1 Prism Sound AD2 : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
  > Микрофони  
  > Софтвер  
  > Звучни и DSP Карти  
  > Контролери  
  > Дигитални ХД Снимачи  
  > Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard)  
  > Конвертори  
  > Миксети  
  > Монитори  
  > Студиски Слушалки  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Prism Sound
 
  Prism Sound AD2 Приказ на сите производи од Prism Sound  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Studio & Recording / Конвертори
 
 

The Dream AD-2 is the definitive music A/D converter, providing the most accurate rendition of an audio event whether it be early music, classical, jazz, big band, a club mix or hard rock. The AD-2 conversion system provides an audio stream of such exceptional quality that it will be relied upon for years to come as the definitive source for productions on CD, DVD, Super Audio CD or other formats as they become available.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

It offers a wealth of sophisticated features as well as high-performance, multi-rate A/D conversion for the most exacting applications in sound recording, mastering and broadcast.

Performance
Converter performance is pushed ever-nearer the limit: Dynamic range reaches a massive 130dB, THD+N at full scale is raised to 108dB (0.0005%). Clock stability, and rejection of incoming reference jitter are also improved.

Flexibility
The AD-2 is like two separate A/D converters, plus a digital processor, all in one: it can generate two entirely separate output signals simultaneously. These can have different sampling rates, different word-lengths - even use different noise-shapers. For example, you can output a 96kHz / 24-bit signal and a 44.1kHz / 16-bit noise-shaped signal at the same time.

Apart from its breathtaking performance, the analogue front-end of the AD-2 includes many new features: Analogue input sensitivity (and inter-channel balance) is software-programmable over the entire range with 0.05dB resolution. Just as with the AD-1, the inputs are transformerless, electronically balanced and galvanically isolated (fully floating), to ensure freedom from noise pick-up and crosstalk.

Digital to Digital Sample Rate Conversion
The 'D-D' (digital-to-digital) path, first provided in the AD-1, has been improved still further in the AD-2: It still offers re-dithering, noise-shaping and DRE encoding / decoding, but now it has synchronous sample-rate-conversion (SRC) as well. So you can re-process your 96kHz, 24-bit masters to 44.1kHz 16-bit streams for CD, or you can up-sample low-rate recordings for post-processing at a higher rate... in fact, you can convert between any two standard sampling-rates - synchronously. Synchronous sample-rate-conversion, if correctly performed, is free of the distortion artifacts associated with conventional 'variable-rate' SRCs.

Noise Shaping
The four tried and tested Super-Noise-Shaping ('SNS') curves are extended to include optimal shaping for the higher sampling rates. The SNS process gives greatly-improved small-signal performance for limited word-lengths, such as CD, and is completely compatible with existing D/A converter products (including consumer and professional CD players).

Dynamic Range Enhancement
The popular DRE function is retained from the AD-1: this allows you to make 24-bit quality recordings on 16-bit recorders such a DAT. DRE (Dynamic Range Enhanced) recordings need to be decoded on playback; the decode function is provided as an option in the 'D-D' mode. DRE, unlike conventional dynamic-range processing does not compress or add HF noise.

Precision Metering and Control
The AD-2's front panel gives a clear indication of the main control settings at all times. Audio level is shown on 16-segment meters complemented by a precision digital level readout in the LCD display. A menu system allows control of operating parameters, and 16 stores are provided (including eight 'factory' modes) which can be recalled at the push of a button. A unique 'Setup Wizard' feature simplifies configuration of the AD-2 for new users.

Versatile I/O
The digital inputs and outputs of the AD-2 cover a wide range of formats. Digital outputs are available in all formats irrespective of the input format in use. When generating two different output signal paths, the AD-2's digital outputs can be freely assigned to either path.

The Last Word
We've been very busy since our first generation converters came out in 1994. Take a long look at the AD-2 and DA-2 and you'll see why. We have compromised on nothing: these converters quite simply redefine the state-of-the-art.

