1 Focusrite ISA828 : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
  > Миксети  
  > Микрофони  
  > Монитори  
  > Слушалки  
  > Уреди за Репродукција и Снимање  
  > Процесори  
  >> Процесори за Емитирање  
  >> Динамчки Процесори  
  >> Ефекти  
  >> Микрофонски Предзасилувачи  
  >> Еквилајзери  
  >> Channel Strip (Комбинирани Уреди)  
  > Теренска Опрема  
  > Студиски Светла  
  > Софтвер и Дополнителна Опрема  
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Focusrite
 
  Focusrite ISA828 Приказ на сите производи од Focusrite  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Радио, ТВ и "Бродкаст" / Процесори / Микрофонски Предзасилувачи
 
 

ПРОИЗВОДОТ НЕ Е НА ЗАЛИХА

The ISA828 eight-channel microphone preamplifier provides eight original ISA transformer-based preamps in a single robust 2U chassis, offering the Focusrite signature sound at its lowest cost per channel to date.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

The eight ISA-series transformer-based microphone preamps feature the same classic microphone preamplifier design as the original ISA110 module from Focusrite's critically acclaimed Forté console (including the original Lundahl L1538 transformer and bespoke zobel network).

The preamps are complemented by eight line inputs, eight line outputs and an optional eight channel 192kHz A-D converter boasting a dynamic range of 122dB. Thanks to its convenient 25 pin D-Type connectors, the ISA828 also integrates quickly and seamlessly with ProTools HD, as well as other popular hard disc recorders and mixing desks.The microphone input stage additionally includes a variable impedance circuit, allowing the user to switch between four carefully selected input impedance settings. The original ISA110 setting is supplemented by three further impedance settings to either perfectly match the preamp with any microphone, thus maximising level, or to use different settings creatively to shape the sound of the microphone being used.

The four front panel instrument inputs also feature high and low impedance options to provide a comprehensive and accessible DI solution. Insert switches are also featured on every channel, should the need arise to place extra processing between the preamp and converter. Vintage design 75 Hz / 18dB per octave high pass filters are also provided on every channel, ensuring unwanted low frequencies are effectively eliminated.

Finally, every channel features a six LED input meter, complete with global precise meter trim. Metering has been designed to utilise the same reference points as Digidesign’s Pro Tools HD™ system and provides clear and accurate input metering, independent of the DAW.

 
  Дополнителни Информации:  
 

Specifications
We always quote 'real world' performance figures (measured to the AES17 standard). Some companies choose to quote chipset performance, which is misleading, and here's why.

Mic Input Response

Gain range: 0dB to 60dB in 10dB steps
Input Impedance, variable: 600Ω, 1k4Ω, 2k4Ω, 6k8Ω
EIN (equivalent input noise): -126dB measured at 60dB of gain with 150 Ohm terminating impedance and 22Hz/22kHz bandpass filter
Noise at main output with gain at unity (0dB): -97dBu measured with a 22Hz/22kHz bandpass filter
Signal to noise ratio relative to max headroom (9dBu): 106dB
THD at medium gain (30dB): 0.0008% measured with a 1kHz -20dBu input signal and with a 22Hz/22kHz bandpass filter
Frequency response at minimum gain (0dB): -0.5dB down at 10Hz and –3dB down at 110kHz
Frequency response at maximum gain (60dB): –3dB down at 16Hz and –3dB down 85kHz
CMRR: 91.8dB (Channel 1, 1kHz, maxiumum gain)
Crosstalk Channel to Channel: with 10dB@1kHz input to chA, chB output =102dBrA. With 10dB@10kHz input to chA, chB output = 84dBrA
Line Input Response

Gain range: -20dB to +10dB in 10dB steps
Input Impedance: 10k? from 10Hz to 200kHz
Noise at main output with gain at unity (0dB): -96dBu measured with a 22Hz/22kHz bandpass filter
Signal to noise ratio relative to max headroom (24dBu): 120dB
Signal to noise ratio relative to 0dBFS(+22dBu): 118dB
THD at unity gain (0dB): 0.001% measured with a 0dBu input signal and with a 22Hz/22kHz bandpass filter
Frequency Response at unity gain (0dB): 0.3dB down at 10Hz and –3dB down at 122kHz
Instrument Input Response

