1 RME ADI8 DS mk3 : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
  > Микрофони  
  > Софтвер  
  > Звучни и DSP Карти  
  > Контролери  
  > Дигитални ХД Снимачи  
  > Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard)  
  > Конвертори  
  > Миксети  
  > Монитори  
  > Студиски Слушалки  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  RME
 
  RME ADI8 DS mk3 Приказ на сите производи од RME  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Studio & Recording / Конвертори
 
 

The ADI-8 DS Mk III is an 8-channel hi-end AD and DA converter in reference quality.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

In a standard 19" box with 1 unit height the device offers numerous extraordinary features like Intelligent Clock Control (ICC), SyncCheck ™, SteadyClock, four hardware reference levels up to +24 dBu, AES/EBU and ADAT I/O, 192 kHz sample rate, and a digital patch mode.

8-channel AD converter, full symmetrical design, 119 dBA
8-channel DA converter, double balanced output, 120 dBA
Low latency conversion: less than 12 samples delay
4 x AES/EBU I/O per D-sub, 8 channels @ 192 kHz
2 x ADAT I/O, 8 channels @ 96 kHz, 4 channels at 192 kHz
Word clock input and output
2 x 8-channel level metering
Comprehensive digital patch mode for full interconnectivity


Features

The ADI-8 DS Mk III is a highly flexible 8-channel AD/DA converter and digital to digital format converter with an unrivalled bunch of features. The device combines excellent analog circuit design with outstanding low latency AD/DA converter chips. Along with SteadyClock™, the DS offers AD and DA conversion of the highest quality, redefining the reference class of analog/digital converters.

The compact 1U device provides a host of extraordinary features, including 4 hardware reference levels up to +24 dBu, AES/EBU and ADAT I/O up to 192 kHz, and a comprehensive Patch Mode.

The ADI-8 DS Mk III uses a completely symmetrical signal path, that guarantees an exceptional sound quality, outstanding low distortion and highest Signal to Noise ratio in all level settings. To maintain the full dynamic range within all operating levels the ADI-8 DS Mk III uses discrete gain stages which are switched electronically, so that no additional noise or distortion is introduced into the audio path. Sophisticated AD/DA converters provide samplerates up to 192 kHz with a SNR of 120 dBA. On the digital side, SteadyClockTM, RME’s unique clock technology and jitter suppression, further enhances the list of features, ensuring the best sound quality regardless of the quality of the reference clock signal.

Of course other typical RME features such as Intelligent Clock Control (ICC), SyncCheck ™, SyncAlign ™ have also been implemented.

The specially developed internal high performance switching power supply provides operation with voltages ranging from 100 to 240 AC Volts. It is short-circuit proof, has an integrated line filter, is fully regulated against voltage fluctuations, and suppresses mains interference.

Analog Outputs. The ADI-8 DS Mk III has separated driver stages for the TRS and D-sub outputs. The servo-balanced TRS jacks will work up to +21 dBu. When selecting +24 dBu the balanced D-sub connector outputs will provide the higher output level while TRS stays at +19 dBu.

2 ADAT I/Os support up to 8 channels at 96 kHz (S/MUX) and 4 channels at 192 kHz (S/MUX4). A 25-pin AES/EBU interface features 8 channels at 192 kHz. All outputs can be used simultaneously, i.e.: analog (balanced TRS and/or D-sub), ADAT, AES/EBU.

Analog Inputs. The ADI-8 DS Mk III provides inputs via TRS or D-sub connectors. Both operate servo-balanced and accept levels up to +24 dBu.

Digital Patch Mode. A digital patchbay with free choice of source and destination setup can be used to convert ADAT to AES, AES to ADAT, cross-convert them at the same time, pass ADAT on to ADAT while monitored analog, and many more. The ADAT outputs also feature copy mode for connection of two different ADAT devices. These powerful and easy to use modes add significant value to the already outstanding conversion quality.

 
  Дополнителни Информации:  
 

Connectivity

8 x Analog I/O (up to +24 dBu)
4 x AES/EBU I/O (8 channels @ 192 kHz)
2 x ADAT I/O (SMUX and SMUX4)
Word Clock i/o

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Конвертори

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  RODE   
.
  RODE Mini Boompole  
  RODE Mini Boompole  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Furman  
.
  Furman PL-PLUS CE  
  Furman  PL-PLUS CE  
  ПовеќеПовеќе  
.
  MARANTZ Professional  
.
  MARANTZ MPH-2  
  Hot Wire Cinch Cable  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Gewa  
.
  Hot Wire Cinch Cable  
  Hot Wire Cinch Cable  
  ПовеќеПовеќе  
.
  M-Audio  
.
  M-Audio Midisport 4x4 AE  
  M-Audio Midisport 4x4 AE  
  ПовеќеПовеќе  
.
  MARANTZ Professional  
.
  MARANTZ MPH-4  
  MARANTZ MPH-4  
  ПовеќеПовеќе  
.
  MARANTZ Professional  
.
  MARANTZ MPH-3  
  MARANTZ MPH-3  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer XENYX Q802USB  
  Behringer XENYX Q802USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Конвертори :  
Alesis
American Audio
Antelope
Apogee
Avid
Behringer
Crane Song Ltd.
Focusrite
Lynx
PreSonus
Prism Sound
RME
Shure
SM Pro Audio
SPL
T.C. Electronic
Weiss
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Studio & Recording / Конвертори
 