 
  Дополнителни Информации:  
 

ONVERTER SPECIFICATIONS
Full Scale Input signal level +5dBu to +28dBu in steps of 0.5dB or 0.05dB
Differential input impedance 20 kΩ
Common mode voltage range 70V
Dynamic range 130dB unweighted RMS
High-level THD+N -108dB unweighted RMS
Intermodulation distortion < -90dB
Spurious aharmonics < -130dBFS
CMRR > 90dB @ 50Hz, 80dB @ 15kHz
Crosstalk < -130dB @ 50Hz
< -140dB @ 15kHz
Level dependent linearity <<3dB at -144dBFS
Sample Rates 32, 44.1, 48, 88.2, 96kHz ±0.15%
Jitter
Attenuation slope 80dB/decade
Corner frequency approx. 80Hz
Attenuation above 500Hz greater than 60dB
Intrinsic less than 18 picoseconds RMS

SAMPLE-RATE CONVERSION
(96kHz to 44.1kHz, all measurements unweighted RMS)
Dynamic range 140dBb
High-level THD+N -135 dB (0.00002%)
Max. spurious level -157 dB
INTERFACES
Digital Inputs and Outputs
XLR1 and XLR2 AES/EBU 110Ω Both support HRS (e.g. 96kHz) double speed or two-wire
BNC 1 and BNC 2 AES-id 75Ω Both support HRS double speed or two-wire and SDIF-2 at high and low rates
TOSLINK® Optical S/PDIF high and low rates
RCA/Phono S/PDIF high and low rates

PHYSICAL
Dimensions
Height 1 rack unit (44mm)
Width 19-inch rack (438mm)
Depth 10.25 inches (260mm)
Weight 8.8lb (4kg)
Power
Voltage External selector for: 90-110V, 110-30V, 190-220V, 220-260V
Consumption 30W

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Конвертори

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  RODE   
.
  RODE Micro Boompole  
  RODE Micro Boompole  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE PSA1 Studio Arm  
  RODE PSA1 Studio Arm  
  ПовеќеПовеќе  
.
  MARANTZ Professional  
.
  MARANTZ MPM1000  
  Zoom H5 Handy Recorder  
  ПовеќеПовеќе  
.
  ZOOM  
.
  Zoom H5 Handy Recorder  
  Zoom H5 Handy Recorder  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Peavey  
.
  Peavey 6505 Plus 112  
  Peavey 6505 Plus 112  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE Broadcaster  
  RODE Broadcaster  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Bespeco  
.
  Bespeco PN90XLN Speaker Stand  
  Bespeco PN90XLN Speaker Stand  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Xenyx QX1002USB  
  Behringer Xenyx QX1002USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Конвертори :  
Alesis
American Audio
Antelope
Apogee
Avid
Behringer
Crane Song Ltd.
Focusrite
Lynx
PreSonus
Prism Sound
RME
Shure
SM Pro Audio
SPL
T.C. Electronic
Weiss
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Studio & Recording / Конвертори
 
  ПРОИЗВОД  
  Prism Sound
 
  Prism Sound AD2  
 

The Dream AD-2 is the definitive music A/D converter, providing the most accurate rendition of an audio event whether it be early music, classical, jazz, big band, a club mix or hard rock. The AD-2 conversion system provides an audio stream of such exceptional quality that it will be relied upon for years to come as the definitive source for productions on CD, DVD, Super Audio CD or other formats as they become available.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

It offers a wealth of sophisticated features as well as high-performance, multi-rate A/D conversion for the most exacting applications in sound recording, mastering and broadcast.

Performance
Converter performance is pushed ever-nearer the limit: Dynamic range reaches a massive 130dB, THD+N at full scale is raised to 108dB (0.0005%). Clock stability, and rejection of incoming reference jitter are also improved.

Flexibility
The AD-2 is like two separate A/D converters, plus a digital processor, all in one: it can generate two entirely separate output signals simultaneously. These can have different sampling rates, different word-lengths - even use different noise-shapers. For example, you can output a 96kHz / 24-bit signal and a 44.1kHz / 16-bit noise-shaped signal at the same time.

Apart from its breathtaking performance, the analogue front-end of the AD-2 includes many new features: Analogue input sensitivity (and inter-channel balance) is software-programmable over the entire range with 0.05dB resolution. Just as with the AD-1, the inputs are transformerless, electronically balanced and galvanically isolated (fully floating), to ensure freedom from noise pick-up and crosstalk.

Digital to Digital Sample Rate Conversion
The 'D-D' (digital-to-digital) path, first provided in the AD-1, has been improved still further in the AD-2: It still offers re-dithering, noise-shaping and DRE encoding / decoding, but now it has synchronous sample-rate-conversion (SRC) as well. So you can re-process your 96kHz, 24-bit masters to 44.1kHz 16-bit streams for CD, or you can up-sample low-rate recordings for post-processing at a higher rate... in fact, you can convert between any two standard sampling-rates - synchronously. Synchronous sample-rate-conversion, if correctly performed, is free of the distortion artifacts associated with conventional 'variable-rate' SRCs.

