1 Ketron AUDYA : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
  > Аранжери  
  >> Home  
  >> Professional  
  > Workstations  
  > Синтисајзери  
  > Дигитални Пијана  
  > MIDI Клавијатури и Контролери  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
  > Засилували за Клавијатури  
  > Органи  
  > Drum&Groove Computers  
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Ketron
 
  Ketron AUDYA Приказ на сите производи од Ketron  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Клавијатури / Аранжери / Professional
 
 

HOT DEAL!
EВРОПСКА ЦЕНА: 3.990€
ЖЕШКА ПОНУДА:
245.500,oo ден

РАСПРОДАДЕНО
The new KETRON state-of-the-art AUDYA represents the next generation of contemporary Entertainment keyboards, featuring a top-quality sound engine, a powerful Audio Multiplayer, revolutionary and unique solutions in the Auto Accompaniment industry, and the capability to interact with the outside world through multiple multimedia capability.
KETRON has once more raised the Arranger keyboard bar up to a long awaited hi-professional level, offering musicians the total freedom to play and control Audio files within the Arranger and Midifiles.

ЦЕНА: 264.000 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

AUDYA
Advanced Music Station
The new KETRON state-of-the-art AUDYA represents the next generation of contemporary Entertainment keyboards, featuring a top-quality sound engine, a powerful Audio Multiplayer, revolutionary and unique solutions in the Auto Accompaniment industry, and the capability to interact with the outside world through multiple multimedia capability.
KETRON has once more raised the Arranger keyboard bar up to a long awaited hi-professional level, offering musicians the total freedom to play and control Audio files within the Arranger and Midifiles.

* * *
Intelligent Audio Drums

KETRON AUDYA introduces a very innovative concept used with Styles and Midi files : REAL AUDIO DRUMS synchronized under Midi sync tempo domain. Until now, robotic and redundant Midi Drums were the only ways to reproduce drum patterns. AUDYA delivers to you a Live Drummer performance which brings a new drive into the Automatic accompaniment section. Out with the old annoying Midi patterns – in with the new exhaustive Real Audio Drums at your fingertips!!
The Audio Drum tracks are used to play extra long Stereo takes with real Intros, Fills and Endings, all working on perfect sync with the conventional Midi resources and chording.
Figure this out – you can now cover all your background styles such as Pop, Rock, Ballad, Swing, Traditional, Latin with an unprecedent music taste of ‘live musicians’ and not pre-programmed sequence. Real drummers and percussionists did a great job for you ... and they’re still at your convenience, following your Tempo changes and improvisations. No longer will you be asked “which Drum Set did you use for this track”, but “which musician recorded this track for you?” ... Unbelievable!!

Real Audio Arranger

In addition to the Audio Drums, a huge variety of Real Live Guitars and Bass backgrounds have been provided within AUDYA. Folk, Classic, Electric and even Flamenco patterns, all performed by respecting the proper feel of each different type of music, and all perfectly synchronized with Drums and Bass!! With the Unplugged styles, you can enjoy the individual Guitar performances, a perfect tool for singing, performance and composition. The sensation of playing with a Real Band backing was never this true and exciting before. Just play any chord and listen!!

Professional Multiplayer

Thanks to the Midijay experience, the KETRON AUDYA now brings the Player to a new enhanced and realistic dimension, offering dual Wave, dual MP3 and dual Midi file channels and 2 stereo tracks for immediate Hard Disk Recording. Newly developed hi-professional algorithms now permits AUDYA to fluently manipulate Waves and Mp3 with accurate time-stretching on-the-fly for Timing (bpm) and Transposition with barely any noticeable loss of quality. A very useful built-in MP3 Encoder device allows the musician to sing and perform anything on the keyboard and instantly save as MP3 files to a storage media.
The internal 40G HD (upgradeable to 80G) can support a big repertoire of Audio and Midi Songs and settings.
Additional features such as DJLoops, SFX and CD Audio tracks ripped to Wave (via USB) makes the AUDYA’s Multiplayer stand out in a class of it’s own, with endless combination possibilities for live performance.

New Sound Generation

A massive 360 MB hi-quality Sound engine, following the KETRON tradition of Best Natural Sounds. Great variety of New Stereo and Multilayer instruments, including Grand Piano, El. Pianos, Acoustic & Electric Guitars, Pads, Accordions, Synths and some New un-compromised Brass and Sax voices which will sound even more realistic than ever!
128 additional sounds may be quickly loaded from a storage media into the expandable 64MB Internal RAM. A totally redesigned Sampler (44 KHz / 16bit) is also provided along with a new Digital Drawbars section that includes 9 sliders, Percussion, Rotor and Overdrive effects together with sampled Stereo Organs which will produce any full, rich organ sound required.