Gain range: 10dB to 40dB continuously variable
Input Impedance: 1M? or 300k?
Noise at minimum gain (+10dB): -90dBu measured with a 22Hz/22kHz bandpass filter
Noise at maximum gain (+40dB): -62dBu measured with a 22Hz/22kHz bandpass filter
THD at minimum gain (+10dB): 0.002% measured with a 10dBu input signal and with a 22Hz/22kHz bandpass filter
Frequency Response at 10dB gain with -10dB input: 10Hz-200kHz +/- 0.6dB
Frequency Response at 40dB gain with -40dB input: -2.5dB down at 10Hz and 0dB at 200kHz
High Pass Filter

Roll off: 18dB per octave 3 pole filter
Fixed Frequency 75Hz measured at the 3dB down point
Weight

8.84kg
19.5Ibs
Dimensions

484mm (W) x 85mm (H) x 305mm (D) (350mm depth with heat sink)
19" (W) x 3.5" (H) x 12" (D) (13.8" depth with heat sink)

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Процесори / Микрофонски Предзасилувачи

Kатегорија: Studio & Recording / Микрофони / Микрофонски Предзасилувачи

Kатегорија: Studio & Recording / Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard) / Микрофонски Предзасилувачи

Kатегорија: Studio & Recording / Конвертори

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Joemeek   
.
  Joemeek SixQ2  
  Joemeek SixQ2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC Electronic M3000  
  TC Electronic M3000  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Universal Audio  
.
  Universal Audio SOLO 610  
  TC Electronic DBMax  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC Electronic DBMax  
  TC Electronic DBMax  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC Electronic DBMax  
  TC Electronic DBMax  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Focusrite  
.
  FOCUSRITE ISA TWO DUAL CHANNEL MICROPHONE PREAMP  
  FOCUSRITE ISA TWO DUAL CHANNEL MICROPHONE PREAMP  
  ПовеќеПовеќе  
.
  TL Audio  
.
  TL Audio IvoryII 5051  
  TL Audio IvoryII 5051  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  PreSonus BlueTube DP  
  PreSonus BlueTube DP  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Микрофонски Предзасилувачи :  
AMS Neve
Behringer
Crane Song Ltd.
dbx
Focusrite
George Massenburg Labs
Manley
Millennia Media
PreSonus
SM Pro Audio
SPL
Summit Audio Inc.
TL Audio
Universal Audio
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Радио, ТВ и "Бродкаст" / Процесори / Микрофонски Предзасилувачи
 
  ПРОИЗВОД  
  Focusrite
 
  Focusrite ISA828  
 

ПРОИЗВОДОТ НЕ Е НА ЗАЛИХА

The ISA828 eight-channel microphone preamplifier provides eight original ISA transformer-based preamps in a single robust 2U chassis, offering the Focusrite signature sound at its lowest cost per channel to date.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

The eight ISA-series transformer-based microphone preamps feature the same classic microphone preamplifier design as the original ISA110 module from Focusrite's critically acclaimed Forté console (including the original Lundahl L1538 transformer and bespoke zobel network).

The preamps are complemented by eight line inputs, eight line outputs and an optional eight channel 192kHz A-D converter boasting a dynamic range of 122dB. Thanks to its convenient 25 pin D-Type connectors, the ISA828 also integrates quickly and seamlessly with ProTools HD, as well as other popular hard disc recorders and mixing desks.The microphone input stage additionally includes a variable impedance circuit, allowing the user to switch between four carefully selected input impedance settings. The original ISA110 setting is supplemented by three further impedance settings to either perfectly match the preamp with any microphone, thus maximising level, or to use different settings creatively to shape the sound of the microphone being used.

The four front panel instrument inputs also feature high and low impedance options to provide a comprehensive and accessible DI solution. Insert switches are also featured on every channel, should the need arise to place extra processing between the preamp and converter. Vintage design 75 Hz / 18dB per octave high pass filters are also provided on every channel, ensuring unwanted low frequencies are effectively eliminated.

Finally, every channel features a six LED input meter, complete with global precise meter trim. Metering has been designed to utilise the same reference points as Digidesign’s Pro Tools HD™ system and provides clear and accurate input metering, independent of the DAW.