Noise Shaping
The four tried and tested Super-Noise-Shaping ('SNS') curves are extended to include optimal shaping for the higher sampling rates. The SNS process gives greatly-improved small-signal performance for limited word-lengths, such as CD, and is completely compatible with existing D/A converter products (including consumer and professional CD players).

Dynamic Range Enhancement
The popular DRE function is retained from the AD-1: this allows you to make 24-bit quality recordings on 16-bit recorders such a DAT. DRE (Dynamic Range Enhanced) recordings need to be decoded on playback; the decode function is provided as an option in the 'D-D' mode. DRE, unlike conventional dynamic-range processing does not compress or add HF noise.

Precision Metering and Control
The AD-2's front panel gives a clear indication of the main control settings at all times. Audio level is shown on 16-segment meters complemented by a precision digital level readout in the LCD display. A menu system allows control of operating parameters, and 16 stores are provided (including eight 'factory' modes) which can be recalled at the push of a button. A unique 'Setup Wizard' feature simplifies configuration of the AD-2 for new users.

Versatile I/O
The digital inputs and outputs of the AD-2 cover a wide range of formats. Digital outputs are available in all formats irrespective of the input format in use. When generating two different output signal paths, the AD-2's digital outputs can be freely assigned to either path.

The Last Word
We've been very busy since our first generation converters came out in 1994. Take a long look at the AD-2 and DA-2 and you'll see why. We have compromised on nothing: these converters quite simply redefine the state-of-the-art.

 
  Дополнителни Информации:  
 

ONVERTER SPECIFICATIONS
Full Scale Input signal level +5dBu to +28dBu in steps of 0.5dB or 0.05dB
Differential input impedance 20 kΩ
Common mode voltage range 70V
Dynamic range 130dB unweighted RMS
High-level THD+N -108dB unweighted RMS
Intermodulation distortion < -90dB
Spurious aharmonics < -130dBFS
CMRR > 90dB @ 50Hz, 80dB @ 15kHz
Crosstalk < -130dB @ 50Hz
< -140dB @ 15kHz
Level dependent linearity <<3dB at -144dBFS
Sample Rates 32, 44.1, 48, 88.2, 96kHz ±0.15%
Jitter
Attenuation slope 80dB/decade
Corner frequency approx. 80Hz
Attenuation above 500Hz greater than 60dB
Intrinsic less than 18 picoseconds RMS

SAMPLE-RATE CONVERSION
(96kHz to 44.1kHz, all measurements unweighted RMS)
Dynamic range 140dBb
High-level THD+N -135 dB (0.00002%)
Max. spurious level -157 dB
INTERFACES
Digital Inputs and Outputs
XLR1 and XLR2 AES/EBU 110Ω Both support HRS (e.g. 96kHz) double speed or two-wire
BNC 1 and BNC 2 AES-id 75Ω Both support HRS double speed or two-wire and SDIF-2 at high and low rates
TOSLINK® Optical S/PDIF high and low rates
RCA/Phono S/PDIF high and low rates

PHYSICAL
Dimensions
Height 1 rack unit (44mm)
Width 19-inch rack (438mm)
Depth 10.25 inches (260mm)
Weight 8.8lb (4kg)
Power
Voltage External selector for: 90-110V, 110-30V, 190-220V, 220-260V
Consumption 30W

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Конвертори

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  PreSonus   
.
  PreSonus AudioBox Studio Bundle  
  PreSonus AudioBox Studio Bundle  
  ПовеќеПовеќе  
.
  M-Audio  
.
  M-AUDIO CODE 25  
  M-AUDIO CODE 25  
  ПовеќеПовеќе  
.
  ZOOM  
.
  ZOOM H6 Handy Recorder  
  ZOOM H1 v2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  ZOOM  
.
  ZOOM H1 v2  
  ZOOM H1 v2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  D&R  
.
  D&R Airence USB  
  D&R Airence USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Universal Audio  
.
  UAD 2 APPOLO TWIN MKII DUO  
  UAD 2 APPOLO TWIN MKII DUO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC Electronic XO24  
  TC Electronic XO24  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Bespeco  
.
  Bespeco PN90XLN Speaker Stand  
  Bespeco PN90XLN Speaker Stand  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.