1 Behringer Xenyx X2222USB : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
  > Миксети  
  >> "Rack" и Мали Миксети (<16Канали)  
  >> Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)  
  >> "Power" Миксети  
  >> Инсталациски Миксети  
  > Засилувачи  
  > Звучни Кутии  
  > Процесори  
  > Микрофони  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
  > Разгласни Пакети  
  > Мониторинг : In-Ear & Звучници  
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Behringer
 
  Behringer Xenyx X2222USB Приказ на сите производи од Behringer  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)
 
 

How about eight XENYX mic channels with inserts, dedicated compressors, 3-band EQ with semi-parametric mids and three Aux Sends? You get all that with the X2222USB, plus four stereo line-level channels, two convenient mix subgroups and onboard 24-bit digital FX processing, with dual user-addressable parameter controls. All this and more enclosed in a rack-ready, roadworthy steel chassis.

ЦЕНА: 19.000 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

XENYX USB Series mixers are designed to handle your live gigs, and they provide the state-of-the-art tools you need to make stunning, professional-quality recordings. Along with their built-in USB/audio interfaces, XENYX USB mixers come with all the recording and editing software you’ll need to turn your computer system into a complete, high-performance home recording studio.
Sonically Superior Mic Preamps
All XENYX mixers have one thing in common—great-sounding, high headroom XENYX mic preamps. These state-of-the-art mic pres represent a major step in the evolution of audio technology—and they can easily hold their own, even when compared to the most expensive stand-alone mic preamps. XENYX preamps offer a staggering 130 dB of dynamic range, with a bandwidth that extends from below 10 Hz to well above 200 kHz. Armed with these outstanding mic preamps, XENYX mixers provide such transparent, crystal-clear performance you just might think someone upgraded your mics while you weren’t looking.
Sublimely Musical British EQ
The British consoles of the 1960s and ‘70s changed the sound of rock and roll—without them the British Invasion might not have happened. Those legendary mixing desks soon became the envy of engineers and producers all over the world. The channel EQ on our XENYX mixers is based on that very same circuitry, allowing you to imbue signals with incredible warmth and detailed musical character. Even when applied generously, these equalizers exhibit sweet forgiveness and superb audio quality.
One-Knob Compression
Ask professional sound engineers what their favorite piece of external processing gear is and the majority response will be virtually unanimous—dynamic compression. What is compression? We’re glad you asked. Compression essentially limits the dynamic range of a signal, lowering the level of loud sounds and turning up softer sounds, to achieve sonic balance. But applying compression is a delicate art that many novice, and even intermediate, sound techs have great difficulty mastering. Our “one-knob” compression is available on all mono channels and is easy to operate, even for entry-level users. With this one knob, you can easily dial in the perfect amount of compression for instruments and vocals, creating powerful mixes with punch and clarity. This is indeed a rare feature for products in this class—but standard on all XENYX USB mixers.
Effective FX
All XENYX USB Series mixers (except the 1204USB) feature our new 24-bit dual engine FX processor, with 16 editable, studio-grade presets including reverb, chorus, flanger, delay, pitch shifter and multi-effects. Complete with a highly accurate input meter, these effects can be altered to your personal taste via the Parameter control. Time-based functions can be entered manually by pressing the Tap button in tempo with the music.
Recording Bliss
There was a time when the recording process called for lots and lots of expensive gear, which meant the average musician had to buy time at a recording studio—and that time was pricey indeed. But modern technology has put personal recording well within the reach of virtually anyone with access to a computer. How do you get all that music flying around your brain into your computer? That’s where XENYX USB mixers come in. Thanks to the built-in, bi-directional stereo USB audio interface, you can connect any of these mixers directly to your PC or Mac computer via a single USB cable. Now any signal source you connect to the mixer can be recorded directly to your hard drive. Which brings us to software…
Free Would Be Nice!
Because you’ll want to take full advantage of the XENYX USB Series mixers’ recording and podcasting potential, we’ve thrown in a massive software package that includes Audacity (the most popular open source audio editor), Podifier, Juice, Podnova and Golden Ear (a great selection of podcasting software). You’re ready to go live on your PC or Mac computer right out of the box! You also get more than 100 virtual instruments and 50 FX plug-ins, turning your computer into a complete home-based or mobile recording studio from input to output.
Value
No matter what your audio mixing needs are, BEHRINGER USB Series mixers provide the performance and features that can take your talent to the next level, at a price that is sure to amaze you. Try one on today—we have one available in your size!