 
  Дополнителни Информации:  
 

Specifications
We always quote 'real world' performance figures (measured to the AES17 standard). Some companies choose to quote chipset performance, which is misleading, and here's why.

Mic Input Response

Gain range: 0dB to 60dB in 10dB steps
Input Impedance, variable: 600Ω, 1k4Ω, 2k4Ω, 6k8Ω
EIN (equivalent input noise): -126dB measured at 60dB of gain with 150 Ohm terminating impedance and 22Hz/22kHz bandpass filter
Noise at main output with gain at unity (0dB): -97dBu measured with a 22Hz/22kHz bandpass filter
Signal to noise ratio relative to max headroom (9dBu): 106dB
THD at medium gain (30dB): 0.0008% measured with a 1kHz -20dBu input signal and with a 22Hz/22kHz bandpass filter
Frequency response at minimum gain (0dB): -0.5dB down at 10Hz and –3dB down at 110kHz
Frequency response at maximum gain (60dB): –3dB down at 16Hz and –3dB down 85kHz
CMRR: 91.8dB (Channel 1, 1kHz, maxiumum gain)
Crosstalk Channel to Channel: with 10dB@1kHz input to chA, chB output =102dBrA. With 10dB@10kHz input to chA, chB output = 84dBrA
Line Input Response

Gain range: -20dB to +10dB in 10dB steps
Input Impedance: 10k? from 10Hz to 200kHz
Noise at main output with gain at unity (0dB): -96dBu measured with a 22Hz/22kHz bandpass filter
Signal to noise ratio relative to max headroom (24dBu): 120dB
Signal to noise ratio relative to 0dBFS(+22dBu): 118dB
THD at unity gain (0dB): 0.001% measured with a 0dBu input signal and with a 22Hz/22kHz bandpass filter
Frequency Response at unity gain (0dB): 0.3dB down at 10Hz and –3dB down at 122kHz
Instrument Input Response

Gain range: 10dB to 40dB continuously variable
Input Impedance: 1M? or 300k?
Noise at minimum gain (+10dB): -90dBu measured with a 22Hz/22kHz bandpass filter
Noise at maximum gain (+40dB): -62dBu measured with a 22Hz/22kHz bandpass filter
THD at minimum gain (+10dB): 0.002% measured with a 10dBu input signal and with a 22Hz/22kHz bandpass filter
Frequency Response at 10dB gain with -10dB input: 10Hz-200kHz +/- 0.6dB
Frequency Response at 40dB gain with -40dB input: -2.5dB down at 10Hz and 0dB at 200kHz
High Pass Filter

Roll off: 18dB per octave 3 pole filter
Fixed Frequency 75Hz measured at the 3dB down point
Weight

8.84kg
19.5Ibs
Dimensions

484mm (W) x 85mm (H) x 305mm (D) (350mm depth with heat sink)
19" (W) x 3.5" (H) x 12" (D) (13.8" depth with heat sink)

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Радио, ТВ и "Бродкаст" / Процесори / Микрофонски Предзасилувачи

Kатегорија: Studio & Recording / Микрофони / Микрофонски Предзасилувачи

Kатегорија: Studio & Recording / Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard) / Микрофонски Предзасилувачи

Kатегорија: Studio & Recording / Конвертори

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  T.C. Electronic   
.
  TC Electronic M3000  
  TC Electronic M3000  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Universal Audio  
.
  Universal Audio SOLO 610  
  Universal Audio SOLO 610  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC Electronic DBMax  
  FOCUSRITE ISA TWO DUAL CHANNEL MICROPHONE PREAMP  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Focusrite  
.
  FOCUSRITE ISA TWO DUAL CHANNEL MICROPHONE PREAMP  
  FOCUSRITE ISA TWO DUAL CHANNEL MICROPHONE PREAMP  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC Electronic DBMax  
  TC Electronic DBMax  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Joemeek  
.
  Joemeek ThreeQ Pro Channel Strip  
  Joemeek ThreeQ Pro Channel Strip  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Universal Audio  
.
  Universal Audio 6176 Microphone Preamp - Compressor  
  Universal Audio 6176  Microphone Preamp - Compressor  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Lexicon  
.
  Lexicon MX200  
  Lexicon MX200  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.