1 RME Fireface UFX+ : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
  > Микрофони  
  > Софтвер  
  > Звучни и DSP Карти  
  >> USB  
  >> Firewire  
  >> PCI, PCIe, PCMCIA ...  
  >> DSP - Процесорски Карти  
  >> Останати Уреди со Аудио Интерфејси  
  > Контролери  
  > Дигитални ХД Снимачи  
  > Надворешни Ефекти и Процесори (Outboard)  
  > Конвертори  
  > Миксети  
  > Монитори  
  > Студиски Слушалки  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  RME
 
  RME Fireface UFX+ Приказ на сите производи од RME  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Studio & Recording / Звучни и DSP Карти / USB
 
 

The Fireface UFX+ becomes the center of any multitrack studio because it is able to handle up to 94 channels I/O with ease. With unprecedented flexibility, compatibility, the inclusion of DURec (Direct USB Recording) and RME’s famous low latency hardware and driver designs, the Fireface UFX+ raises the bar to new heights.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

Packed with features not found on its older sibling, including MADI I/O (188 channels of I/O, 128 channels more than the Fireface UFX), a more powerful DSP, USB 3.0, Thunderbolt™ technology, and a new optional remote control firmly places the RME Fireface UFX+ as the new reference in multitrack recording, mixing and monitoring.

You name it, you connect it

Its flexibility in connectivity and expansion is unrivalled – Analog, ADAT, MADI, AES, SPDIF. USB 2, USB 3 and Thunderbolt technology are standard on the Fireface UFX+. The UFX+ has an impressive channel count: 12 analog + 16 ADAT + 2 AES + 64 MADI = 94 channels input plus output = 188 channels in total. Thunderbolt technology gives the Fireface UFX+ real PCI Express audio ­performance under Mac and Windows, with lowest latency, lowest system overhead and lowest CPU load. The Fireface UFX+ is fully Thunderbolt technology compatible under Windows, including hot-plugging.

All new AD/DA converters, optimized analog I/O circuits, as well as improved SNR and THD values guarantee pristine, crystal clear and transparent audio. A new PAD-free mic circuit design with +18 dBu maximum input level and 75 dB gain range serves even the most critical recording situation and source trouble-free.

New low impedance Hi-Power phones outputs (2 Ohms) with +19 dBu maximum output level provide ample output power as well as volume on any phones, high or low impedance.

Comprehensive MADI Connectivity

The Fireface UFX+ opens the doors to a host of RME and 3rd party digital and analog I/O solutions. Expanding your analog channel count, the ability to route/mix within the digital domain through numerous sources presents many flexible options. Multiple external MADI devices can also be connected in series.

To further enhance MADI flexibility, the Fireface UFX+ boasts some typical RME-style features. For example in USB 2 mode, which is limited to 30 channels I/O (12 analog plus 16 ADAT plus AES), the MADI I/O is still available via RME’s integrated hardware mixer TotalMix FX. Word Clock I/O (BNC) can be switched to MADI I/O (coaxial), and a special split mode even supports the use of both MADI I/Os simultaneously, with 32 channel each on optical and coaxial.

Improved DURec (Direct USB Recording)

DURec, which is available on the front of the Fireface UFX+, now offers second generation hardware with improved USB functionality and compatibility, providing greater reliability even with slower or multi-partitioned USB thumb drives.

The maximum number of recordable channels has been raised to 76, meaning all 12 analog inputs plus 64 MADI channels can be recorded simultaneously. An internal Realtime Clock (RTC) delivers time-stamped files, and playback now includes several advanced player functions previously unavailable.

ARC USB Remote Control - Plug’n Play Plus

The ARC USB connects to your computer via USB, and talks to TotalMix FX directly. It has 15 freely assignable and illuminated buttons, one encoder wheel, and a TS jack to connect a foot switch.

The ARC USB is a USB 1.1 MIDI remote control for the Fireface UFX+. Thanks to operating as a UAC 1 class device, it is natively compatible to Windows and Mac OS X. As soon as it is present in the operating system, TotaIMix FX will automatically detect the ARC USB, and communicate with it via simple MIDI remote commands to control the UFX+.

