1 Allen Heath GLD-80 : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
  > Миксети  
  >> "Rack" и Мали Миксети (<16Канали)  
  >> Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)  
  >> "Power" Миксети  
  >> Инсталациски Миксети  
  > Засилувачи  
  > Звучни Кутии  
  > Процесори  
  > Микрофони  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
  > Разгласни Пакети  
  > Мониторинг : In-Ear & Звучници  
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Allen&Heath
 
  Allen&Heath GLD-80 Приказ на сите производи од Allen&Heath  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)
 
 

GLD is a user-friendly, cost effective and scalable live digital mixing system, conceptually based on the hugely successful digital iLive series. Plug n’ play I/O expanders make it easy to build systems with up to 48 mic inputs, supported by a full suite of apps, software and personal monitoring solutions.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

At the heart of the system is the GLD-80 mixer, providing 48 input processing channels, 8 stereo FX returns fed by our acclaimed FX emulations, 30 configurable buses, 20 mix processing channels, and DSP power to provide full processing without compromise. Now available in a new GLD Chrome Edition, with sleek new styling, Automatic Mic Mixing, new embedded plugin FX and new compressor models on all channels.GLD-80 has an analogue-style channel processing control section complemented by a graphical 8.4 inch touch screen. A fully-customisable drag ‘n drop layout allows quick and easy assignment of inputs and mixes to fader strips. There are 20 fader strips in 4 layers, each with motorised fader, a channel LCD display which can be named and colour-coded, plus a rotary control for direct access to gain, pan and aux/FX sends. The mixer‘s local I/O comprises 4 XLR mic/line inputs, 4 XLR line outs, 4 RCA inputs, 2 RCA outputs, and digital outputs in SPDIF and AES3 formats.

GLD-80 connects to a range of plug ‘n play I/O racks to build systems with up to 48 microphone inputs. A primary AR2412 or AB168 dSNAKE device, a secondary (daisy-chained) AB168 or AR84, and a further AR84 expander rack can all be connected over 120m CAT5 runs using A&H’s dSNAKE protocol. dSNAKE provides control to the remote preamp, and automatic firmware updates to the AudioRacks. All dSNAKE ports are also compatible with the ME Personal Mixing System.


GLD has the ability to record and playback a stereo signal on a USB memory stick. Standard iLive audio I/O option cards for Dante, MADI, EtherSound and Allen & Heath’s ACE protocols can be fitted, allowing multi-channel record/playback, FOH/monitor splits, and connection to A&H iLive systems, which can easily be configured using GLD’s extensive soft-patching.


GLD offers 6 compressor models, all freely available on all input and mix channels. The models capture the audio nuances and non-linear ballastics of industry classics, ranging from slow-opto release, RMS detection, fierce Punchbag,through to super-fast peak compression/limiting. All models also encompass additional essential features, parallel path mode for convenient wet/dry compression balancing, comprehensive sidechain filter and gain reduction histogram.

GLD’s new advanced automatic mic mixer (AMM) features make it perfect for mixing conferences, panel talks and TV shows. The AMM can be configured to work across 44 microphone sources, allowing the user to select which inputs should be auto-mixed without the usual restrictions of a 16 channel insert based system. The AMM can be set to work in two modes – ‘D-Classic’ dynamic gain sharing for a simple quick set-up, and ‘Number of Open Microphones’ (NOM) logic gate technology for a more flexible and sophisticated auto mix.

GLD offers 8 stereo RackExtra FX engines with the additional buses and channels to handle them all without compromise, including 8 dedicated short returns with 4-band PEQ. Each FX engine has access to a Library containing no less than 19 different units and hundreds of editable factory presets. The full spectrum of FX units is included, such as reverbs, phasers, pitch shifters, sub harmonic synthesizers, transient processors and rotary speaker emulators. All units have been recreated with familiar knob layouts, and back panels for patching as send/returns or as channel inserts. Whether it’s for taming vocals and instruments, polishing mixes, or being creative, a full menu of dynamic tools is also on offer, including de-essers, Multiband Compressors and Dynamic EQ.

