1 Clavia Nordlead 2X : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
Клавијатури
  > Аранжери  
  > Workstations  
  > Синтисајзери  
  >> Аналогни и Моделирачки Синтисајзери  
  >> Модули  
  >> Синтисајзери  
  > Дигитални Пијана  
  > MIDI Клавијатури и Контролери  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
  > Засилували за Клавијатури  
  > Органи  
  > Drum&Groove Computers  
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Clavia
 
  Clavia Nordlead 2X Приказ на сите производи од Clavia  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Клавијатури / Синтисајзери / Аналогни и Моделирачки Синтисајзери
 
 

Originalni Nord Lead i Nord Lead 2 su najpopularniji synthesizeri ikada napravljeni.
Famozni "Nord Sound" dolazi iz klasične Lead serije, gdje je Nord Lead 2X posljednja
iteracija Clavia-nog virtualnog analognog syntha profi lige. Doživite snagu odlučnog,
toplog synth zvuka ...Nord Lead 2X s 61 tipkom.

ЦЕНА: 68.200 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

POLYPHONY

* 20 voices. 4 part multitimbral.

SPECIAL FEATURES

* Velocity Morphing: each function, controlled by a knob, can be controlled to respond to keyboard velocity. Wheel Morphing: each function, controlled by a knob, can also be controlled by the Modulation Wheel/Control Pedal to continuously fade between two sets of values.

Performance controllers

* 4 octave velocity sensitive keyboard with octave shift buttons (+/-2 oct.)
* Keyboard Split, two sections.
* Modulation Wheel
* Pitch Stick (with no dead zone at zero crossing)
* 1 pedal input for sustain
* 1 for expression pedal. Patent pending for the Pitch Stick.

User interface

* 3 digit display, 26 knobs and 27 buttons for program editing.

Oscillator section

* OSC 1 generating sine, triangle, sawtooth or pulse with adjustable width, waveforms. OSC 2 generating triangle, sawtooth or pulse (with adjustable width) waveforms and can also generate noise with a color control. OSC 2 can be hard-synched to OSC 1.
* Linear deep frequency modulation of osc 1 from osc 2. A wide range of new waveforms with a strong formant character is achieved with the new synchable noise, where noise can be synched to OSC 1.

Filter section

* 12 dB (2-pole) low pass, 24 dB (4-pole) low pass, band pass or high pass and notch with 12dB low pass. Cut off, resonance, envelope amount, envelope amount controlled by velocity. ADSR envelope. Filter keyboard tracking can be set to full, half or off. Filter distortion.

Amplifier section

* ADSR envelope, gain control.

Modulation section

* LFO 1 generating triangle, saw, pulse, LF filtered noise and random staircase routed to OSC1+2, OSC 2, filter, pulse-width and FM amount.
* LFO 2 produces a triangle waveform, routed to OSC 1 and 2 or amplifier. It also controls the rate for the arpeggiator. Arpeggiator: Range: 1 - 4 octave. Modes: up, down, up/down, random. Hold function. Echo can be set between 1 to 8 repeats. Modulation envelope (attack, decay) for OSC 2 pitch, FM amount and pulse width.

Performance section

* Play mode: Poly, legato, mono, unison mono, unison poly. Manual mode. Four program slots for layering possibilities. Portamento/auto portamento.

Percussion kits

* 10 “analog” drum kits. Each percussion kit consists of 8 independent sounds, configurated in 8 zones across the keyboard.

Memory

* Programs (single sounds): 297 (3 x 99) user, 693 (7 x 99) factory.
* Performances (multi sounds): 100 user, 300 (3 x 100) factory.
* Percussion kits (multi zone sounds): 30 (3 x 10) user, 70 (7 x 10) factory.

Audio Out

* 4 outputs. Each slot has its own output. Modes: stereo, mono and multi-timbral mode. Headphones out. High resolution low noise 24 bit DACs.

MIDI features

* All control knobs and switches for program editing send and receive control change messages. System exclusive bulk dumps. One program or all programs. MIDI clock synchronizing LFO 1 and LFO 2/arpeggiator restart. Triggering of the filter and amplifier envelopes and velocity control from separate programmable MIDI channel and note numbers.

Included Accessories

* Owner's Manual
* Power Cord
* Nord CD/DVD-ROM
* Rack Ears (Nord Rack 2X only)

Dimensions

* 865(W) 265(D) 105(H) mm. Weight 5.3 kg.

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Клавијатури / Синтисајзери / Аналогни и Моделирачки Синтисајзери

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Kurzweil   
.
  Kurzweil PC3 LE8  
  Kurzweil PC3 LE8  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Arturia  
.
  Arturia Minibrute 25 Synthesizer  
  Arturia Minibrute 25 Synthesizer  
  ПовеќеПовеќе  
.
  MODAL ELECTRONICS  
.
  MODAL SKULPT SYNTH  
  Korg Pa4X  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Korg  
.
  Korg Pa4X  
  Korg Pa4X  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Moog  
.
  Minimoog Voyager Electric Blue  
  Minimoog Voyager Electric Blue  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Access  
.
  Access VIRUS TI2 Keyboard  
  Access VIRUS TI2 Keyboard  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Kurzweil  
.
  Kurzweil PC3 LE6  
  Kurzweil PC3 LE6  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Kurzweil  
.
  Kurzweil PC3K6 BUNDLE  
  Kurzweil PC3K6 BUNDLE  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Аналогни и Моделирачки Синтисајзери :  
Access
Akai
Alesis
Arturia
Behringer
Clavia
dbx
Korg
Moog
Novation
Waldorf
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Клавијатури / Синтисајзери / Аналогни и Моделирачки Синтисајзери
 