TotalMix FX

Since 2001, TotalMix has added unlimited routing and mixing to RME audio interfaces. Its unique capability to create as many independent submixes as output channels available, turned it into the most flexible and powerful mixer of its kind.

With supported hardware, TotalMix FX includes a complete effects system, which not only adds flexibility to the recording chain, but also makes latency saddled software solutions obsolete.

TotalMix FX can completely replace an external mixer, enabling the creation of multiple latency-free monitor mixes with EQ, Dynamics, Reverb and Delay for any outputs, incl. main monitors and headphone mixes for musicians.

TotalMix FX for iPad™ App

TotalMix FX for iPad™ adds full control over hardware mixer and DSP effects for Fireface UFX+, UFX, UCX, 802, Babyface, Babyface Pro and MADIface Pro when in Class Compliant Mode, and lets you create, store and load complete mixes directly from the iPad™

 
  Дополнителни Информации:  
 

Connectivity

94 Input / 94 Output channels
12 x Analog I/O
4 x Mic/Instrument Preamp, digitally controlled
1 x AES/EBU I/O
2 x ADAT I/O (or 1 x ADAT I/O plus 1 x SPDIF I/O optical)
1 x Word Clock I/O / MADI Coaxial
1 x MADI optical I/O
2 x MIDI I/O
1 x Thunderbolt™ connectivity
1 x USB 3.0
TotalMix FX
optional: Advanced Remote Control USB

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Звучни и DSP Карти / USB

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Universal Audio   
.
  Universal Audio Apollo Twin Duo USB  
  Universal Audio Apollo Twin Duo USB  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  PreSonus FireStudio Mobile  
  PreSonus FireStudio Mobile  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Apogee  
.
  Apogee Duet2  
  RME MADIface XT  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RME  
.
  RME MADIface XT  
  RME MADIface XT  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  Numark Stereo IO  
  Numark Stereo IO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RME  
.
  RME Fireface UFX  
  RME Fireface UFX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Shure  
.
  Shure X2U XLR-USB Adapter  
  Shure X2U XLR-USB Adapter  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  PreSonus AudioBox Studio Bundle  
  PreSonus AudioBox Studio Bundle  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата USB :  
Akai
Allen&Heath
Antelope
Apogee
Audient
Avid
Behringer
Denon
Focusrite
IK Multimedia
Lexicon
LINE6
M-Audio
Native Instruments
Numark
PreSonus
Prism Sound
RME
Roland
SPL
Universal Audio
ZOOM
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Studio & Recording / Звучни и DSP Карти / USB
 
  ПРОИЗВОД  
  RME
 
  RME Fireface UFX+  
 

The Fireface UFX+ becomes the center of any multitrack studio because it is able to handle up to 94 channels I/O with ease. With unprecedented flexibility, compatibility, the inclusion of DURec (Direct USB Recording) and RME’s famous low latency hardware and driver designs, the Fireface UFX+ raises the bar to new heights.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

Packed with features not found on its older sibling, including MADI I/O (188 channels of I/O, 128 channels more than the Fireface UFX), a more powerful DSP, USB 3.0, Thunderbolt™ technology, and a new optional remote control firmly places the RME Fireface UFX+ as the new reference in multitrack recording, mixing and monitoring.

You name it, you connect it

Its flexibility in connectivity and expansion is unrivalled – Analog, ADAT, MADI, AES, SPDIF. USB 2, USB 3 and Thunderbolt technology are standard on the Fireface UFX+. The UFX+ has an impressive channel count: 12 analog + 16 ADAT + 2 AES + 64 MADI = 94 channels input plus output = 188 channels in total. Thunderbolt technology gives the Fireface UFX+ real PCI Express audio ­performance under Mac and Windows, with lowest latency, lowest system overhead and lowest CPU load. The Fireface UFX+ is fully Thunderbolt technology compatible under Windows, including hot-plugging.

All new AD/DA converters, optimized analog I/O circuits, as well as improved SNR and THD values guarantee pristine, crystal clear and transparent audio. A new PAD-free mic circuit design with +18 dBu maximum input level and 75 dB gain range serves even the most critical recording situation and source trouble-free.

New low impedance Hi-Power phones outputs (2 Ohms) with +19 dBu maximum output level provide ample output power as well as volume on any phones, high or low impedance.

