1 Allen Heath dLive : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
  > Миксети  
  >> "Rack" и Мали Миксети (<16Канали)  
  >> Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)  
  >> "Power" Миксети  
  >> Инсталациски Миксети  
  > Засилувачи  
  > Звучни Кутии  
  > Процесори  
  > Микрофони  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
  > Разгласни Пакети  
  > Мониторинг : In-Ear & Звучници  
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Allen&Heath
 
  Allen&Heath dLive Приказ на сите производи од Allen&Heath  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)
 
 

design goal for dLive was to create the ultimate mixing system, with plenty of processing and flexibility to handle the most demanding live scenarios, while at the same time giving the engineer intuitive tools to comfortably keep all that power at their fingertips, freeing them to focus on the live mixing experience.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

XCVI Core

The power of dLive emanates from the XCVI Core – pioneered by the Allen & Heath R&D team using next generation FPGA technology, with 36 parallel virtual processing cores generating enough power for 160×64 channels of processing at 96kHz sampling rate. Six parallel mixing engines within the Core calculate over 10,000 cross points per sample, while the FPGA router has capacity for 3,000 x 3,000 audio paths. The massive power of XCVI (25 billion operations per second) allows dLive to deliver 128 full processing inputs and 16 stereo FX returns, a configurable 64 bus architecture, variable bit depth for ultimate precision and noise performance, a virtually infinite mix headroom thanks to a 96bit accumulator, and class leading latency at an ultra-low 0.7ms.DEEP Processing

Our DEEP processing architecture embeds class-leading compressors and processing emulations directly within dLive’s input and mix channels. An array of bespoke algorithms including Graphic EQs and Compressor models can be inserted on the fly without burning FX slots and without the setup, latency and licence hassles associated with external plug-ins – they’re right there, where you need them, whenever you need them. The compressor models capture the audio nuances and non-linear ballistics of industry classics, ranging from a Slow-Opto model, various RMS detection and soft knee circuits, through to super-fast peak and RMS based compression/limiting devices.DLive Ecosystem

dLive is so much more than a mixer. It is a fully developed ecosystem with over 800 system inputs and 800 outputs. The MixRack houses the XCVI core and is the brain of any dLive system. This brain is supported by surfaces, apps, software, TCP/IP control and IP remotes, all of which provide different means of controlling the mixer. Up to five 128ch I/O ports for a range of audio networking cards including all major digital protocols, the DX32 modular I/O expanders, plus full compatibility with our ME personal mixing system all extend the reach of the system. With so many control and expansion possibilities, dLive’s inherently flexible architecture enables it to conquer practically any mixing challenge.

Harmony User Interface

Where many digital consoles try to recreate the experience of using an analogue mixer, dLive is a true digital native, drawing on our familiarity with the ubiquitous smartphones and tablets that we all use without thinking. The single or twin 12” capacitive touchscreens on the dLive consoles feel instantly familiar, responding to every pinch, swipe, drag and drop exactly how you’d expect them to. Bespoke ‘widget’ areas can also be set up on the screens to keep track of scenes, meters, FX and other custom controls. The screen is framed by a set of one knob / one function rotary controls, allowing the creativity and immediacy of tactile control over key processing functions, working in harmony with the visual feedback displayed on the screen. The rotary knobs have been prototyped 20+ times to achieve optimal grip and precision control, and feature RGB illumination, with colours mapped to functions for instant visual orientation.


Transparent Workflow

As systems become ever more complex and as I/O counts grow exponentially, engineers can find themselves feeling increasingly removed from the action on stage as they are drawn more and more into managing the arsenal of technologies at their disposal. Throughout the dLive design process our guiding aim has been to create fast and transparent workflows that allow the engineer to focus on the mix, not the mixer. The dLive layout is fully customisable, allowing the user to create a mixing interface that matches their own mental map of the show. Every input or mix can be assigned to any and every bank and / or layer, virtual scribble strips allow inputs and mixes to be clearly named and colour coded for at-a-glance navigation, and the engineer has no less than 26 assignable SoftKeys at their disposal, plus 3 pages of 6 assignable rotaries per screen.

RackExtra FXThe RackExtra FX portfolio combines the pristine quality and wide choice offered by boutique plug-ins with the convenience and low latency of onboard processing. It’s no secret that we have a passion bordering on obsession for crafting painstakingly faithful emulations of the most revered analogue outboard equipment. Drawing on the power of the XCVI Core, we have built hugely potent DSP kernels within the FPGA, allowing us to integrate our proven library of reverb, delay and modulator algorithms into dLive, with 16 FX slots available, each with a dedicated stereo return.

Built To Endure

Maybe it’s no coincidence that our lead mechanical designer on the dLive project used to be a tank commander. All dLive consoles have been designed to deliver the optimal balance between strength and weight, employing higher grade metal on the sides and folded steel at key points for added rigidity. Not only does every console, MixRack and expander have dual power supply slots for redundancy, but we’ve also employed the same rugged, hot-swappable PSU design across the range for maximum peace of mind and minimum inventory. Dual redundancy is also built into every audio connection throughout the system. We have also paid particular attention to console illumination, conducting rigorous trials to ensure that dLive excels in the sunny, outdoor settings where many digital consoles become almost unusable.
 