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Behringer   
.
  Behringer X32 Core Rack  
  Behringer X32 Core Rack  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath GL2400 - 24  
  Allen&Heath GL2400 - 24  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath ZED 22FX  
  Behringer Xenyx QX2222USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Xenyx QX2222USB  
  Behringer Xenyx QX2222USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath iLIVE T112 + iDR-48  
  Allen&Heath iLIVE T112 + iDR-48  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Midas  
.
  MIDAS MR 12  
  MIDAS MR 12  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath ZED 10FX  
  Allen&Heath ZED 10FX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Midas  
.
  Midas M32R Digital Mixer  
  Midas M32R Digital Mixer  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали) :  
Allen&Heath
Behringer
Digico
Midas
Peavey
PreSonus
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)
 
  ПРОИЗВОД  
  Allen&Heath
 
  Allen&Heath GLD-80  
 

GLD is a user-friendly, cost effective and scalable live digital mixing system, conceptually based on the hugely successful digital iLive series. Plug n’ play I/O expanders make it easy to build systems with up to 48 mic inputs, supported by a full suite of apps, software and personal monitoring solutions.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

At the heart of the system is the GLD-80 mixer, providing 48 input processing channels, 8 stereo FX returns fed by our acclaimed FX emulations, 30 configurable buses, 20 mix processing channels, and DSP power to provide full processing without compromise. Now available in a new GLD Chrome Edition, with sleek new styling, Automatic Mic Mixing, new embedded plugin FX and new compressor models on all channels.GLD-80 has an analogue-style channel processing control section complemented by a graphical 8.4 inch touch screen. A fully-customisable drag ‘n drop layout allows quick and easy assignment of inputs and mixes to fader strips. There are 20 fader strips in 4 layers, each with motorised fader, a channel LCD display which can be named and colour-coded, plus a rotary control for direct access to gain, pan and aux/FX sends. The mixer‘s local I/O comprises 4 XLR mic/line inputs, 4 XLR line outs, 4 RCA inputs, 2 RCA outputs, and digital outputs in SPDIF and AES3 formats.

GLD-80 connects to a range of plug ‘n play I/O racks to build systems with up to 48 microphone inputs. A primary AR2412 or AB168 dSNAKE device, a secondary (daisy-chained) AB168 or AR84, and a further AR84 expander rack can all be connected over 120m CAT5 runs using A&H’s dSNAKE protocol. dSNAKE provides control to the remote preamp, and automatic firmware updates to the AudioRacks. All dSNAKE ports are also compatible with the ME Personal Mixing System.


GLD has the ability to record and playback a stereo signal on a USB memory stick. Standard iLive audio I/O option cards for Dante, MADI, EtherSound and Allen & Heath’s ACE protocols can be fitted, allowing multi-channel record/playback, FOH/monitor splits, and connection to A&H iLive systems, which can easily be configured using GLD’s extensive soft-patching.


GLD offers 6 compressor models, all freely available on all input and mix channels. The models capture the audio nuances and non-linear ballastics of industry classics, ranging from slow-opto release, RMS detection, fierce Punchbag,through to super-fast peak compression/limiting. All models also encompass additional essential features, parallel path mode for convenient wet/dry compression balancing, comprehensive sidechain filter and gain reduction histogram.

GLD’s new advanced automatic mic mixer (AMM) features make it perfect for mixing conferences, panel talks and TV shows. The AMM can be configured to work across 44 microphone sources, allowing the user to select which inputs should be auto-mixed without the usual restrictions of a 16 channel insert based system. The AMM can be set to work in two modes – ‘D-Classic’ dynamic gain sharing for a simple quick set-up, and ‘Number of Open Microphones’ (NOM) logic gate technology for a more flexible and sophisticated auto mix.

GLD offers 8 stereo RackExtra FX engines with the additional buses and channels to handle them all without compromise, including 8 dedicated short returns with 4-band PEQ. Each FX engine has access to a Library containing no less than 19 different units and hundreds of editable factory presets. The full spectrum of FX units is included, such as reverbs, phasers, pitch shifters, sub harmonic synthesizers, transient processors and rotary speaker emulators. All units have been recreated with familiar knob layouts, and back panels for patching as send/returns or as channel inserts. Whether it’s for taming vocals and instruments, polishing mixes, or being creative, a full menu of dynamic tools is also on offer, including de-essers, Multiband Compressors and Dynamic EQ.

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Allen&Heath   
.
  Allen&Heath ZED 24  
  Allen&Heath ZED 24  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  BEHRINGER X-AIR X18  
  BEHRINGER X-AIR X18  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath iLIVE T112 + iDR-48  
  Behringer Europower PMP500  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Europower PMP500  
  Behringer Europower PMP500  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Xenyx Q1202USB  
  Behringer Xenyx Q1202USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Xenyx QX1204USB  
  Behringer Xenyx QX1204USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Europower PMP500  
  Behringer Europower PMP500  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  BEHRINGER X Air XR12  
  BEHRINGER X Air XR12  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.