  ПРОИЗВОД  
  Clavia
 
  Clavia Nordlead 2X  
 

Originalni Nord Lead i Nord Lead 2 su najpopularniji synthesizeri ikada napravljeni.
Famozni "Nord Sound" dolazi iz klasične Lead serije, gdje je Nord Lead 2X posljednja
iteracija Clavia-nog virtualnog analognog syntha profi lige. Doživite snagu odlučnog,
toplog synth zvuka ...Nord Lead 2X s 61 tipkom.

ЦЕНА: 68.200 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

POLYPHONY

* 20 voices. 4 part multitimbral.

SPECIAL FEATURES

* Velocity Morphing: each function, controlled by a knob, can be controlled to respond to keyboard velocity. Wheel Morphing: each function, controlled by a knob, can also be controlled by the Modulation Wheel/Control Pedal to continuously fade between two sets of values.

Performance controllers

* 4 octave velocity sensitive keyboard with octave shift buttons (+/-2 oct.)
* Keyboard Split, two sections.
* Modulation Wheel
* Pitch Stick (with no dead zone at zero crossing)
* 1 pedal input for sustain
* 1 for expression pedal. Patent pending for the Pitch Stick.

User interface

* 3 digit display, 26 knobs and 27 buttons for program editing.

Oscillator section

* OSC 1 generating sine, triangle, sawtooth or pulse with adjustable width, waveforms. OSC 2 generating triangle, sawtooth or pulse (with adjustable width) waveforms and can also generate noise with a color control. OSC 2 can be hard-synched to OSC 1.
* Linear deep frequency modulation of osc 1 from osc 2. A wide range of new waveforms with a strong formant character is achieved with the new synchable noise, where noise can be synched to OSC 1.

Filter section

* 12 dB (2-pole) low pass, 24 dB (4-pole) low pass, band pass or high pass and notch with 12dB low pass. Cut off, resonance, envelope amount, envelope amount controlled by velocity. ADSR envelope. Filter keyboard tracking can be set to full, half or off. Filter distortion.

Amplifier section

* ADSR envelope, gain control.

Modulation section

* LFO 1 generating triangle, saw, pulse, LF filtered noise and random staircase routed to OSC1+2, OSC 2, filter, pulse-width and FM amount.
* LFO 2 produces a triangle waveform, routed to OSC 1 and 2 or amplifier. It also controls the rate for the arpeggiator. Arpeggiator: Range: 1 - 4 octave. Modes: up, down, up/down, random. Hold function. Echo can be set between 1 to 8 repeats. Modulation envelope (attack, decay) for OSC 2 pitch, FM amount and pulse width.

Performance section

* Play mode: Poly, legato, mono, unison mono, unison poly. Manual mode. Four program slots for layering possibilities. Portamento/auto portamento.

Percussion kits

* 10 “analog” drum kits. Each percussion kit consists of 8 independent sounds, configurated in 8 zones across the keyboard.

Memory

* Programs (single sounds): 297 (3 x 99) user, 693 (7 x 99) factory.
* Performances (multi sounds): 100 user, 300 (3 x 100) factory.
* Percussion kits (multi zone sounds): 30 (3 x 10) user, 70 (7 x 10) factory.

Audio Out

* 4 outputs. Each slot has its own output. Modes: stereo, mono and multi-timbral mode. Headphones out. High resolution low noise 24 bit DACs.

MIDI features

* All control knobs and switches for program editing send and receive control change messages. System exclusive bulk dumps. One program or all programs. MIDI clock synchronizing LFO 1 and LFO 2/arpeggiator restart. Triggering of the filter and amplifier envelopes and velocity control from separate programmable MIDI channel and note numbers.

Included Accessories

* Owner's Manual
* Power Cord
* Nord CD/DVD-ROM
* Rack Ears (Nord Rack 2X only)

Dimensions

* 865(W) 265(D) 105(H) mm. Weight 5.3 kg.

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Клавијатури / Синтисајзери / Аналогни и Моделирачки Синтисајзери

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Clavia   
.
  Nord Lead A1  
  Nord Lead A1  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Novation  
.
  NOVATION BASS STATION II  
  NOVATION BASS STATION II  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Moog  
.
  Minimoog Voyager Electric Blue  
  Kurzweil FORTE7 | PORTABLE 76-KEY DIGITAL STAGE PIANO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Kurzweil  
.
  Kurzweil FORTE7 | PORTABLE 76-KEY DIGITAL STAGE PIANO  
  Kurzweil FORTE7 | PORTABLE 76-KEY DIGITAL STAGE PIANO  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Access  
.
  Access VIRUS TI2 Keyboard  
  Access VIRUS TI2 Keyboard  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Kurzweil  
.
  Kurzweil PC3K7  
  Kurzweil PC3K7  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Hammond  
.
  Hammond Portable B3mk2  
  Hammond Portable B3mk2  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Clavia  
.
  Nord Lead A1  
  Nord Lead A1  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.