1 Line6 Relay G90 Wireless : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
  > Миксети  
  > Засилувачи  
  > Звучни Кутии  
  > Процесори  
  > Микрофони  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
  > Разгласни Пакети  
  > Мониторинг : In-Ear & Звучници  
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  LINE6
 
  Line6 Relay G90 Wireless Приказ на сите производи од LINE6  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Озвучување / Дополнителна Опрема и Аксесоари
 
 

HOT DEAL!
EВРОПСКА ЦЕНА: 590 €
ЖЕШКА ПОНУДА:
24.900,oo ден


300-foot range; 12 user-selectable channels. Broadcasts in the 2.4GHz band: optimal for guitar wireless. EQ settings match the sound of a guitar cable.

ЦЕНА: 39.900 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

Consumer Alert
Most users do not need a license to operate this wireless microphone system. Nevertheless, operating this microphone system without a license is subject to certain restrictions: the system may not cause harmful interference; it must operate at a low power level (not in excess of 50 milliwatts); and it has no protection from interference received from any other device. Purchasers should also be aware that the FCC is currently evaluating use of wireless microphone systems, and these rules are subject to change. For more information, call the FCC at 1-888-CALL-FCC (TTY: 1-888-TELL-FCC) or visit the FCC’s wireless microphone website at www.fcc.gov/cgb/wirelessmicrophones

NOTE: None of the wireless systems we carry are capable of violating the FCC guidelines stated above. We are presenting this information as a matter of legally required disclosure.

Line 6 Relay G90 Pro Digital Wireless Guitar System is the redefinition of the guitar and bass wireless experience. Thanks to the superior sound you get from using digital systems, The Line 6 Relay G90 provides professional dependability and refreshing simplicity that are not available with just any old wireless system. The Relay G90 has revolutionized wireless guitar systems making them better-sounding and more dependable. It will inspire you to explore new areas of your music and the stage.

Features
- 300-foot range; 12 user-selectable channels

- Broad 10Hz-20kHz frequency response

- Superior 118 dB dynamic range with Zero compression

- Broadcasts in the 2.4GHz band: optimal for guitar wireless

- Find open channels right out of the box--no scanning, no searching, no hassle

- EQ settings match the sound of a guitar cable so you can keep your sound

- Encrypted data stream provides additional signal protection

Superior Sound
Relay G90 provides a pure signal. Its clarity rivals that of the highest-quality guitar cables. Guitars get a beautiful high-end sparkle and basses get a thunderous low-end punch, even at distances of up to 300 feet. Traditional wireless systems compromise their sound by rolling-off crucial high- and low-end frequencies and compressing their signals. Relay G90 offers superior sound with full bandwidth and zero compression.

- 300-foot range, line-of-sight
- Broad 10Hz - 20kHz frequency response
- Superior 118 dB dynamic range
- No signal compression

Professional Dependability
Relay G90 broadcasts its robust signal over the 2.4GHz band. This keeps the signal free from many kinds of interference. For added security, Relay G90 employs exclusive signal protection technology: each channel broadcasts an encrypted data stream on four different frequencies simultaneously.

Traditional wireless systems, on the other hand, are susceptible to dropouts, static and many other kinds of interference. They broadcast over congested UHF bands and their signals can be affected by interference generated as far away as 100 miles, or more!

- The 2.4GHz band is optimal for professional guitar wireless systems
- Encrypted data stream for added signal protection
- Each channel broadcasts on four different frequencies simultaneously

Refreshing Simplicity
Relay G90 is easy to use. Bright LCDs and LEDs on the transmitter and receiver display all critical system functions including power, status, channel number, battery life, and more. Plus, Relay G90 finds open channels right out of the box. No scanning, no searching, no hassles.

The low-profile transmitter remains out of the way of your performance. Plus, it's rugged, lightweight and it conveniently features a standard 1/4-inch input. The rack-mountable 1RU receiver has a clean and streamlined interface. Antennas can be connected in the front or rear of the unit.

The system includes the transmitter, receiver and all necessary accessories including antennas, guitar cable, power supply and batteries.

- Lightweight, low-profile transmitter; easy-to-read rack-mountable receiver
- LCDs/LEDs display all critical system functions
- Find open channels right out of the box

Attached to Your Guitar Cable?
For players attached to their cables, adopting a wireless system introduces many questions: What will it feel like? Will it change my sound? Relay G90 sounds just like a cable, but it can also sound just like your cable. Relay G90 features EQ settings to match the frequency response of your guitar cable. Switch between Relay G90 and your cable without having to change the settings on your sound amp. Different players use different cables, but all players can use Relay G90.