Comprehensive MADI Connectivity

The Fireface UFX+ opens the doors to a host of RME and 3rd party digital and analog I/O solutions. Expanding your analog channel count, the ability to route/mix within the digital domain through numerous sources presents many flexible options. Multiple external MADI devices can also be connected in series.

To further enhance MADI flexibility, the Fireface UFX+ boasts some typical RME-style features. For example in USB 2 mode, which is limited to 30 channels I/O (12 analog plus 16 ADAT plus AES), the MADI I/O is still available via RME’s integrated hardware mixer TotalMix FX. Word Clock I/O (BNC) can be switched to MADI I/O (coaxial), and a special split mode even supports the use of both MADI I/Os simultaneously, with 32 channel each on optical and coaxial.

Improved DURec (Direct USB Recording)

DURec, which is available on the front of the Fireface UFX+, now offers second generation hardware with improved USB functionality and compatibility, providing greater reliability even with slower or multi-partitioned USB thumb drives.

The maximum number of recordable channels has been raised to 76, meaning all 12 analog inputs plus 64 MADI channels can be recorded simultaneously. An internal Realtime Clock (RTC) delivers time-stamped files, and playback now includes several advanced player functions previously unavailable.

ARC USB Remote Control - Plug’n Play Plus

The ARC USB connects to your computer via USB, and talks to TotalMix FX directly. It has 15 freely assignable and illuminated buttons, one encoder wheel, and a TS jack to connect a foot switch.

The ARC USB is a USB 1.1 MIDI remote control for the Fireface UFX+. Thanks to operating as a UAC 1 class device, it is natively compatible to Windows and Mac OS X. As soon as it is present in the operating system, TotaIMix FX will automatically detect the ARC USB, and communicate with it via simple MIDI remote commands to control the UFX+.

TotalMix FX

Since 2001, TotalMix has added unlimited routing and mixing to RME audio interfaces. Its unique capability to create as many independent submixes as output channels available, turned it into the most flexible and powerful mixer of its kind.

With supported hardware, TotalMix FX includes a complete effects system, which not only adds flexibility to the recording chain, but also makes latency saddled software solutions obsolete.

TotalMix FX can completely replace an external mixer, enabling the creation of multiple latency-free monitor mixes with EQ, Dynamics, Reverb and Delay for any outputs, incl. main monitors and headphone mixes for musicians.

TotalMix FX for iPad™ App

TotalMix FX for iPad™ adds full control over hardware mixer and DSP effects for Fireface UFX+, UFX, UCX, 802, Babyface, Babyface Pro and MADIface Pro when in Class Compliant Mode, and lets you create, store and load complete mixes directly from the iPad™

 
  Дополнителни Информации:  
 

Connectivity

94 Input / 94 Output channels
12 x Analog I/O
4 x Mic/Instrument Preamp, digitally controlled
1 x AES/EBU I/O
2 x ADAT I/O (or 1 x ADAT I/O plus 1 x SPDIF I/O optical)
1 x Word Clock I/O / MADI Coaxial
1 x MADI optical I/O
2 x MIDI I/O
1 x Thunderbolt™ connectivity
1 x USB 3.0
TotalMix FX
optional: Advanced Remote Control USB

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Studio & Recording / Звучни и DSP Карти / USB

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Akai   
.
  Akai MPC Renaissance  
  Akai MPC Renaissance  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Audient  
.
  Audient iD22  
  Audient iD22  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Audient  
.
  AUDIENT ID4  
  Universal Audio UAD 2 APOLLO FIREWIRE Interface  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Universal Audio  
.
  Universal Audio UAD 2 APOLLO FIREWIRE Interface  
  Universal Audio UAD 2 APOLLO FIREWIRE Interface  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Numark  
.
  Numark Stereo IO  
  Numark Stereo IO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  RME  
.
  RME Fireface UFX+  
  RME Fireface UFX+  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Behringer  
.
  Behringer UMC 202HD U-PHORIA  
  Behringer UMC 202HD U-PHORIA  
  ПовеќеПовеќе  
.
  PreSonus  
.
  PreSonus FireStudio Mobile  
  PreSonus FireStudio Mobile  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.