suggests that Native Instruments considered the standard of the competition and offered a mixer that truly measures up. While diehard fans of other mixers may be difficult to sway, the Z2 is a solid, great-sounding DJ mixer for any Traktor user. Combined with Traktor’s new functionality it offers a new level of performance for professionals and bedroom DJs alike.

-Digital DJing with Traktor Pro 2 Program

The definition of DJing has changed dramatically in the last decade. Laptops, controllers, and software have emerged alongside more traditional turntables and CDJs, smashing the barrier to entry. In today’s digital age, anyone can become a DJ. To reflect this renaissance, Dubspot has created the Digital DJing with Traktor program. In both our physical and online schools, students will learn how to DJ entirely with Traktor’s cutting-edge technology. An emphasis will be placed on the concepts of DJing rather than simply learning how to use the software.What’s Included:
Digital DJing w/ Traktor Pro 2 Level 1: Introduction to DJing
Digital DJing w/ Traktor Pro 2 Level 2: Phrase Mixing
Digital DJing w/ Traktor Pro 2 Level 3: Beyond The Beatmatch

Starting with a historical overview, students will learn the fundamental concepts of the DJ via Traktor’s intuitive interface. They will then begin to delve into the vast array of new possibilities offered by this groundbreaking software, presenting their work along the way. Students will leave with finished DJ mixes, a thorough exploration of DJing with Traktor, and a skill set and knowledge base perfect for further development.


DJ Extensive Program

Immerse yourself in the complete art of DJing from beatmatching to stage presence. Whether you’re a beginner in search of the fundamentals or a seasoned pro looking to take your talent to the next level, our curriculum is designed to accommodate all skill levels and styles of music. This comprehensive DJ program covers everything from basic mixing to advanced digital DJing. Learn more about our DJ courses and programs.

What’s Included:
DJ Level 1: Rookie Sessions | Essentials I
DJ Level 2: Phrase Mixing | Essentials II
DJ Level 3: Beyond The Blend | Intermediate Skills
DJ Level 4: Preparation | DJ Psychology
DJ Level 5: Classroom to the Club | Advanced Techniques I
DJ Level 6: Club to the World | Advanced Techniques II

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: ДЈ / Миксети

Kатегорија: ДЈ / ДЈ Конторлери и Процесори

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Numark   
.
  NUMARK PARTYMIX PRO  
  NUMARK PARTYMIX PRO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  Numark HF125  
  Numark HF125  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Native Instruments  
.
  Native Instruments TRAKTOR KONTROL Z1  
  K&M 210/2 Microphone Stand  
  ПовеќеПовеќе  
.
  König & Meyer  
.
  K&M 210/2 Microphone Stand  
  K&M 210/2 Microphone Stand  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  Numark Mixdeck Express  
  Numark Mixdeck Express  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure SE215  
  Shure SE215  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Akai  
.
  Akai MPC Element  
  Akai MPC Element  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Denon  
.
  Denon DN-S1200 Tabletop Multi-Format DJ CD/MP3 Player  
  Denon DN-S1200 Tabletop Multi-Format DJ CD/MP3 Player  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.