VOICETRON – KETRON’s new Vocalizer !

Up to 5 voices simultaneously!! Plenty of DSP controls with Formant and Pitch correction, Voice transformers and EFX for new exciting vocal textures. Personalize your live performance by adding the powerful VOICETRON to your Midi files, your Styles or just controlling your “singing notes “ manually from the keyboard in real time. A big preset collection database will quickly transform your tunes from a single voice into an “ A Cappella “ vocal set! The vocal section includes 2 Microphone XLR inputs, 10 band equalizer, individual Effect and Slider controls, Talk, new Pitch to Midi features and much more.

Digital Sound Processor (DSP)

3 powerful DSP’s with new enhanced Reverb, Chorus, Distorsion, Echo and Rotor Effects, adding individual controls per Voice. Separate Reverb ambiences for the Lead section, Accompaniment and Microphone (Voicetron). Global 2 Band Equalizer for Wave, Mp3 and enhanced Bass Boost.

Keyboard & Layout

AUDYA is equipped with a new 76 semi-weighted keybed, with Aftertouch and Portamento.
A very intuitive layout makes the keyboard extremely easy to use. The Operating System will reflect basically the philosophy of that used in today’s computers and will therefore result in a confidential platform for any traditional musician, composer or programmer.
The new Colour Display 320x240 TFT, 15 slider controls plus 2 programmable extra sliders and assignable tabs ensures a cool and relaxed panel navigation.

Connections

A couple of Stereo Main Outs, 4 Separate assignable Outs (2 Stereo or 4 Mono, without by-pass for Internal Effects), 2 Line Inputs, SPDIF In/Out, Video Interface socket for additional Monitors/TV for karaoke, Footswitch, Headphone and 4 Midi sockets will ensure any type of Audio and Midi professional connection.

USB / Multimedia


2 USB host sockets + 1 USB device allows AUDYA to properly communicate with new Multimedia gears and computers. External HD, Sticks, CD/DVD Rom and others mass storage devices can be easily connected, thus allowing one to quickly save, reload and transport complete music repertoires in total safety.

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Клавијатури / Аранжери / Professional

Kатегорија: РАСПРОДАЖБА / HOT DEAL

 
 
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Professional :  
Ketron
Korg
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Клавијатури / Аранжери / Professional
 
  ПРОИЗВОД  
  Ketron
 
  Ketron AUDYA  
 

HOT DEAL!
EВРОПСКА ЦЕНА: 3.990€
ЖЕШКА ПОНУДА:
245.500,oo ден

РАСПРОДАДЕНО
The new KETRON state-of-the-art AUDYA represents the next generation of contemporary Entertainment keyboards, featuring a top-quality sound engine, a powerful Audio Multiplayer, revolutionary and unique solutions in the Auto Accompaniment industry, and the capability to interact with the outside world through multiple multimedia capability.
KETRON has once more raised the Arranger keyboard bar up to a long awaited hi-professional level, offering musicians the total freedom to play and control Audio files within the Arranger and Midifiles.

ЦЕНА: 264.000 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

AUDYA
Advanced Music Station
The new KETRON state-of-the-art AUDYA represents the next generation of contemporary Entertainment keyboards, featuring a top-quality sound engine, a powerful Audio Multiplayer, revolutionary and unique solutions in the Auto Accompaniment industry, and the capability to interact with the outside world through multiple multimedia capability.
KETRON has once more raised the Arranger keyboard bar up to a long awaited hi-professional level, offering musicians the total freedom to play and control Audio files within the Arranger and Midifiles.

* * *
Intelligent Audio Drums

KETRON AUDYA introduces a very innovative concept used with Styles and Midi files : REAL AUDIO DRUMS synchronized under Midi sync tempo domain. Until now, robotic and redundant Midi Drums were the only ways to reproduce drum patterns. AUDYA delivers to you a Live Drummer performance which brings a new drive into the Automatic accompaniment section. Out with the old annoying Midi patterns – in with the new exhaustive Real Audio Drums at your fingertips!!
The Audio Drum tracks are used to play extra long Stereo takes with real Intros, Fills and Endings, all working on perfect sync with the conventional Midi resources and chording.
Figure this out – you can now cover all your background styles such as Pop, Rock, Ballad, Swing, Traditional, Latin with an unprecedent music taste of ‘live musicians’ and not pre-programmed sequence. Real drummers and percussionists did a great job for you ... and they’re still at your convenience, following your Tempo changes and improvisations. No longer will you be asked “which Drum Set did you use for this track”, but “which musician recorded this track for you?” ... Unbelievable!!

