1 Weiss DAC1 MKIII : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
  > Микрофони  
  > Софтвер  
  > Звучни и DSP Карти  
  > Контролери  
  > Дигитални ХД Снимачи  
  > Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard)  
  > Конвертори  
  > Миксети  
  > Монитори  
  > Студиски Слушалки  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Weiss
 
  Weiss DAC1 MKIII Приказ на сите производи од Weiss  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Studio & Recording / Конвертори
 
 

Stereo 24 bit / 192khz D/A converter designed with the aim of keeping an absolutely uncompromised audio signal path. Much detail and thought was spent on the digital input as well as the analogue output stage.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

MK3 version is a new analog section, including a new state of the art DAC chip. It uses eight of our in house designed discrete operational amplifiers for a non compromise performance. Also the MK3 version sports an optional infrared remote control for the volume.

The DAC1 (all variants) is now available in a Firewire version. Earlier units can be upgraded. The Firewire interface allows to connect the DAC1 to PC or MAC computers.

Both have in common the purest possible approach in audio design, aspiring for nothing less than excellence. This is coupled with an ergonomic design that gives the user immediate access to all necessary functions, while keeping an uncluttered and thus easy-to-use front panel. This combination makes a truly professional D/A converter catering for the highest expectations.

Inputs:
There are three digital inputs on XLR connectors, and one on Toslink (optical). The accepted sampling frequencies are 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz. AES/EBU signals in single wire or dual wire formats are used. Each XLR input is actively routed to a corresponding XLR digital output, allowing monitoring at multiple stages in a digital studio setup.

Synchronization:
Several signal reclocking schemes are combined for extremely high jitter attenuation, making the DAC1-MK2 virtually immune to jitter over a very wide bandwidth.

Converters:
The correlation technique (using two converters per channel) which was already successfully employed in the ADC1 gives the DAC1-MK2 an edge over other D/A converters with equal wordlength and sampling rate specifications, resulting in improved SNR and THD.

Outputs:
The discrete Class A outputs have a virtually zero Ohm output impedance, but still can drive large loads without stability problems. Output levels can be set between -infinity and +27dBu. The outputs are symmetrical, but do not have any sound degrading servo mechanisms built in. For asymmetrical operation only one leg of the XLR connector (plus ground) is used.

Remote:
By hooking up an analog potentiometer or fader to the remote connector, the output level can be remote controlled. This level control happens in the digital domain. The input source selection can also be remote controlled.

Frontpanel Elements:

Four switches for input selection
Four LEDs for sampling frequency display
Three LEDs for input wordlength display (1..16, 17..20, 21..24 bits)
One Emphasis LED
Two 25 turn trim potentiometers for fine trimming the output level


Backpanel Elements:

Three digital inputs on XLR
One digital input on Toslink
Three digital outputs on XLR, buffered from XLR inputs
Two analog outputs (channel 1,2) on XLR
Output level range switch (high / low) Remote connector with the following signals:
Power supply to external faders
Tapers from two external faders
four input selection switches
four LEDs for input selection switches

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Конвертори

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Athletic   
.
  Athletic MIC-CL 5/8 Microphone holder  
  Athletic MIC-CL 5/8 Microphone holder  
  ПовеќеПовеќе  
.
  M-Audio  
.
  M-AUDIO MIDISPORT 2X2 AE  
  M-AUDIO MIDISPORT 2X2 AE  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Klotz  
.
  Klotz MB1-X05  
  RODE Micro Boompole  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE Micro Boompole  
  RODE Micro Boompole  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RODE  
.
  RODE VIDEO MICRO  
  RODE VIDEO MICRO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Adam Hall  
.
  Adam Hall K28C30D  
  Adam Hall K28C30D  
  ПовеќеПовеќе  
.
  M-Audio  
.
  M-Audio Midisport 4x4 AE  
  M-Audio Midisport 4x4 AE  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Athletic  
.
  Athletic GS-1  
  Athletic GS-1  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Конвертори :  
Alesis
American Audio
Antelope
Apogee
Avid
Behringer
Crane Song Ltd.
Focusrite
Lynx
PreSonus
Prism Sound
RME
Shure
SM Pro Audio
SPL
T.C. Electronic
Weiss
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Studio & Recording / Конвертори
 