 
  Дополнителни Информации:  
 

Premium 22-Input 2/2-Bus Mixer with XENYX Mic Preamps & Compressors, British EQs, 24-Bit Multi-FX Processor and USB/Audio Interface
Premium ultra-low noise, high headroom analog mixer
8 state-of-the-art, phantom-powered XENYX Mic Preamps comparable to stand-alone boutique preamps
8 studio-grade compressors with super-easy "one-knob" functionality and control LED for professional vocal and instrumental sound
Neo-classic "British" 3-band EQs with semi-parametric mid band for warm and musical sound
New studio-grade FX processor with 16 editable presets including reverb, chorus, flanger, delay, pitch shifter, multi-effects, Tap function and storable user parameter settings
Built-in stereo USB/Audio Interface to connect directly to your computer. Free audio recording, editing and podcasting software plus 150 instrument/effect plug-ins and ultra-low latency driver downloadable at www.behringer.com
Channel inserts on each mono channel for flexible connection of outboard equipment
3 aux sends per channel: 1 pre fader for monitoring, 1 pre/post fader switchable for monitoring/FX applications, 1 post fader (for internal FX or as external send)
Clip LEDs, mute, main mix and subgroup routing switches, solo and PFL functions on all channels
2 subgroups with separate outputs for added routing flexibility; 3 multi-functional stereo aux returns with flexible routing
Balanced main mix outputs with ¼" jack and gold-plated XLR connectors, separate control room, headphones and stereo rec outputs
Control room/phones outputs with multi-input source matrix; rec inputs assignable to main mix or control room/phones outputs
Long-wearing 60-mm logarithmic-taper faders and sealed rotary controls
"Planet Earth" switching power supply for maximum flexibility (100 - 240 V~), noise-free audio, superior transient response plus low power consumption for energy saving
Rack mount brackets included for ultimate flexibility
High-quality components and exceptionally rugged construction ensure long life
Conceived and designed by BEHRINGER Germany

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)

Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Миксети

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Allen&Heath   
.
  Allen&Heath ZED 420  
  Allen&Heath ZED 420  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer XENYX X2442 USB  
  Behringer XENYX X2442 USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Midas  
.
  MIDAS MR 12  
  Midas M32  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Midas  
.
  Midas M32  
  Midas M32  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer XENYX QX2442USB  
  Behringer XENYX QX2442USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Xenyx QX2222USB  
  Behringer Xenyx QX2222USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath iDR-48  
  Allen&Heath iDR-48  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath iLive-T80  
  Allen&Heath iLive-T80  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали) :  
Allen&Heath
Behringer
Digico
Midas
Peavey
PreSonus
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)
 
  ПРОИЗВОД  
  Behringer
 
  Behringer Xenyx X2222USB  
 

How about eight XENYX mic channels with inserts, dedicated compressors, 3-band EQ with semi-parametric mids and three Aux Sends? You get all that with the X2222USB, plus four stereo line-level channels, two convenient mix subgroups and onboard 24-bit digital FX processing, with dual user-addressable parameter controls. All this and more enclosed in a rack-ready, roadworthy steel chassis.