Real Audio Arranger

In addition to the Audio Drums, a huge variety of Real Live Guitars and Bass backgrounds have been provided within AUDYA. Folk, Classic, Electric and even Flamenco patterns, all performed by respecting the proper feel of each different type of music, and all perfectly synchronized with Drums and Bass!! With the Unplugged styles, you can enjoy the individual Guitar performances, a perfect tool for singing, performance and composition. The sensation of playing with a Real Band backing was never this true and exciting before. Just play any chord and listen!!

Professional Multiplayer

Thanks to the Midijay experience, the KETRON AUDYA now brings the Player to a new enhanced and realistic dimension, offering dual Wave, dual MP3 and dual Midi file channels and 2 stereo tracks for immediate Hard Disk Recording. Newly developed hi-professional algorithms now permits AUDYA to fluently manipulate Waves and Mp3 with accurate time-stretching on-the-fly for Timing (bpm) and Transposition with barely any noticeable loss of quality. A very useful built-in MP3 Encoder device allows the musician to sing and perform anything on the keyboard and instantly save as MP3 files to a storage media.
The internal 40G HD (upgradeable to 80G) can support a big repertoire of Audio and Midi Songs and settings.
Additional features such as DJLoops, SFX and CD Audio tracks ripped to Wave (via USB) makes the AUDYA’s Multiplayer stand out in a class of it’s own, with endless combination possibilities for live performance.

New Sound Generation

A massive 360 MB hi-quality Sound engine, following the KETRON tradition of Best Natural Sounds. Great variety of New Stereo and Multilayer instruments, including Grand Piano, El. Pianos, Acoustic & Electric Guitars, Pads, Accordions, Synths and some New un-compromised Brass and Sax voices which will sound even more realistic than ever!
128 additional sounds may be quickly loaded from a storage media into the expandable 64MB Internal RAM. A totally redesigned Sampler (44 KHz / 16bit) is also provided along with a new Digital Drawbars section that includes 9 sliders, Percussion, Rotor and Overdrive effects together with sampled Stereo Organs which will produce any full, rich organ sound required.

VOICETRON – KETRON’s new Vocalizer !

Up to 5 voices simultaneously!! Plenty of DSP controls with Formant and Pitch correction, Voice transformers and EFX for new exciting vocal textures. Personalize your live performance by adding the powerful VOICETRON to your Midi files, your Styles or just controlling your “singing notes “ manually from the keyboard in real time. A big preset collection database will quickly transform your tunes from a single voice into an “ A Cappella “ vocal set! The vocal section includes 2 Microphone XLR inputs, 10 band equalizer, individual Effect and Slider controls, Talk, new Pitch to Midi features and much more.

Digital Sound Processor (DSP)

3 powerful DSP’s with new enhanced Reverb, Chorus, Distorsion, Echo and Rotor Effects, adding individual controls per Voice. Separate Reverb ambiences for the Lead section, Accompaniment and Microphone (Voicetron). Global 2 Band Equalizer for Wave, Mp3 and enhanced Bass Boost.

Keyboard & Layout

AUDYA is equipped with a new 76 semi-weighted keybed, with Aftertouch and Portamento.
A very intuitive layout makes the keyboard extremely easy to use. The Operating System will reflect basically the philosophy of that used in today’s computers and will therefore result in a confidential platform for any traditional musician, composer or programmer.
The new Colour Display 320x240 TFT, 15 slider controls plus 2 programmable extra sliders and assignable tabs ensures a cool and relaxed panel navigation.

Connections

A couple of Stereo Main Outs, 4 Separate assignable Outs (2 Stereo or 4 Mono, without by-pass for Internal Effects), 2 Line Inputs, SPDIF In/Out, Video Interface socket for additional Monitors/TV for karaoke, Footswitch, Headphone and 4 Midi sockets will ensure any type of Audio and Midi professional connection.

USB / Multimedia


2 USB host sockets + 1 USB device allows AUDYA to properly communicate with new Multimedia gears and computers. External HD, Sticks, CD/DVD Rom and others mass storage devices can be easily connected, thus allowing one to quickly save, reload and transport complete music repertoires in total safety.

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Клавијатури / Аранжери / Professional

Kатегорија: РАСПРОДАЖБА / HOT DEAL

 
 
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.