  Дополнителни Информации:  
 

dLive S3000:
The S3000 is a small-footprint yet powerful control Surface for the dLive MixRack, with the addition of built-in audio I/O and audio networking ports. It features 20 faders over 6 layers, a 12″ capacitive touchscreen and the innovative Harmony UI for the fastest workflow in the industry.

dLive S5000
The S5000 is a medium-sized control Surface for the dLive MixRack, with the addition of built-in audio I/O and audio networking ports. It features 28 faders over 6 layers, dual 12″ capacitive touchscreens and the innovative Harmony UI for the fastest workflow in the industry.

dLive S7000
The S7000 is the largest control Surface in the dLive family, with a whopping 216 assignable fader strips. It features 36 faders over 6 layers, dual 12″ capacitive touchscreens and the innovative Harmony UI for the fastest workflow in the industry.

dLive MixRack

The MixRack is the heart of any dLive system. It houses the XCVI processing core complete with audio I/O, control and audio networking ports. It is typically connected to a dLive Surface, but can also be controlled at the same time as or even without a Surface using a laptop or iPad, Allen & Heath IP remotes or third party controllers via TCP/IP.

There are 3 sizes of dLive MixRack available. All feature the same mix engine and differ only in the number of analogue I/O. All models can work with the full 128 channels by adding DX expanders or patching digital sources.


dLive DX32 Expander

The DX32 Expander adds remote, modular I/O to a dLive system. It provides 4x 8 channel slots to fit a selection of analogue or digital I/O. Up to 2 DX32 Expanders can be connected to the MixRack, and a further DX32 can be connected to the Surface.

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Midas   
.
  MIDAS MR 12  
  MIDAS MR 12  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Alesis  
.
  ALESIS MULTIMIX 8 USB FX  
  ALESIS MULTIMIX 8 USB FX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath iLive-T80  
  Allen&Heath iLive 144  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath iLive 144  
  Allen&Heath iLive 144  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath ZED 60-14FX  
  Allen&Heath ZED 60-14FX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Xenyx QX1222 USB  
  Behringer Xenyx QX1222 USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Midas  
.
  Midas M32  
  Midas M32  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  Presonus StudioLive 16.4.2  
  Presonus StudioLive 16.4.2  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали) :  
Allen&Heath
Behringer
Digico
Midas
Peavey
PreSonus
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)
 
  ПРОИЗВОД  
  Allen&Heath
 
  Allen&Heath dLive  
 

design goal for dLive was to create the ultimate mixing system, with plenty of processing and flexibility to handle the most demanding live scenarios, while at the same time giving the engineer intuitive tools to comfortably keep all that power at their fingertips, freeing them to focus on the live mixing experience.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

XCVI Core

The power of dLive emanates from the XCVI Core – pioneered by the Allen & Heath R&D team using next generation FPGA technology, with 36 parallel virtual processing cores generating enough power for 160×64 channels of processing at 96kHz sampling rate. Six parallel mixing engines within the Core calculate over 10,000 cross points per sample, while the FPGA router has capacity for 3,000 x 3,000 audio paths. The massive power of XCVI (25 billion operations per second) allows dLive to deliver 128 full processing inputs and 16 stereo FX returns, a configurable 64 bus architecture, variable bit depth for ultimate precision and noise performance, a virtually infinite mix headroom thanks to a 96bit accumulator, and class leading latency at an ultra-low 0.7ms.DEEP Processing

Our DEEP processing architecture embeds class-leading compressors and processing emulations directly within dLive’s input and mix channels. An array of bespoke algorithms including Graphic EQs and Compressor models can be inserted on the fly without burning FX slots and without the setup, latency and licence hassles associated with external plug-ins – they’re right there, where you need them, whenever you need them. The compressor models capture the audio nuances and non-linear ballistics of industry classics, ranging from a Slow-Opto model, various RMS detection and soft knee circuits, through to super-fast peak and RMS based compression/limiting devices.DLive Ecosystem

dLive is so much more than a mixer. It is a fully developed ecosystem with over 800 system inputs and 800 outputs. The MixRack houses the XCVI core and is the brain of any dLive system. This brain is supported by surfaces, apps, software, TCP/IP control and IP remotes, all of which provide different means of controlling the mixer. Up to five 128ch I/O ports for a range of audio networking cards including all major digital protocols, the DX32 modular I/O expanders, plus full compatibility with our ME personal mixing system all extend the reach of the system. With so many control and expansion possibilities, dLive’s inherently flexible architecture enables it to conquer practically any mixing challenge.

