1 RODE NT1A Set : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
  > Миксети  
  > Микрофони  
  > Монитори  
  > Слушалки  
  > Уреди за Репродукција и Снимање  
  > Процесори  
  > Теренска Опрема  
  > Студиски Светла  
  > Софтвер и Дополнителна Опрема  
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Rode
 
  RODE NT1A Set Приказ на сите производи од Rode  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Радио, ТВ и "Бродкаст" / Микрофони
 
 


The NT1A Anniversary model includes a premium shockmount with integrated pop filter, high quality 6m (20’) XLR cable, microphone carry pouch and even a bonus instructional DVD. Presented by RØDE founder and company president, Peter Freedman, the NT1A Studio Secrets DVD features a range of tips and techniques to help NT1A owners get the most from their new microphone.

ЦЕНА: 13.500 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

Although the Rode NT1-A is best-known as an exceptional vocal microphone, it's also an extremely capable mic for almost any recording application, including acoustic and electric instruments and percussion.

Take on Rode NT1-A
Up until the late 80's, high-quality condenser mics were only offered by boutique manufacturers at boutique prices. Only the biggest corporate recording studios could afford them. Around that same time, many bands were abandoning the "big-studio" model and adopting DIY production ideals made popular by the hardcore punk scene. More musicians recorded and released their own music, and Rode recognized this new demand. Starting in 1990, their now-legendary NT1 condenser mic brought studio-quality performance to the emerging, budget-conscious home-studio market. For today's do-it-yourselfer, Rode's anniversary edition NT1-A continues the tradition of quality and affordability, with redesigned features for the latest digital recording methods.

True-Condenser Operation
Most low-cost condenser microphones use an electret design, where a small electrical bias, or charge, is permanently attached to the condenser element. This technique is cost-effective, but it can't match the quality of the traditional condenser design. Unlike those electret mics, the Rode NT1-A is a true condenser microphone, externally biased like its boutique cousins, but available at a fraction of the cost.

State-of-the-art surface-mount electronics and transformerless circuitry used in the Rode NT1-A make it one of the quietest microphones in the world -- at any price range. The internal shockmount system further isolates the mic from its environment to prevent floor vibration and handling noise from entering the signal path. With a self-noise rating of just 5.5 dBA, any audio source can be captured with sparkling brilliance and clarity. Your recorded tracks will be filled with the subtle characteristics that used to only come out of professional studios.

Cardioid Pickup Pattern
You may worry the Rode NT1-A is too quiet, too pristine for your needs. After all, digital production techniques leave no place for mistakes to hide. Fortunately, Rode designed this mic with a cardioid pickup pattern. Ambient noise from the back and sides of the condenser element are automatically rejected, leaving nothing but your intended source. You get all of what you want, and none of what you don't. Your tracks will be clean and tight, making the editing and mixing process much smoother. Project studios live and die by their output quality and quick turnaround. The Rode NT1-A gives you more of both.

Specifications
As with any home recording gear, a microphone must be versatile if it wants to fit in the budget. The Rode NT1-A gives professional results with any input source. It features a wide 132 dB dynamic range and a maximum Sound Pressure Level of 137 dB to cover the quietest cymbal chimes to the boomiest bass parts with equal clarity and presence. The full-range frequency response from 20 Hz to 20 kHz is capable of reproducing whatever you record with spot-on accuracy. Use it as a room mic for rhythm and instrument tracks, then prop it up on a boom stand for rich, warm vocals. Why spend your money on a bunch of 'source-specific' mics, when the NT1-A will do it all?

Pair Your Rode NT1-A Mics Up
For many engineers, the quickest way to a great-sounding track is to set up a pair microphones and record the music in stereo. The thinking is, capture what your ears normally hear and you can't go wrong. If this sounds good to you, Rode offers the NT1-A as an acoustically matched pair. You'll receive a certificate of testing to ensure proper balance and equal sensitivity on each mic. There's no need to compensate between one mic and the next, just set 'em and forget 'em. NT1-A's require 48v phantom power, so be sure your mixer or preamp supports this feature.

 
  Дополнителни Информации:  
 Rode NT1A Features
- Large 1" (25mm) capsule with gold plated diaphragm
- Cardioid polar pattern
- Self noise of only 5dB (A)
- Ultra-low noise, transformerless surface mount circuitry
- New, state-of-the-art surface mount electronics
- Wide dynamic range
- Gold plated output contacts
- True condenser (externally biased)
- Internal capsule shock mounting

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Микрофони / Избор по Намена / Студиски Микрофони

Kатегорија: Studio & Recording / Микрофони / Кондезаторски Микрофони

Kатегорија: Микрофони / Избор по Конструкција / Кондезаторски со Мала Мембрана

Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Микрофони

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  RODE   
.
  RODE NTG 1  
  RODE NTG 1  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE Boom Pole  
  RODE Boom Pole  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE Reporter Mic  
  RODE Video Mic Go  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE Video Mic Go  
  RODE Video Mic Go  
  ПовеќеПовеќе  
.
  D&R  
.
  D&R Airence USB  
  D&R Airence USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer C1 USB  
  Behringer C1 USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  Presonus StudioLive 16.4.2  
  Presonus StudioLive 16.4.2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE VIDEO MICRO  
  RODE VIDEO MICRO  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Микрофони :  
AKG
Audio-Technica
Australian Monitor
Behringer
Bespeco
BeyerDynamic
dB Technologies
DPA Microphones
ICON pro-audio
Klotz
MARANTZ Professional
Neumann
Oktava
RODE
Shure
ZOOM
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Радио, ТВ и "Бродкаст" / Микрофони
 
  ПРОИЗВОД  
  Rode
 
  RODE NT1A Set  
 


The NT1A Anniversary model includes a premium shockmount with integrated pop filter, high quality 6m (20’) XLR cable, microphone carry pouch and even a bonus instructional DVD. Presented by RØDE founder and company president, Peter Freedman, the NT1A Studio Secrets DVD features a range of tips and techniques to help NT1A owners get the most from their new microphone.