- EQ settings provide guitar cable frequency responses
- Switch between Relay G90 and a cable without changing your sound

 
  Дополнителни Информации:  
 

Transmission Format: Line 6 proprietary digital audio transmission

Frequency Response: 10Hz - 20kHz

Dynamic Range: 120 dB

RF Carrier Frequency: 2.4GHz

Compatible Channels: 12

Transmission Range: 300 feet line-of-sight (may vary due to local conditions)

FCC Approval: Part 15 approved, no user-license required

TBP12 Transmitter
A/D Conversion: 24-bit Delta Sigma, 128 times oversampling

Input Impedance: 1.3 M-Ohm

Connectors: 1/4-inch unbalanced input

Controls: Power On/Off, Channel Select

LEDs Display: Power, Audio Status

LCD Display: Channel Number, Battery Life

Battery Life: Approx. 8 hours (2x AA alkaline batteries)

RXR12 Receiver
D/A Conversion: 24-bit Delta Sigma, 128 times oversampling

Connections:
- 1/4-inch output
- XLR output
- Tuner pass-thru

LEDs Display: Audio Status, Transmitter Battery Life, Mute, RF

LCD Displays: Channel Number, Transmitter Battery Life

Controls:
- Channel select
- Cable Tone Simulator
- Setup

Power Requirements: IEC connector for internal switching power supply that works
New
Shipping Weight: 7.6 lbs
Shipping Dimensions: 15 x 21 x 3 in
Warehouse Resealed
Shipping Weight: 7.6 lbs
Shipping Dimensions: 15 x 21 x 3 in

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Гитари и Бас Гитари / Дополнителна Опрема и Аксесоари / Аксесоари

Kатегорија: Озвучување / Дополнителна Опрема и Аксесоари

Kатегорија: РАСПРОДАЖБА / HOT DEAL

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Adam Hall   
.
  Adam Hall K8C10  
  Adam Hall K8C10  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Bespeco  
.
  Bespeco PT600FM Microphone Cable 6m  
  Bespeco PT600FM Microphone Cable 6m  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Athletic  
.
  Athletic MIC-CL 5/8 Microphone holder  
  Klotz MB1-X075  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Klotz  
.
  Klotz MB1-X075  
  Klotz MB1-X075  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Klotz  
.
  Klotz MID-030  
  Klotz MID-030  
  ПовеќеПовеќе  
.
  TC Helicon  
.
  TC Helicon Mic Mechanic 2  
  TC Helicon Mic Mechanic 2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Ultra-DI BOX DI-100  
  Behringer Ultra-DI BOX DI-100  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Athletic  
.
  Athletic MIC-5E  
  Athletic MIC-5E  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Дополнителна Опрема и Аксесоари :  
Adam Hall
AKG
Allen&Heath
Alpine Music Safe Pro
American Audio
American DJ
Apart
Athletic
Australian Monitor
Behringer
Bespeco
Blackstar
dbx
Ernie Ball Strings
Furman
Gewa
Hercules Stands
HK Audio
Hughes & Kettner
Kaces
König & Meyer
Klark Teknik
Klotz
KV2 Audio
LINE6
Mackie
Neutrik
Quik Lok
RODE
Shure
SM Pro Audio
Strukture
T.C. Electronic
Tascam
TC Helicon
ZOOM
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Озвучување / Дополнителна Опрема и Аксесоари
 
  ПРОИЗВОД  
  LINE6
 
  Line6 Relay G90 Wireless  
 

HOT DEAL!
EВРОПСКА ЦЕНА: 590 €
ЖЕШКА ПОНУДА:
24.900,oo ден


300-foot range; 12 user-selectable channels. Broadcasts in the 2.4GHz band: optimal for guitar wireless. EQ settings match the sound of a guitar cable.

ЦЕНА: 39.900 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

Consumer Alert
Most users do not need a license to operate this wireless microphone system. Nevertheless, operating this microphone system without a license is subject to certain restrictions: the system may not cause harmful interference; it must operate at a low power level (not in excess of 50 milliwatts); and it has no protection from interference received from any other device. Purchasers should also be aware that the FCC is currently evaluating use of wireless microphone systems, and these rules are subject to change. For more information, call the FCC at 1-888-CALL-FCC (TTY: 1-888-TELL-FCC) or visit the FCC’s wireless microphone website at www.fcc.gov/cgb/wirelessmicrophones

NOTE: None of the wireless systems we carry are capable of violating the FCC guidelines stated above. We are presenting this information as a matter of legally required disclosure.

Line 6 Relay G90 Pro Digital Wireless Guitar System is the redefinition of the guitar and bass wireless experience. Thanks to the superior sound you get from using digital systems, The Line 6 Relay G90 provides professional dependability and refreshing simplicity that are not available with just any old wireless system. The Relay G90 has revolutionized wireless guitar systems making them better-sounding and more dependable. It will inspire you to explore new areas of your music and the stage.

Features
- 300-foot range; 12 user-selectable channels

- Broad 10Hz-20kHz frequency response

- Superior 118 dB dynamic range with Zero compression

- Broadcasts in the 2.4GHz band: optimal for guitar wireless

- Find open channels right out of the box--no scanning, no searching, no hassle

- EQ settings match the sound of a guitar cable so you can keep your sound

- Encrypted data stream provides additional signal protection

Superior Sound
Relay G90 provides a pure signal. Its clarity rivals that of the highest-quality guitar cables. Guitars get a beautiful high-end sparkle and basses get a thunderous low-end punch, even at distances of up to 300 feet. Traditional wireless systems compromise their sound by rolling-off crucial high- and low-end frequencies and compressing their signals. Relay G90 offers superior sound with full bandwidth and zero compression.

