1 Rode VideoMic Pro / Rycote Lyre : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
  > Миксети  
  > Микрофони  
  > Монитори  
  > Слушалки  
  > Уреди за Репродукција и Снимање  
  > Процесори  
  > Теренска Опрема  
  > Студиски Светла  
  > Софтвер и Дополнителна Опрема  
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Rode
 
  Rode VideoMic Pro / Rycote Lyre Приказ на сите производи од Rode  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Радио, ТВ и "Бродкаст" / Микрофони
 
 

Broadcast Quality Condenser Microphone

ЦЕНА: 16.700 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

The VideoMic Pro with Rycote Lyre Shockmount from Rode is a supercardioid condenser shotgun microphone that terminates in a 1/8" stereo mini-jack (dual mono), includes an integrated shockmount, and an integrated foam windscreen. It can be used to capture audio for camcorders, DSLR, and portable recorders as a source of primary and reference audio.

The VideoMic Pro has been upgraded from earlier models with a 1/2" condenser capsule that provides broadcast-quality audio. Its 1/8" stereo mini-jack connector (outputting the mono signal to both left and right channels) delivers low self-noise of just 14 dB. A supercardioid polar pattern ensures that surrounding audio is minimized, and your recording is focused on the subject in front of the camera.

In addition, the Rycote Lyre-based shockmount is built from a single piece of hard-wearing thermoplastic. It separates the VideoMic Pro capsule and electronics from its mount, providing isolation from external physical factors that may cause unwanted rumble and vibrations in the microphone. This suspension will never wear out, sag or snap.

Easily accessible on the rear face of the microphone are the power, the filter, the level controls and a selectable high-pass filter at 80 Hz. The filter will prevent low-end noise such as air conditioners and traffic from being recorded. Furthermore, the -10 dB (or pad) is suitable when recording loud sound sources such as live music, motorsports, or interviews, where the subject is very close to the camera. There is a +20 dB level boost designed for use with DSLR cameras, so the user can reduce the camera's preamp level, effectively reducing the amount of noise generated by the camera's audio circuitry.

The Rode VideoMic Pro uses a standard sized shoe-mount for on-camera use and features a 3/8" thread in the base of the mount for easy boom-pole mounting. The VideoMic Pro is battery powered and provides over 70-hours recording from a single 9V battery.

9V battery powered with over 70 hours use (alkaline)
Camera shoe mount with 3/8" thread for easy boom-pole mounting
Compact form factor is only 6.7" length
10-year warranty with online registration

 
  Дополнителни Информации:  
 

Acoustic Principle Line Gradient Condenser
Directional Pattern Supercardioid
Frequency Response 40 Hz - 20 kHz (selectable HPF @80 Hz)
Sensitivity -32 dB re 1 V/Pa (20 mV @ 94 dB SPL) ± 2 dB @ 1 KHz
Output Impedance 200 ohms
Equivalent Noise 14 dB
Maximum Output +6.9 dBu (@ 1% THD into 1 kOhms)
Dynamic Range 120 dB (as per IEC 651)
Maximum SPL 134 dB (@ 1 kHz, 1% THD into 1 kOhms load)
Signal-to-Noise Ratio 80 dB
Battery Type 1 x 9 V alkaline battery (current 7.8 mA)
Level Control Three-position (-10 dB, 0, +20 dB)
High Pass Filter Two-step (flat, 80 Hz)
Output Connectors 1 x 1/8" (3.5 mm) stereo mini-jack (dual mono)
Low Frequency Roll-Off 80 Hz High Pass Filter
Dimensions (HxWxL) 2.95 x 3.93 x 6.69" (75 x 100 x 170 mm)
Weight 3 oz (85g)

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Микрофони / Избор по Намена / Репортерски Микрофони

Kатегорија: Studio & Recording / Микрофони / Кондезаторски Микрофони

Kатегорија: Микрофони / Избор по Конструкција / Кондезаторски со Мала Мембрана

Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Микрофони

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  RODE   
.
  RODE VIDEO MICRO  
  RODE VIDEO MICRO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE Broadcaster  
  RODE Broadcaster  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE Dead Cat  
  Allen&Heath XB14-2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath XB14-2  
  Allen&Heath XB14-2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE Rycote VideoMic  
  RODE Rycote VideoMic  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Bespeco  
.
  Bespeco GM4018  
  Bespeco GM4018  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE PSA1 Studio Arm  
  RODE PSA1 Studio Arm  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Xenyx 1204USB  
  Behringer Xenyx 1204USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Микрофони :  
AKG
Audio-Technica
Australian Monitor
Behringer
Bespeco
BeyerDynamic
dB Technologies
DPA Microphones
ICON pro-audio
Klotz
MARANTZ Professional
Neumann
Oktava
RODE
Shure
ZOOM
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Радио, ТВ и "Бродкаст" / Микрофони
 