ЦЕНА: 13.500 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

Although the Rode NT1-A is best-known as an exceptional vocal microphone, it's also an extremely capable mic for almost any recording application, including acoustic and electric instruments and percussion.

Take on Rode NT1-A
Up until the late 80's, high-quality condenser mics were only offered by boutique manufacturers at boutique prices. Only the biggest corporate recording studios could afford them. Around that same time, many bands were abandoning the "big-studio" model and adopting DIY production ideals made popular by the hardcore punk scene. More musicians recorded and released their own music, and Rode recognized this new demand. Starting in 1990, their now-legendary NT1 condenser mic brought studio-quality performance to the emerging, budget-conscious home-studio market. For today's do-it-yourselfer, Rode's anniversary edition NT1-A continues the tradition of quality and affordability, with redesigned features for the latest digital recording methods.

True-Condenser Operation
Most low-cost condenser microphones use an electret design, where a small electrical bias, or charge, is permanently attached to the condenser element. This technique is cost-effective, but it can't match the quality of the traditional condenser design. Unlike those electret mics, the Rode NT1-A is a true condenser microphone, externally biased like its boutique cousins, but available at a fraction of the cost.

State-of-the-art surface-mount electronics and transformerless circuitry used in the Rode NT1-A make it one of the quietest microphones in the world -- at any price range. The internal shockmount system further isolates the mic from its environment to prevent floor vibration and handling noise from entering the signal path. With a self-noise rating of just 5.5 dBA, any audio source can be captured with sparkling brilliance and clarity. Your recorded tracks will be filled with the subtle characteristics that used to only come out of professional studios.

Cardioid Pickup Pattern
You may worry the Rode NT1-A is too quiet, too pristine for your needs. After all, digital production techniques leave no place for mistakes to hide. Fortunately, Rode designed this mic with a cardioid pickup pattern. Ambient noise from the back and sides of the condenser element are automatically rejected, leaving nothing but your intended source. You get all of what you want, and none of what you don't. Your tracks will be clean and tight, making the editing and mixing process much smoother. Project studios live and die by their output quality and quick turnaround. The Rode NT1-A gives you more of both.

Specifications
As with any home recording gear, a microphone must be versatile if it wants to fit in the budget. The Rode NT1-A gives professional results with any input source. It features a wide 132 dB dynamic range and a maximum Sound Pressure Level of 137 dB to cover the quietest cymbal chimes to the boomiest bass parts with equal clarity and presence. The full-range frequency response from 20 Hz to 20 kHz is capable of reproducing whatever you record with spot-on accuracy. Use it as a room mic for rhythm and instrument tracks, then prop it up on a boom stand for rich, warm vocals. Why spend your money on a bunch of 'source-specific' mics, when the NT1-A will do it all?

Pair Your Rode NT1-A Mics Up
For many engineers, the quickest way to a great-sounding track is to set up a pair microphones and record the music in stereo. The thinking is, capture what your ears normally hear and you can't go wrong. If this sounds good to you, Rode offers the NT1-A as an acoustically matched pair. You'll receive a certificate of testing to ensure proper balance and equal sensitivity on each mic. There's no need to compensate between one mic and the next, just set 'em and forget 'em. NT1-A's require 48v phantom power, so be sure your mixer or preamp supports this feature.

 
  Дополнителни Информации:  
 Rode NT1A Features
- Large 1" (25mm) capsule with gold plated diaphragm
- Cardioid polar pattern
- Self noise of only 5dB (A)
- Ultra-low noise, transformerless surface mount circuitry
- New, state-of-the-art surface mount electronics
- Wide dynamic range
- Gold plated output contacts
- True condenser (externally biased)
- Internal capsule shock mounting

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Микрофони / Избор по Намена / Студиски Микрофони

Kатегорија: Studio & Recording / Микрофони / Кондезаторски Микрофони

Kатегорија: Микрофони / Избор по Конструкција / Кондезаторски со Мала Мембрана

Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Микрофони

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  MARANTZ Professional   
.
  MARANTZ MPM1000  
  MARANTZ MPM1000  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Adam Hall  
.
  ADAM HALL K20 C15 16/4 15m  
  ADAM HALL K20 C15 16/4 15m  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE Blimp Zeppelin  
  RODE NT-USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE NT-USB  
  RODE NT-USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure FP25-VP68  
  Shure FP25-VP68  
  ПовеќеПовеќе  
.
  ULTRASONE  
.
  Ultrasone PRO 550  
  Ultrasone PRO 550  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure BLX14R/MX53  
  Shure BLX14R/MX53  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure FP35 Plug-on wireless system  
  Shure FP35 Plug-on wireless system  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.