- 300-foot range, line-of-sight
- Broad 10Hz - 20kHz frequency response
- Superior 118 dB dynamic range
- No signal compression

Professional Dependability
Relay G90 broadcasts its robust signal over the 2.4GHz band. This keeps the signal free from many kinds of interference. For added security, Relay G90 employs exclusive signal protection technology: each channel broadcasts an encrypted data stream on four different frequencies simultaneously.

Traditional wireless systems, on the other hand, are susceptible to dropouts, static and many other kinds of interference. They broadcast over congested UHF bands and their signals can be affected by interference generated as far away as 100 miles, or more!

- The 2.4GHz band is optimal for professional guitar wireless systems
- Encrypted data stream for added signal protection
- Each channel broadcasts on four different frequencies simultaneously

Refreshing Simplicity
Relay G90 is easy to use. Bright LCDs and LEDs on the transmitter and receiver display all critical system functions including power, status, channel number, battery life, and more. Plus, Relay G90 finds open channels right out of the box. No scanning, no searching, no hassles.

The low-profile transmitter remains out of the way of your performance. Plus, it's rugged, lightweight and it conveniently features a standard 1/4-inch input. The rack-mountable 1RU receiver has a clean and streamlined interface. Antennas can be connected in the front or rear of the unit.

The system includes the transmitter, receiver and all necessary accessories including antennas, guitar cable, power supply and batteries.

- Lightweight, low-profile transmitter; easy-to-read rack-mountable receiver
- LCDs/LEDs display all critical system functions
- Find open channels right out of the box

Attached to Your Guitar Cable?
For players attached to their cables, adopting a wireless system introduces many questions: What will it feel like? Will it change my sound? Relay G90 sounds just like a cable, but it can also sound just like your cable. Relay G90 features EQ settings to match the frequency response of your guitar cable. Switch between Relay G90 and your cable without having to change the settings on your sound amp. Different players use different cables, but all players can use Relay G90.

- EQ settings provide guitar cable frequency responses
- Switch between Relay G90 and a cable without changing your sound

 
  Дополнителни Информации:  
 

Transmission Format: Line 6 proprietary digital audio transmission

Frequency Response: 10Hz - 20kHz

Dynamic Range: 120 dB

RF Carrier Frequency: 2.4GHz

Compatible Channels: 12

Transmission Range: 300 feet line-of-sight (may vary due to local conditions)

FCC Approval: Part 15 approved, no user-license required

TBP12 Transmitter
A/D Conversion: 24-bit Delta Sigma, 128 times oversampling

Input Impedance: 1.3 M-Ohm

Connectors: 1/4-inch unbalanced input

Controls: Power On/Off, Channel Select

LEDs Display: Power, Audio Status

LCD Display: Channel Number, Battery Life

Battery Life: Approx. 8 hours (2x AA alkaline batteries)

RXR12 Receiver
D/A Conversion: 24-bit Delta Sigma, 128 times oversampling

Connections:
- 1/4-inch output
- XLR output
- Tuner pass-thru

LEDs Display: Audio Status, Transmitter Battery Life, Mute, RF

LCD Displays: Channel Number, Transmitter Battery Life

Controls:
- Channel select
- Cable Tone Simulator
- Setup

Power Requirements: IEC connector for internal switching power supply that works
New
Shipping Weight: 7.6 lbs
Shipping Dimensions: 15 x 21 x 3 in
Warehouse Resealed
Shipping Weight: 7.6 lbs
Shipping Dimensions: 15 x 21 x 3 in

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Гитари и Бас Гитари / Дополнителна Опрема и Аксесоари / Аксесоари

Kатегорија: Озвучување / Дополнителна Опрема и Аксесоари

Kатегорија: РАСПРОДАЖБА / HOT DEAL

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Athletic   
.
  Athletic MIC5C  
  Athletic MIC5C  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Bespeco  
.
  Bespeco PN90XLN Speaker Stand  
  Bespeco PN90XLN Speaker Stand  
  ПовеќеПовеќе  
.
  TC Helicon  
.
  TC Helicon VoiceLive Touch 2  
  K&M 210/2 Microphone Stand  
  ПовеќеПовеќе  
.
  König & Meyer  
.
  K&M 210/2 Microphone Stand  
  K&M 210/2 Microphone Stand  
  ПовеќеПовеќе  
.
  MARANTZ Professional  
.
  MARANTZ MPM1000  
  MARANTZ MPM1000  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath LED lamp SX18  
  Allen&Heath LED lamp SX18  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Athletic  
.
  Athletic MS-1 Microphone stand  
  Athletic MS-1 Microphone stand  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Bespeco  
.
  Bespeco SLFM900 Silos 9m  
  Bespeco SLFM900 Silos 9m  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.