ЦЕНА: 19.000 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

XENYX USB Series mixers are designed to handle your live gigs, and they provide the state-of-the-art tools you need to make stunning, professional-quality recordings. Along with their built-in USB/audio interfaces, XENYX USB mixers come with all the recording and editing software you’ll need to turn your computer system into a complete, high-performance home recording studio.
Sonically Superior Mic Preamps
All XENYX mixers have one thing in common—great-sounding, high headroom XENYX mic preamps. These state-of-the-art mic pres represent a major step in the evolution of audio technology—and they can easily hold their own, even when compared to the most expensive stand-alone mic preamps. XENYX preamps offer a staggering 130 dB of dynamic range, with a bandwidth that extends from below 10 Hz to well above 200 kHz. Armed with these outstanding mic preamps, XENYX mixers provide such transparent, crystal-clear performance you just might think someone upgraded your mics while you weren’t looking.
Sublimely Musical British EQ
The British consoles of the 1960s and ‘70s changed the sound of rock and roll—without them the British Invasion might not have happened. Those legendary mixing desks soon became the envy of engineers and producers all over the world. The channel EQ on our XENYX mixers is based on that very same circuitry, allowing you to imbue signals with incredible warmth and detailed musical character. Even when applied generously, these equalizers exhibit sweet forgiveness and superb audio quality.
One-Knob Compression
Ask professional sound engineers what their favorite piece of external processing gear is and the majority response will be virtually unanimous—dynamic compression. What is compression? We’re glad you asked. Compression essentially limits the dynamic range of a signal, lowering the level of loud sounds and turning up softer sounds, to achieve sonic balance. But applying compression is a delicate art that many novice, and even intermediate, sound techs have great difficulty mastering. Our “one-knob” compression is available on all mono channels and is easy to operate, even for entry-level users. With this one knob, you can easily dial in the perfect amount of compression for instruments and vocals, creating powerful mixes with punch and clarity. This is indeed a rare feature for products in this class—but standard on all XENYX USB mixers.
Effective FX
All XENYX USB Series mixers (except the 1204USB) feature our new 24-bit dual engine FX processor, with 16 editable, studio-grade presets including reverb, chorus, flanger, delay, pitch shifter and multi-effects. Complete with a highly accurate input meter, these effects can be altered to your personal taste via the Parameter control. Time-based functions can be entered manually by pressing the Tap button in tempo with the music.
Recording Bliss
There was a time when the recording process called for lots and lots of expensive gear, which meant the average musician had to buy time at a recording studio—and that time was pricey indeed. But modern technology has put personal recording well within the reach of virtually anyone with access to a computer. How do you get all that music flying around your brain into your computer? That’s where XENYX USB mixers come in. Thanks to the built-in, bi-directional stereo USB audio interface, you can connect any of these mixers directly to your PC or Mac computer via a single USB cable. Now any signal source you connect to the mixer can be recorded directly to your hard drive. Which brings us to software…
Free Would Be Nice!
Because you’ll want to take full advantage of the XENYX USB Series mixers’ recording and podcasting potential, we’ve thrown in a massive software package that includes Audacity (the most popular open source audio editor), Podifier, Juice, Podnova and Golden Ear (a great selection of podcasting software). You’re ready to go live on your PC or Mac computer right out of the box! You also get more than 100 virtual instruments and 50 FX plug-ins, turning your computer into a complete home-based or mobile recording studio from input to output.
Value
No matter what your audio mixing needs are, BEHRINGER USB Series mixers provide the performance and features that can take your talent to the next level, at a price that is sure to amaze you. Try one on today—we have one available in your size!

 
  Дополнителни Информации:  
 

Premium 22-Input 2/2-Bus Mixer with XENYX Mic Preamps & Compressors, British EQs, 24-Bit Multi-FX Processor and USB/Audio Interface
Premium ultra-low noise, high headroom analog mixer
8 state-of-the-art, phantom-powered XENYX Mic Preamps comparable to stand-alone boutique preamps
8 studio-grade compressors with super-easy "one-knob" functionality and control LED for professional vocal and instrumental sound
Neo-classic "British" 3-band EQs with semi-parametric mid band for warm and musical sound
New studio-grade FX processor with 16 editable presets including reverb, chorus, flanger, delay, pitch shifter, multi-effects, Tap function and storable user parameter settings
Built-in stereo USB/Audio Interface to connect directly to your computer. Free audio recording, editing and podcasting software plus 150 instrument/effect plug-ins and ultra-low latency driver downloadable at www.behringer.com
Channel inserts on each mono channel for flexible connection of outboard equipment
3 aux sends per channel: 1 pre fader for monitoring, 1 pre/post fader switchable for monitoring/FX applications, 1 post fader (for internal FX or as external send)
Clip LEDs, mute, main mix and subgroup routing switches, solo and PFL functions on all channels
2 subgroups with separate outputs for added routing flexibility; 3 multi-functional stereo aux returns with flexible routing
Balanced main mix outputs with ¼" jack and gold-plated XLR connectors, separate control room, headphones and stereo rec outputs
Control room/phones outputs with multi-input source matrix; rec inputs assignable to main mix or control room/phones outputs
Long-wearing 60-mm logarithmic-taper faders and sealed rotary controls
"Planet Earth" switching power supply for maximum flexibility (100 - 240 V~), noise-free audio, superior transient response plus low power consumption for energy saving
Rack mount brackets included for ultimate flexibility
High-quality components and exceptionally rugged construction ensure long life
Conceived and designed by BEHRINGER Germany

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)

Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Миксети

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Allen&Heath   
.
  Allen&Heath iLIVE T112 + iDR-48  
  Allen&Heath iLIVE T112 + iDR-48  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath iLive-T112  
  Allen&Heath iLive-T112  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Europower PMP500  
  PreSonus StudioLive RM32AI  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  PreSonus StudioLive RM32AI  
  PreSonus StudioLive RM32AI  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  Presonus StudioLive 16.4.2  
  Presonus StudioLive 16.4.2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer XENYX QX1202USB  
  Behringer XENYX QX1202USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath ZED 12FX  
  Allen&Heath ZED 12FX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath ZED 14  
  Allen&Heath ZED 14  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.