  ПРОИЗВОД  
  Weiss
 
  Weiss DAC1 MKIII  
 

Stereo 24 bit / 192khz D/A converter designed with the aim of keeping an absolutely uncompromised audio signal path. Much detail and thought was spent on the digital input as well as the analogue output stage.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

MK3 version is a new analog section, including a new state of the art DAC chip. It uses eight of our in house designed discrete operational amplifiers for a non compromise performance. Also the MK3 version sports an optional infrared remote control for the volume.

The DAC1 (all variants) is now available in a Firewire version. Earlier units can be upgraded. The Firewire interface allows to connect the DAC1 to PC or MAC computers.

Both have in common the purest possible approach in audio design, aspiring for nothing less than excellence. This is coupled with an ergonomic design that gives the user immediate access to all necessary functions, while keeping an uncluttered and thus easy-to-use front panel. This combination makes a truly professional D/A converter catering for the highest expectations.

Inputs:
There are three digital inputs on XLR connectors, and one on Toslink (optical). The accepted sampling frequencies are 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz. AES/EBU signals in single wire or dual wire formats are used. Each XLR input is actively routed to a corresponding XLR digital output, allowing monitoring at multiple stages in a digital studio setup.

Synchronization:
Several signal reclocking schemes are combined for extremely high jitter attenuation, making the DAC1-MK2 virtually immune to jitter over a very wide bandwidth.

Converters:
The correlation technique (using two converters per channel) which was already successfully employed in the ADC1 gives the DAC1-MK2 an edge over other D/A converters with equal wordlength and sampling rate specifications, resulting in improved SNR and THD.

Outputs:
The discrete Class A outputs have a virtually zero Ohm output impedance, but still can drive large loads without stability problems. Output levels can be set between -infinity and +27dBu. The outputs are symmetrical, but do not have any sound degrading servo mechanisms built in. For asymmetrical operation only one leg of the XLR connector (plus ground) is used.

Remote:
By hooking up an analog potentiometer or fader to the remote connector, the output level can be remote controlled. This level control happens in the digital domain. The input source selection can also be remote controlled.

Frontpanel Elements:

Four switches for input selection
Four LEDs for sampling frequency display
Three LEDs for input wordlength display (1..16, 17..20, 21..24 bits)
One Emphasis LED
Two 25 turn trim potentiometers for fine trimming the output level


Backpanel Elements:

Three digital inputs on XLR
One digital input on Toslink
Three digital outputs on XLR, buffered from XLR inputs
Two analog outputs (channel 1,2) on XLR
Output level range switch (high / low) Remote connector with the following signals:
Power supply to external faders
Tapers from two external faders
four input selection switches
four LEDs for input selection switches

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Конвертори

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Akai   
.
  Akai MPC5000  
  Akai MPC5000  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC Electronic XO24  
  TC Electronic XO24  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Adam Hall  
.
  ADAM HALL K20 C15 16/4 15m  
  Numark Orbit  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  Numark Orbit  
  Numark Orbit  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer UMC 202HD U-PHORIA  
  Behringer UMC 202HD U-PHORIA  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Athletic  
.
  Athletic MIC-CL 5/8 Microphone holder  
  Athletic MIC-CL 5/8 Microphone holder  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Rocktron  
.
  Rocktron Cyborg Digital Delay  
  Rocktron Cyborg Digital Delay  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Native Instruments  
.
  NATIVE INSTRUMENTS KOMPLETE 11  
  NATIVE INSTRUMENTS KOMPLETE 11  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.