  ПРОИЗВОД  
  RME
 
  RME ADI8 DS mk3  
 

The ADI-8 DS Mk III is an 8-channel hi-end AD and DA converter in reference quality.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

In a standard 19" box with 1 unit height the device offers numerous extraordinary features like Intelligent Clock Control (ICC), SyncCheck ™, SteadyClock, four hardware reference levels up to +24 dBu, AES/EBU and ADAT I/O, 192 kHz sample rate, and a digital patch mode.

8-channel AD converter, full symmetrical design, 119 dBA
8-channel DA converter, double balanced output, 120 dBA
Low latency conversion: less than 12 samples delay
4 x AES/EBU I/O per D-sub, 8 channels @ 192 kHz
2 x ADAT I/O, 8 channels @ 96 kHz, 4 channels at 192 kHz
Word clock input and output
2 x 8-channel level metering
Comprehensive digital patch mode for full interconnectivity


Features

The ADI-8 DS Mk III is a highly flexible 8-channel AD/DA converter and digital to digital format converter with an unrivalled bunch of features. The device combines excellent analog circuit design with outstanding low latency AD/DA converter chips. Along with SteadyClock™, the DS offers AD and DA conversion of the highest quality, redefining the reference class of analog/digital converters.

The compact 1U device provides a host of extraordinary features, including 4 hardware reference levels up to +24 dBu, AES/EBU and ADAT I/O up to 192 kHz, and a comprehensive Patch Mode.

The ADI-8 DS Mk III uses a completely symmetrical signal path, that guarantees an exceptional sound quality, outstanding low distortion and highest Signal to Noise ratio in all level settings. To maintain the full dynamic range within all operating levels the ADI-8 DS Mk III uses discrete gain stages which are switched electronically, so that no additional noise or distortion is introduced into the audio path. Sophisticated AD/DA converters provide samplerates up to 192 kHz with a SNR of 120 dBA. On the digital side, SteadyClockTM, RME’s unique clock technology and jitter suppression, further enhances the list of features, ensuring the best sound quality regardless of the quality of the reference clock signal.

Of course other typical RME features such as Intelligent Clock Control (ICC), SyncCheck ™, SyncAlign ™ have also been implemented.

The specially developed internal high performance switching power supply provides operation with voltages ranging from 100 to 240 AC Volts. It is short-circuit proof, has an integrated line filter, is fully regulated against voltage fluctuations, and suppresses mains interference.

Analog Outputs. The ADI-8 DS Mk III has separated driver stages for the TRS and D-sub outputs. The servo-balanced TRS jacks will work up to +21 dBu. When selecting +24 dBu the balanced D-sub connector outputs will provide the higher output level while TRS stays at +19 dBu.

2 ADAT I/Os support up to 8 channels at 96 kHz (S/MUX) and 4 channels at 192 kHz (S/MUX4). A 25-pin AES/EBU interface features 8 channels at 192 kHz. All outputs can be used simultaneously, i.e.: analog (balanced TRS and/or D-sub), ADAT, AES/EBU.

Analog Inputs. The ADI-8 DS Mk III provides inputs via TRS or D-sub connectors. Both operate servo-balanced and accept levels up to +24 dBu.

Digital Patch Mode. A digital patchbay with free choice of source and destination setup can be used to convert ADAT to AES, AES to ADAT, cross-convert them at the same time, pass ADAT on to ADAT while monitored analog, and many more. The ADAT outputs also feature copy mode for connection of two different ADAT devices. These powerful and easy to use modes add significant value to the already outstanding conversion quality.

 
  Дополнителни Информации:  
 

Connectivity

8 x Analog I/O (up to +24 dBu)
4 x AES/EBU I/O (8 channels @ 192 kHz)
2 x ADAT I/O (SMUX and SMUX4)
Word Clock i/o

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Конвертори

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Quik Lok   
.
  QuikLok BS402  
  QuikLok BS402  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Gewa  
.
  Hot Wire Instrument Cable  
  Hot Wire Instrument Cable  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  PreSonus StudioLive RM32AI  
  ABLETON PUSH 2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Ableton  
.
  ABLETON PUSH 2  
  ABLETON PUSH 2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Universal Audio  
.
  UAD ARROW  
  UAD ARROW  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  Numark Orbit  
  Numark Orbit  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Adam Hall  
.
  ADAM HALL K20 C15 16/4 15m  
  ADAM HALL K20 C15 16/4 15m  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RME  
.
  RME ADI8 DS mk3  
  RME ADI8 DS mk3  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.