  ПРОИЗВОД  
  Rode
 
  Rode VideoMic Pro / Rycote Lyre  
 

Broadcast Quality Condenser Microphone

ЦЕНА: 16.700 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

The VideoMic Pro with Rycote Lyre Shockmount from Rode is a supercardioid condenser shotgun microphone that terminates in a 1/8" stereo mini-jack (dual mono), includes an integrated shockmount, and an integrated foam windscreen. It can be used to capture audio for camcorders, DSLR, and portable recorders as a source of primary and reference audio.

The VideoMic Pro has been upgraded from earlier models with a 1/2" condenser capsule that provides broadcast-quality audio. Its 1/8" stereo mini-jack connector (outputting the mono signal to both left and right channels) delivers low self-noise of just 14 dB. A supercardioid polar pattern ensures that surrounding audio is minimized, and your recording is focused on the subject in front of the camera.

In addition, the Rycote Lyre-based shockmount is built from a single piece of hard-wearing thermoplastic. It separates the VideoMic Pro capsule and electronics from its mount, providing isolation from external physical factors that may cause unwanted rumble and vibrations in the microphone. This suspension will never wear out, sag or snap.

Easily accessible on the rear face of the microphone are the power, the filter, the level controls and a selectable high-pass filter at 80 Hz. The filter will prevent low-end noise such as air conditioners and traffic from being recorded. Furthermore, the -10 dB (or pad) is suitable when recording loud sound sources such as live music, motorsports, or interviews, where the subject is very close to the camera. There is a +20 dB level boost designed for use with DSLR cameras, so the user can reduce the camera's preamp level, effectively reducing the amount of noise generated by the camera's audio circuitry.

The Rode VideoMic Pro uses a standard sized shoe-mount for on-camera use and features a 3/8" thread in the base of the mount for easy boom-pole mounting. The VideoMic Pro is battery powered and provides over 70-hours recording from a single 9V battery.

9V battery powered with over 70 hours use (alkaline)
Camera shoe mount with 3/8" thread for easy boom-pole mounting
Compact form factor is only 6.7" length
10-year warranty with online registration

 
  Дополнителни Информации:  
 

Acoustic Principle Line Gradient Condenser
Directional Pattern Supercardioid
Frequency Response 40 Hz - 20 kHz (selectable HPF @80 Hz)
Sensitivity -32 dB re 1 V/Pa (20 mV @ 94 dB SPL) ± 2 dB @ 1 KHz
Output Impedance 200 ohms
Equivalent Noise 14 dB
Maximum Output +6.9 dBu (@ 1% THD into 1 kOhms)
Dynamic Range 120 dB (as per IEC 651)
Maximum SPL 134 dB (@ 1 kHz, 1% THD into 1 kOhms load)
Signal-to-Noise Ratio 80 dB
Battery Type 1 x 9 V alkaline battery (current 7.8 mA)
Level Control Three-position (-10 dB, 0, +20 dB)
High Pass Filter Two-step (flat, 80 Hz)
Output Connectors 1 x 1/8" (3.5 mm) stereo mini-jack (dual mono)
Low Frequency Roll-Off 80 Hz High Pass Filter
Dimensions (HxWxL) 2.95 x 3.93 x 6.69" (75 x 100 x 170 mm)
Weight 3 oz (85g)

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Микрофони / Избор по Намена / Репортерски Микрофони

Kатегорија: Studio & Recording / Микрофони / Кондезаторски Микрофони

Kатегорија: Микрофони / Избор по Конструкција / Кондезаторски со Мала Мембрана

Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Микрофони

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Fairlight   
.
  Fairlight SOLO  
  Fairlight SOLO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  AKG  
.
  AKG K99  
  AKG K99  
  ПовеќеПовеќе  
.
  MARANTZ Professional  
.
  MARANTZ MPM2000  
  Hot Wire Cinch Cable  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Gewa  
.
  Hot Wire Cinch Cable  
  Hot Wire Cinch Cable  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE NT1 Kit w/SMR Shockmount  
  RODE NT1 Kit w/SMR Shockmount  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  Rode VideoMic Pro / Rycote Lyre  
  Rode VideoMic Pro / Rycote Lyre  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE Rycote VideoMic  
  RODE Rycote VideoMic  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE Blimp Zeppelin  
  RODE Blimp Zeppelin  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.