Harmony User Interface

Where many digital consoles try to recreate the experience of using an analogue mixer, dLive is a true digital native, drawing on our familiarity with the ubiquitous smartphones and tablets that we all use without thinking. The single or twin 12” capacitive touchscreens on the dLive consoles feel instantly familiar, responding to every pinch, swipe, drag and drop exactly how you’d expect them to. Bespoke ‘widget’ areas can also be set up on the screens to keep track of scenes, meters, FX and other custom controls. The screen is framed by a set of one knob / one function rotary controls, allowing the creativity and immediacy of tactile control over key processing functions, working in harmony with the visual feedback displayed on the screen. The rotary knobs have been prototyped 20+ times to achieve optimal grip and precision control, and feature RGB illumination, with colours mapped to functions for instant visual orientation.


Transparent Workflow

As systems become ever more complex and as I/O counts grow exponentially, engineers can find themselves feeling increasingly removed from the action on stage as they are drawn more and more into managing the arsenal of technologies at their disposal. Throughout the dLive design process our guiding aim has been to create fast and transparent workflows that allow the engineer to focus on the mix, not the mixer. The dLive layout is fully customisable, allowing the user to create a mixing interface that matches their own mental map of the show. Every input or mix can be assigned to any and every bank and / or layer, virtual scribble strips allow inputs and mixes to be clearly named and colour coded for at-a-glance navigation, and the engineer has no less than 26 assignable SoftKeys at their disposal, plus 3 pages of 6 assignable rotaries per screen.

RackExtra FXThe RackExtra FX portfolio combines the pristine quality and wide choice offered by boutique plug-ins with the convenience and low latency of onboard processing. It’s no secret that we have a passion bordering on obsession for crafting painstakingly faithful emulations of the most revered analogue outboard equipment. Drawing on the power of the XCVI Core, we have built hugely potent DSP kernels within the FPGA, allowing us to integrate our proven library of reverb, delay and modulator algorithms into dLive, with 16 FX slots available, each with a dedicated stereo return.

Built To Endure

Maybe it’s no coincidence that our lead mechanical designer on the dLive project used to be a tank commander. All dLive consoles have been designed to deliver the optimal balance between strength and weight, employing higher grade metal on the sides and folded steel at key points for added rigidity. Not only does every console, MixRack and expander have dual power supply slots for redundancy, but we’ve also employed the same rugged, hot-swappable PSU design across the range for maximum peace of mind and minimum inventory. Dual redundancy is also built into every audio connection throughout the system. We have also paid particular attention to console illumination, conducting rigorous trials to ensure that dLive excels in the sunny, outdoor settings where many digital consoles become almost unusable.
 
  Дополнителни Информации:  
 

dLive S3000:
The S3000 is a small-footprint yet powerful control Surface for the dLive MixRack, with the addition of built-in audio I/O and audio networking ports. It features 20 faders over 6 layers, a 12″ capacitive touchscreen and the innovative Harmony UI for the fastest workflow in the industry.

dLive S5000
The S5000 is a medium-sized control Surface for the dLive MixRack, with the addition of built-in audio I/O and audio networking ports. It features 28 faders over 6 layers, dual 12″ capacitive touchscreens and the innovative Harmony UI for the fastest workflow in the industry.

dLive S7000
The S7000 is the largest control Surface in the dLive family, with a whopping 216 assignable fader strips. It features 36 faders over 6 layers, dual 12″ capacitive touchscreens and the innovative Harmony UI for the fastest workflow in the industry.

dLive MixRack

The MixRack is the heart of any dLive system. It houses the XCVI processing core complete with audio I/O, control and audio networking ports. It is typically connected to a dLive Surface, but can also be controlled at the same time as or even without a Surface using a laptop or iPad, Allen & Heath IP remotes or third party controllers via TCP/IP.

There are 3 sizes of dLive MixRack available. All feature the same mix engine and differ only in the number of analogue I/O. All models can work with the full 128 channels by adding DX expanders or patching digital sources.


dLive DX32 Expander

The DX32 Expander adds remote, modular I/O to a dLive system. It provides 4x 8 channel slots to fit a selection of analogue or digital I/O. Up to 2 DX32 Expanders can be connected to the MixRack, and a further DX32 can be connected to the Surface.

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Озвучување / Миксети / Големи Миксети и Конзоли (>16 Канали)

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Behringer   
.
  Behringer XENYX Q1002USB  
  Behringer XENYX Q1002USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  BEHRINGER X-AIR X18  
  BEHRINGER X-AIR X18  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath iLive 144  
  Allen&Heath ZEDi 10FX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Allen&Heath  
.
  Allen&Heath ZEDi 10FX  
  Allen&Heath ZEDi 10FX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  BEHRINGER PPA500-BT  
  BEHRINGER PPA500-BT  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer XENYX X1204USB  
  Behringer XENYX X1204USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Xenyx QX1204USB  
  Behringer Xenyx QX1204USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer Xenyx QX2222USB  
  Behringer Xenyx QX2222USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.